Książki dla fanów serialu „Czarnobyl”

Serial „Czarnobyl” miał swoją premierę w 2019 roku. Opowiada on o katastrofie w elektrowni jądrowej na Ukrainie, która wstrząsnęła światem w drugiej połowie lat 80.

Produkcja została niezwykle ciepło przyjęta zarówno przez widzów, jak i krytyków. Największą zaletą miniserialu było to, że chociaż fabularyzowany, opowiadał o prawdziwych wydarzeniach w sposób niezwykle szczegółowy i surowy.

Ciekawość rozbudzona oglądaniem sugestywnych obrazów w serialu sprawia, że wielu widzów chciałoby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat wybuchu reaktora i jego konsekwencji społecznych oraz politycznych. Dobrym sposobem na dokładniejsze poznanie faktów jest sięgniecie po literaturę. Polecam zatem książkę „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Swietłany Aleksijewicz. Reporterka wróciła do Czarnobyla i innych rejonów, które mimo niebezpiecznie wysokiego poziomu skażenia nie zostały wysiedlone. Ta wstrząsająca dokumentacja życia ludzi dotkniętych tragedią sprzed lat to portret nieudolności władzy i postapokaliptyczny obraz świata bez domieszki wątków fantasy.

 

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości (okładka miękka)

 

Aspekty społeczne, polityczne i naukowe poruszył również Adam Higginbotham. W swojej książce „O północy w Czarnobylu” autor opisuje nie tylko kulisy wydarzeń i relacje świadków, ale również ujawnia fakty zawarte w tajnych dokumentach, które udało mu się uzyskać w drodze dziennikarskiego śledztwa. Ogromną zaletą tej publikacji jest przystępny sposób opisywania wszelkich technikaliów związanych z pracą reaktora i reakcji w nim zachodzących.

 

O północy w Czarnobylu (okładka twarda)

 

Reporterem, który przyczynił się do budowania globalnej świadomości na temat katastrofy w Czarnobylu był Igor Kostin. Ukraiński dziennikarz i fotograf wraz z innymi dokumentalistami przeleciał helikopterem nad elektrownią i wykonał zdjęcia, z których tylko jedno nie zostało zniszczone przez promieniowanie. Jego książka „Czarnobyl. Spowiedź reportera” to zapis wydarzeń tuż po wybuchu, okraszony zdjęciami, które wywołują wiele emocji i obrazują piekło katastrofy lepiej niż jakikolwiek serial czy film.

 

Czarnobyl. Spowiedź reportera (okładka twarda)

 

Więcej książek opowiadających o wydarzeniach w czarnobylskiej elektrowni znajdziecie w artykule „Skończyłeś oglądać serial „Czarnobyl” i chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj te książki”.

Książki dla fanów serialu „Wiedźmin”

Serialowa adaptacja sagi „Wiedźmin” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego została wyemitowana na platformie Netflix pod koniec 2019 roku. Opowieść o Geralcie z Rivii, który trudni się zabijaniem potworów i przemierza świat w poszukiwaniu intratnych zleceń, została ciepło przyjęta zarówno przez fanów uniwersum oraz tych, którzy wcześniej nie mieli okazji go poznać.

Jeśli twórczość Sapkowskiego nie jest wam znana, ale podobał wam się serial „Wiedźmin”, koniecznie nadróbcie zaległości przed premierą drugiego sezonu, która prawdopodobnie nastąpi w 2021 roku. Fabuły książek „Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1” oraz „Miecz przeznaczenia. Wiedźmin. Tom 2” będziecie już kojarzyć dzięki produkcji Netfliksa, ale kolejne części niewątpliwie was zaskoczą.

 

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1 (okładka miękka)

 

Fanom serialu „Wiedźmin” i gatunku dark fansty spodobają się książki Brandona Sandersona. „Droga królów” z serii „Archiwum burzowego światła” to mroczna opowieść o próbie rozwikłania pradawnej tajemnicy przez wielopoziomowych bohaterów, na drodze których stają rozmaite monstra.

 

Droga królów. Archiwum burzowego światła. Tom 1 (okładka twarda)

 

Inną propozycją dla spragnionych wymachiwania mieczem i polowań na potwory jest saga inkwizytorska autorstwa Jacka Piekary. Przygodę z cyklem radzę rozpocząć od książki „Płomień i krzyż. Świat inkwizytorów. Tom 1” z serii „Świat Inkwizytorów” gdyż stanowi ona idealne preludium do wszystkich późniejszych wydarzeń i nim sięgniemy po publikacje ze zbioru „Ja, inkwizytor”, będziemy już lepiej zapoznani z uniwersum.

 

Płomień i krzyż. Świat inkwizytorów. Tom 1 (okładka miękka)

 

Książki dla fanów serialu „Dom z papieru”

Hiszpański serial, który debiutował w 2017 roku na kanale Antena 3, został wykupiony przez jedną z największych platform streamingowych – Netfliksa, niedługo po premierze pierwszego sezonu. Produkcja opowiada o grupie przestępców, którym przewodzi charyzmatyczny „Profesor”. Kryminaliści decydują się zorganizować napad na hiszpańską mennicę. W tym celu biorą zakładników i barykadują się w budynku.

Jeśli daliście się porwać tej wyjątkowej fabule, sięgnijcie po książki w podobnym klimacie. „To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki” jest zbiorem opowieści o różnych skokach na banki, organizowane przez amerykańskich rabusiów. Poznacie historie o udanych akcjach i takich, które od początku nie miały szansy się powieźć.

 

To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki (okładka miękka)

 

Inną propozycją jest „Napadałem na banki. Prawdziwa historia” czyli relacja z pierwszej ręki. Gangster ukrywający się pod pseudonimem Grek powraca by tym razem opowiedzieć nieco więcej o organizowanych przez siebie skokach. Zuchwały autor obnaża nieporadność systemu penitencjarnego i portretuje przestępczą działalność bardziej wiarygodnie niż serial.

 

Napadałem na banki. Prawdziwa historia (okładka miękka)

 

A teraz czas na… komiks! I to nie byle jaki, tylko tak, w którym to czytelnik wciela się w rolę głównego bohatera i uczy się złodziejskiego fachu od specjalisty. „To jest napad!” to paragrafowy komiks, co oznacza, że czytając, będziemy musieli podejmować decyzje dotyczące kolejnych kroków, a nasze wybory wpłyną na fabułę. Filozofia jest prosta: nie dać się złapać i zostać najlepszym gangsterem!

 

To jest napad! (okładka twarda)

 

Książki dla fanów serialu „Dark”

Niemiecka produkcja debiutowała na platformie Netflix w 2017 roku. Jest to opowieść pełna tajemnic, mroku i niebezpieczeństw czyhających na głównych bohaterów. Nadprzyrodzone siły odgrywają tu rolę spoiwa całej fabuły, która toczy się wokół tajemniczego zaginięcia dwójki dzieci.

Ogromną zaletą serialu „Dark” jest jego uniwersalny charakter – spodoba się młodszej i starszej widowni. Narracja bowiem nie omija wątków związanych z trudami dorastania i przedstawia perspektywę nastoletnich bohaterów na pierwszym planie.

Fani serialu, którzy wciąż czują niedosyt wątków postapokaliptycznych po obejrzeniu drugiego sezonu, mogą spróbować ukoić pragnienie czytając absolutny klasyk tego gatunku, czyli „Metro 2033” autorstwa Dmitra Glukhovsky’ego. To opowieść o świecie, który stanął w obliczu zagłady nuklearnej, a nieliczni, którzy przetrwali, znaleźli schronienie w moskiewskim metrze.

 

 

 

 

Jeśli jednak to motyw podróży w czasie wywarł na was tak wielkie wrażenie, to proponuję zapoznać się z tytułem „Czas poza czasem”. Ta książka autorstwa Philipa K. Dicka jest historią bohatera imieniem Ragle, który wiedzie zwyczajny żywot lecz wszystko zmienia się, gdy odkrywa istnienie innych przestrzeni czasowych i alternatywnych rzeczywistości.

