1. „Ostatni mag” – Lisa Maxwell

Zacznijmy od powieści pełnej zawiłości, która wymaga od czytelnika skupienia, ale w zamian odwdzięcza się naprawdę dobrą fabułą. „Ostatni mag” Lisy Maxwell to oryginalne podejście do młodzieżowej fantastyki, w której łączy się świat magii i podróży w czasie. Mało w niej oczywistości czy oklepanych motywów, początkowe wydarzenia z każdą stroną nabierają większego znaczenia, a zakończenie jest zaskakujące i niełatwe do odgadnięcia.

Na Manhattanie żyją ostatni Magowie – nie mogą oni opuścić Nowego Jorku, bo inaczej stracą nadprzyrodzone umiejętności lub umrą. A wszystko za sprawą złego Zakonu, który stworzył energetyczną barierę zwaną „Krawędzią”. Główna bohaterka Esta jest złodziejką, która od małego była uczona sztuki kradzieży – potrafi też podróżować w czasie. Teraz wykorzysta swoje umiejętności, by uratować innych Magów. Przeniesie się w do 1902 roku, by zdobyć księgę Zakonu, w której znajdują się największe sekrety dotyczące tej organizacji.

 

„Ostatni mag” – Lisa Maxwell

 

  1. „Raz wiedźmie śmierć” – Adam Faber

Adam Faber to autor powieści fantastycznych dla młodzieży, który ma na swoim koncie dużo książek o czarownicach i świecie magii . Do najpopularniejszych należą „Księga luster”, w której nastoletnia czarownica Kate poznaje magiczny świat Jaaru, czy „Miasto snów”, gdzie odrzucona przez rówieśników March Sky zmierza się z sennymi koszmarami i wizjami. Z pewnością obie pozycje przypadną do gustu fanom fantastyki.

Akcja „Raz wiedźmie śmierć” toczy się w Polsce, co wpływa na jej swojski klimat oraz sprawia, że magiczny świat wydaje się być bliżej nas. Poznajemy wyjątkową, nieco ekscentryczną rodzinę Biesów, a konkretnie Saturina, jego siostrę Dragomirę, rodziców oraz babkę Agreie. Akcja zaczyna się od czarodzielnicy – rytuału, który musi przejść każdy czarodziej, by osiągnąć pełnie mocy i zostać pełnoprawnym członkiem rodziny. Teraz przyszła kolej na Saturina. Niedługo po tym wydarzeniu dzieją się dziwne rzeczy, umiera znany czarownik, do rodziny Biesów dołącza zmarła ciotka, a Dragomira walczy ze swoimi snami.

 

„Raz wiedźmie śmierć” – Adam Faber

 

  1. „Sezon na czarownice. Chilling Adventures of Sabrina” Tom 1 – Sarah Rees Brennan

Czas na jedną z najpopularniejszych czarownic – Sabrinę Spellman. Starsi czytelnicy pamiętają tę postać z sitcomu „Sabrina, nastoletnia czarownica”, emitowanego w latach 90., a młodsi mogą kojarzyć ją z netfliksowego hitu „Chilling Adventures of Sabrina” będącego adaptacją komiksu wydawanego przez Archie Comics. Na jego podstawie powstała książka o czarownicy autorstwa Sarah Rees Brennan. Nie myślcie jednak, że wydarzenia to kopia serialu. Choć główne wątki są podobne, czeka na was wiele zaskoczeń. Pozycja obowiązkowa dla fanów Sabriny i Salema!

 

 

Główna bohaterka mieszka z dwoma ciotkami i kuzynem. Chodzi do szkoły średniej, ma paczkę przyjaciół, fajnego chłopaka – jej życie na pozór nie różni się niczym od rówieśników. Z małym wyjątkiem – już niedługo skończy 16 lat i dołączy do grona czarownic. Będzie musiała pożegnać się ze swoim dotychczasowym życiem, ukochanym Harveyem oraz szkolnymi znajomymi. Czy zdoła pogodzić życie śmiertelniczki i czarownicy?

 

„Sezon na czarownice. Chilling Adventures of Sabrina” Tom 1 – Sarah Rees Brennan

 

  1. „Te wiedźmy nie płoną” – Isabel Sterling

Udany debiut Isabel Sterling, której udało się trafić w literackie gusta współczesnej młodzieży. Znajdziemy tu najważniejsze motywy kojarzone z książkami o czarownicach: od tajemniczego miasta, przez ukrywającą swoje umiejętności wiedźmę, aż po czarodziejskie rytuały.

„Te wiedźmy nie płoną” to klimatyczna powieść, której akcja rozgrywa się w Salem. Główna bohaterka, czarownica Hannah, jest tak potężna, że potrafi kontrolować wszystkie żywioły. Nie może jednak ujawnić swoich umiejętności, bo w przeciwnym razie utraci moc. Ma problemy, z którymi borykają się jej śmiertelni rówieśnicy – niedawno rozstała się z Veroniką i od tego czasu próbuje jej unikać. Zadanie staje się prostsze, gdy do Salem wprowadza się Morgan. Dziewczyna szybko zaskarbia sympatię młodej czarownicy. Nie czas jednak na romanse, bo w miasteczku rozpoczyna się krwawy rytuał… Czy Hannah zdoła zatrzymać tragiczne wydarzenia?

