Zobacz najpopularniejsze zestawy prezentowe:
Zestawy prezentowe, kosze prezentowe, boxy prezentowe, skrzynki prezentowe, zestaw herbat na prezent, zestaw prezentowy świąteczny, zestaw prezentowy dla nauczyciela, zestaw prezentowy dla babci, zestaw prezentowy dla taty, zestaw prezentowy dla noworodka, zestaw prezentowy z kubkiem, zestaw prezentowy domowe spa, zestaw prezentowy miody, zestaw prezentowy na rocznicę ślubu, zestaw prezentowy dla dziewczynki, zestaw prezentowy dla młodej pary, zestaw prezentowy dla rodziców, zestaw prezentowy dla dziadka, yankee candle zestaw prezentowy, yerba mate zestaw prezentowy, zestaw prezentowy dla teściowej, zestaw prezentowy dla seniora, zestaw prezentowy do kąpieli, zestaw prezentowy z filiżanką, zestaw prezentowy podziękowania, zestaw prezentowy dla brata, kinder zestaw prezentowy, milka zestaw prezentowy
Dżemy i konfitury – najczęściej zadawane pytania
Dżemy, konfitury i powidła to słodkie przetwory z owoców, a czasem także z kwiatów i niektórych warzyw. Mają podobne zastosowanie kulinarne, podobny smak i zbliżoną konsystencję, jednak istnieją między nimi różnice.
Wszystkie wymienione przetwory – dżemy, konfitury i powidła – mogą zawierać także określone dodatki do żywności, np. regulatory kwasowości, niektóre substancje konserwujące, aromaty, zioła lub przyprawy. Zamiast cukru może być użyty miód, jednak podnosi to znacznie cenę wyrobu.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ – tak jak w przypadku wszystkich produktów – zależy ona od wielu czynników. Zdrowe, ale dla kogo? Jakie dżemy? W jakich ilościach? Dżemy zawierają zwykle około 40% owoców, mają więc składniki odżywcze występujące w owocach – mikroelementy, przeciwutleniacze, błonnik. Zawartość cukru w dżemach jest znacznie większa niż w owocach. Z kolei ze względu na obróbkę termiczną zmniejsza się w nich zawartość witamin, w tym wit. C.
Dżemy mogą być bardzo smacznym i wartościowym elementem diety, szczególnie dla zdrowych osób potrzebujących dobrego źródła energii - dla dzieci, osób aktywnych, uprawiających sport, podejmujących duży wysiłek fizyczny lub umysłowy. Osoby chore na cukrzycę powinny jednak uważać z jedzeniem dżemów, konfitur czy powideł i dokładnie sprawdzać zawartość cukru w danym produkcie. Trzeba też dostosować wielkość porcji do dawki przyjmowanej insuliny lub leków przeciwcukrzycowych. Nadmierne spożycie dżemów (jak wszystkich słodkich produktów) może powodować próchnicę – to dotyczy wszystkich: zdrowych, diabetyków, dzieci i dorosłych. Warto więc pamiętać o myciu zębów po jedzeniu!
Powidła to przetwory powstające z owoców poddanych długotrwałej obróbce termicznej („smażeniu”), z których w wysokiej temperaturze odparowała część wody. Czasem dodaje się do nich cukru, ale nie zawsze. Konsystencja powideł jest gęsta i lepka, a smak intensywny, ponieważ zagęszczenie cukru i innych składników, dzięki odparowaniu wody, jest w nich większe niż w świeżych owocach.
Najpopularniejsze w Polsce są powidła śliwkowe, szczególnie z węgierek. Czasem spotyka się też powidła z mirabelek, renklod lub innych odmian śliwek. Rzadziej wyrabiane są inne rodzaje powideł – mieszane (ze śliwek i innych owoców), jabłkowe, gruszkowe, wiśniowe, aroniowe, morelowe, a nawet powidła z dyni lub z buraków. Powidła inne niż śliwkowe są jednak spotykane rzadko i wytwarzane najczęściej w warunkach domowych lub przez lokalnych, niewielkich producentów.