 

Uniwersum Metro 2033. Metro 2033 (okładka miękka)

 

Drugą propozycją skoncentrowaną wokół podróży w czasie to „Wehikuł czasu”. Powieść Herberta George’a Wellsa, debiut literacki, opowiada o człowieku, który skonstruował machinę pozwalającą przemieszczać się w czasoprzestrzeni i dzięki temu poznał losy ludzkości z roku 802 701. Bohater serialu „Dark” Jonas, aż tak daleko nie zawędrował.

 

Wehikuł czasu (okładka miękka)

 

Książki dla fanów serii „Detektyw”

Pierwsza odsłona serii „Detektyw” miała swoją premierę w 2014 roku. Każda kolejna część antologii opowiadała o innych wydarzeniach, ale wspólnym mianownikiem dla wszystkich było niezwykle umiejętne portretowanie samych śledczych. Historie opowiadane były z ich perspektywy i to im twórcy poświęcali najwięcej uwagi. Rozterki, wątpliwości, umiejętności i chęć wyjaśnienia sprawy za wszelką cenę – każdy detektyw z serialu Nica Pizzolatto jest człowiekiem z krwi i kości, który wykonuje swoją pracę najlepiej jak potrafi, mierząc się często z własnymi słabościami.

Seriale detektywistyczne cieszą się popularnością dzięki opowiadaniu historii, z którymi większość widowni ma okazję zetknąć się jedynie z perspektywy obserwatora. Świat kryminalnych zagadek intryguje nas, a stopniowe odkrywanie prawdy przez dzielnych śledczych to nieodzowny składnik tego typu utworów, który cechuje się wysokim poziomem immersji.

Dokładnie tak samo jest z książkami. Fabuła zapisana na kartach powieści, musi wciągać czytelnika coraz mocniej z każdym kolejnym zdaniem. Dlatego też wcześniej wspomniany Nic Pizzolatto (pomysłodawca i scenarzysta „Detektywa”) postanowił spróbować swoich sił na rynku literackim. Jego debiutancka powieść „Galveston” ukazała się w druku kilka miesięcy po premierze serialu. Na wskroś amerykański kryminał, opowiadający o losach Roya Cady’ego jest portretem biednych południowych stanów. Bohater, który konfrontuje się z chorobą, musi zmienić swoje dotychczasowe życie i ochronić najbliższe mu osoby.

 

Galveston (okładka miękka)

 

Do niekwestionowanych mistrzów gatunku detektywistycznego należy Harlan Coben. Najnowsza książka tego autora „O krok za daleko” fanom antologii „Detektyw” spodoba się ze względu za ciekawe rozwiązanie fabularne i równoczesne rozwijanie dwóch wątków, które splatają się nieoczekiwany sposób. Ponadto, metodologia prowadzenia dochodzenia zadziwi nawet tych, którzy zjedli zęby na śledzeniu serialowych poczynań detektywów.

 

O krok za daleko (okładka miękka)

 

Inną propozycją dla entuzjastów serialu „Detektyw” może być twórczość Tess Gerritsen. Amerykańska pisarka para się głównie opowiadaniem historii z gatunku thrillerów medycznych – z wykształcenia jest lekarzem internistą. Dzięki swojej praktyce zawodowej oraz talentowi do pisania, podarowała czytelnikom wiele wspaniałych powieści, w których medycyna oraz kryminalistyka idą ze sobą w parze. Pierwszą książką autorki, którą miałam okazję czytać była „Autopsja”. Wydana w 2005 roku publikacja należy do całego cyklu, opowiadającego o losach detektyw Jane Rizzoli i lekarki sądowej Maury Isles, które wspólnymi siłami wyjaśniają skomplikowane sprawy.

 

Autopsja (okładka miękka)

 

Książki dla fanów serialu „Rozważna i Romantyczna”

Filmowe i serialowe adaptacje książek Jane Austen to kostiumowe melodramaty, które zapadają w pamięć dzięki pięknym scenografiom i humorystycznemu sposobowi portretowania epoki oświecenia. Serial BBC z 2008 roku to opowieść o siostrach Eleonorze i Mariannie Dashwood, które mierzą się ze stratą ojca, majątku i pozycji społecznej. W ich życiach pojawiają się mężczyźni, którzy walczą o ich względy oraz tacy, którzy powodowani chwilowym afektem tylko łamią im serca.

Jeśli podobał wam się serial, koniecznie sięgnijcie po książkę o tym samym tytule. To niezwykle urocza powieść, która oczaruje was szczerością – rzeczywistość, którą Austen opisywała, była jej własną. W przypadku powieści gatunkowych osadzonych w charakterystycznych epokach, ważną rolę pełni język, jakim posługują się bohaterowie. Polecam zatem sięgnąć po konkretne wydanie – „Sense and Sensibility. Rozważna i romantyczna w wersji do nauki angielskiego”.

 

Sense and Sensibility. Rozważna i romantyczna w wersji do nauki angielskiego (okładka miękka)

 

Inną powieścią, która wyszła spod (dosłownie) pióra Jane Austen jest „Duma i uprzedzenie”. Książka opowiada o losach rodziny Bennet. Główną bohaterką jest Elizabeth – najstarsza spośród pięciu sióstr, a zatem i ta najbardziej narażona na staropanieństwo. Zaradna pani Bennet próbuje wyswatać Lizzie z różnymi kandydatami lecz ta nie chce oddać swego serca za wielki majątek.

 

Duma i uprzedzenie (okładka miękka)

 

Jeśli zaś zaciekawiła was sama osoba autorki powyższych powieści to polecam lekturę książki „Jane Austen w domu”. Lucy Worsley przyjrzała się w niej losom Jane Austen i dowiodła, że chociaż nie wyszła ona nigdy za mąż, wiodła życie nie mniej interesujące niż bohaterki jej powieści.

 

Jane Austen w domu (okładka twarda)

 

Książki dla fanów serialu „Stranger Things”

Serial „Stranger Things”, który na Netfliksie debiutował w 2016 roku, uwiódł widzów nie tylko za sprawą niezwykłej fabuły i charyzmatycznych bohaterów, ale także wywołując w nich nostalgię za minionymi latami 80. Czytelne nawiązania, sugestywna scenografia, kostiumy oraz oprawa muzyczna w połączeniu z wartką akcją sprawiły, że produkcja niezaprzeczalnie stała się flagowym hitem stacji.

Chcąc pozostać w tym samym uniwersum możecie sięgnąć po książkę „Stranger Things. Mroczne umysły” Gwendy Bond. Ta powieść przybliża nieco okoliczności powstania instytutu, z którego Jedenastka się wydostała i dostarcza ciekawych informacji na temat matki głównej bohaterki.

 

Stranger Things. Mroczne umysły (okładka miękka)

 

Jeśli szukacie podobnego klimatu między kartami komiksów, z pomocą przyjdzie „Paper Girls, Tom 1” autorstwa Briana K. Vaughana. To brawurowa opowieść o grupie przyjaciółek, które przenoszą się w czasie i przeżywają niebezpieczne przygody, jednocześnie zmagając się z trudami wieku nastoletniego. Wielkie potwory, fascynacja latami 80. oraz świetne poczucie humoru zagwarantują fanom serialu „Stranger Things” dużo dobrej zabawy.

 

Paper Girls, Tom 1 (okładka miękka)

 

Innym thrillerem osadzonym w realiach minionej epoki jest „To” autorstwa mistrza suspensu, Stephena Kinga. Podobnie jak w serialu „Stranger Things” bohaterami narracji są dzieci, które mimo młodego wieku muszą zmierzyć się z niewyobrażalnym złem.

 

To (okładka twarda)