 

„Te wiedźmy nie płoną” – Isabel Sterling

 

  1. „Las kości i dusz” – Lisa Lueddecke

Połączenie tajemniczego świata pełnego magii z mitologią węgierską to nietypowa mieszanka i odważny skok na głęboką wodę. Jednak po dobrym odbiorze książki „Gdzie niebo mieni się czerwienią” autorka poczuła się pewniej i postanowiła stworzyć coś podobnego do swojej debiutanckiej powieści.

W „Lesie kości i dusz” dominuje klimat postapokaliptyczny, a wszystko za sprawą trującego deszczu, który zabija każdego… z wyjątkiem Beaty. Skąd wzięła się jej odporność i jakie jest źródło śmiercionośnych opadów? Po śmierci brata główna bohaterka wraz ze swoimi przyjaciółmi wyrusza w niebezpieczną podróż, by znaleźć odpowiedzi na te pytania.

 

„Las kości i dusz” – Lisa Lueddecke

 

  1. „Siostra gwiazd. Trzy czarownice” Tom 1 – Marah Woolf

Marah Woolf stworzyła świat pełen magicznych stworzeń, czarodziejów oraz demonów. Wszystkie elementy są przemyślane i dopracowane, dzięki czemu dostajemy książkę o czarownicach, którą z pewnością docenią starsi, bardziej wymagający czytelnicy.

Kiedy jedną z tytułowych czarownic gryzie sylfida, wszystkie trzy siostry zostają wysłane do Kongregacji Czarodziejów. Po powrocie czeka na nie ważne zadanie - muszą się dowiedzieć, czy Wielki Mistrz Loży wciąż jest po stronie czarownic, czy może kolaboruje z demonami. W książce oprócz walki dobra ze złem nie brakuje ciekawych wątków pobocznych. Pojawia się tajemniczy Ash, który przyśpieszy bicie serca u jednej z sióstr!

 

 


Zainteresowała cię ta pozycja? Przeczytaj wywiad z Marah Woolf i artykuł o trylogii „Trzy czarownice”


  1. „Próby śmierci. Akademia mrocznych zaklęć” Tom 1 – Shannon Mayer, K. F. Breene

Pierwsza część z serii „Akademia Mrocznych Zaklęć”, przez jednych porównywana do „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins, a innych do „Harry’ego Pottera” J. K. Rowling. I faktycznie „Próby śmierci…” mają w sobie trochę z obu tytułów. Fani powyższych książek zdecydowanie powinni przeczytać serię autorstwa Shannon Mayer oraz K. F. Breene.

Narratorem i zarazem głównym bohaterem jest Wild, nastolatka, która mieszka na farmie wraz z chorym ojcem oraz młodszym bratem Billem. Ich życie nie jest sielanką, a problemy zdają się stale piętrzyć. Jednak najgorsze dopiero przed nimi. Kiedy Bill otrzymuje wezwanie do tajemniczej Akademii, Wild ogarnia strach. Kilka lat wcześniej jej starszy brat dostał taki sam list, a potem zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Dziewczyna postanawia zająć jego miejsce, bo jeśli nikt nie podejmie wyzwania, cała rodzina zginie. Wyrusza do Akademii, gdzie szansą na przeżycie jest przejście przez niebezpieczne próby śmierci.

 

„Próby śmierci. Akademia mrocznych zaklęć” Tom 1 – Shannon Mayer, K. F. Breene

 

  1. „Witchborn. Córka czarownicy” – Nicholas Bowling

Nasza ostatnia propozycja książek o czarownicach przypadnie do gustu osobom, które uwielbiają średniowieczny klimat i przeplatanie fikcji z prawdziwymi wydarzeniami. Choć jest to pozycja dla nastolatków, dorośli, którzy lubią fantastykę, zdecydowanie mogą po nią sięgnąć.

Nicholas Bowling zabiera nas do XVI-wiecznej Anglii za panowania Elżbiety I Tudor. Nie jest to jednak miejsce, które znamy z podręczników do historii, choć klimat zdaje się podobny. Alicja jest 14-letnią czarownicą, której mama została spalona na stosie za czary. Nastolatka ucieka z więzienia, po drodze zabijając łowcę czarownic. Kiedy okazuje się, że dziewczyna potrafi uprawiać czarną magię, oczy brytyjskiego środowiska politycznego zwracają się na w jej stronę. Dziewczyna ma w sobie coś, co wzbudza zainteresowanie samej królowej Elżbiety i Marii Stuart.  

 

„Witchborn. Córka czarownicy” – Nicholas Bowling

 

Przeczytaliście już któreś książki o czarownicach z naszej listy? A może macie inne ulubione tytuły? Dajcie znać w komentarzach! Więcej podobnych artykułów znajdziesz w pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock