Kuchnia polska. Encyklopedia sztuki kulinarnej


Kuchnia polska. Encyklopedia sztuki kulinarnej - Chojnacka Romana, Przytuła Jolanta, Swulińska-Katulska Aleksandra, Aszkiewicz Ewa

Zacznijmy od podstaw. Choć dziś „wszystko jest w internecie”, to warto sięgnąć po… encyklopedię. Nie jest to jednak książka, jaką kojarzycie z dawnych czasów. To nowoczesny poradnik gotowania, który wyjaśnia każde pojęcie, dostarcza sporo wiedzy, pomysłów i przepisów. Dowiecie się jak funkcjonalnie urządzić kuchnię, jak przystroić stół, jakie gadżety się przydadzą, jak przechowywać jedzenie. Poznacie zasady zdrowego żywienia, produkty (np. gatunki kasz, rodzaje ziół, odmiany warzyw i owoców), sprzęty i ich zastosowania (który nóż do czego służy), a także tajniki kucharzy (siekanie, filetowanie itd.). Bardzo ciekawa książka, która opisuje temat gotowania od A do Z, i dostarcza masę przepisów. Nie zabraknie tu przepisów i dokładnego wytłumaczenia  jak zrobić pierogi, bigos, czy - ulubione przez Polaków - kotlety schabowe i mielone.

 

Szkoła gotowania Marka Łebkowskiego

Jest to wznowienie literackiego klasyka, autorstwa mistrza sztuki kulinarnej – Marka Łebkowskiego, wybitnego kucharza, specjalisty od dań polskich, włoskich i francuskich. Dzięki tej publikacji, przez ponad 20 lat od jej pierwszego wydania, już wiele osób nauczyło się gotować. W książce znajdziecie bardzo dokładnie opisane przepisy – z podanym czasem przygotowania, stopniem trudności, precyzyjnymi proporcjami, pełną listą składników, z pokazanym każdym krokiem i etapem pracy w kuchni. Mamy też przegląd  propozycji na wszystkie posiłki. Są tu inspiracje na śniadania, obiady, desery, przekąski, kolacje; dania świąteczne i codzienne. Nic tylko chwycić za garnek i gotować!

 

Każdy może gotować. Naucz się gotować w 24 godziny i przekaż dalej

Każdy może gotować. Naucz się gotować w 24 godziny i przekaż dalej - Oliver Jamie

Jamie Oliver to król książek kulinarnych. Tym razem swoją propozycję skierował do laików, do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem i chcą szybko nauczyć się pichcić lub tych, którzy całkiem nie wierzą w swój kulinarny talent. Słynny kucharz stawia wyzwanie czytelnikom, pragnąc udowodnić, że żeby nauczyć się przyrządzać pyszne dania wystarczy doba. Zapewnia też, że jest w stanie w każdym rozbudzić zainteresowanie kulinariami i nawet opornych uczniów natchnąć weną. Podaje też uproszczone wersje przepisów na znane i lubiane dania. Spróbujecie? Podejmiecie kuchenne wyzwanie? Czas start!

 

Obiad dla singla, dla rodziny, na weekend, na już, na kilka dni

Jeśli co i raz w waszej głowie pojawiają się myśli w stylu: „ugotowałabym coś fajnego, gdybym tylko umiała” lub „co by tu zrobić do jedzenia?”, to znak, że na waszej półce brakuje tej książki. Jest to kompleksowy podręcznik do gotowania, czyli przeróżnych posiłków, dań na różne pory, okazje, dla różnych gustów, osób. Każdy ma inne wymagania, potrzeby, smaki i każdy znajdzie tu coś dla siebie, swoich bliskich. Przepisy są dostosowane do naszego trybu życia, pory dnia, upodobań, zainteresowań czy sytuacji rodzinnej. Zebrane zostały propozycje dań mięsnych, rybnych, warzywnych, słodkich oraz słonych; od potraw, które robi się szybko i prosto, po wyszukane dania na specjalne okazje. Ta kulinarna lektura powinna znaleźć się w każdej kuchni. Jest to też idealny pomysł na funkcjonalny (i pięknie wydany) prezent.

 

Sztuka gotowania

Sztuka gotowania - Segnit Niki

Dla głodnych wiedzy i nie tylko polecamy książkę autorki bestsellerowego „Leksykonu smaków”. Tym razem Niki Segnit pokazuje zasady leżące u podstaw wszystkich przepisów. W ten sposób łatwiej jest zrozumieć kulinarną filozofię, a także pojąć, jak budowane są przepisy, od czego zależy dobry smak dania, jak przyprawiać potrawy, które składniki warto ze sobą łączyć, a jakich fuzji unikać. Kiedy to będzie jasne – będziemy w stanie świadomie tworzyć menu i z łatwością gotować. Po prostu poczujemy się swobodniej i pewniej w kuchni, nawet jeśli dotychczas nie mieliśmy z nią wiele wspólnego, a stołowaliśmy się głównie w restauracjach, w pracy czy u rodziców. Dzięki poradnikowi będziemy umieli gotować, nie tylko z przepisów i sztywnych proporcji, ale mając podstawy i wiedzę, sami skomponujemy popisowe dania. Dodatkowo wszystko w książce opisane jest w lekki, zabawny i fascynujący sposób, inspirujący do działania. Po lekturze przestaniemy być tylko gościem w kuchni.

 

Roślinna kuchnia polska

Jeśli myślicie o przejściu na wegetarianizm lub weganizm, lub jeśli chcecie wzbogacić waszą dietę w więcej zdrowych, naturalnych, ziołowych, warzywnych i owocowych składników – sięgnijcie po tę książkę. Przyda się ona zarówno tym, którzy uczą się gotować od podstaw, jak i osobom, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, poznać nowe przepisy i sposoby na gotowanie. W środku znajdziecie sto tradycyjnych polskich potraw w wersji wegańskiej – roślinnie, prosto, szybko i zdrowo. Odkryjecie wariacje na temat lubianych i znanych potraw, które robiła wasza mama czy babcia. Roślinna kuchnia to nie wyrzeczenia to poznawanie nowych smaków, ekologicznych produktów, a także dbałość o zdrowie. Przepisy na bezglutenowe przysmaki czy dietetyczne wersje obiadów sprawdzą się w każdym domu, a także u osób, którym nieobce były problemy związane z jedzeniem, trawieniem, nietolerancją pokarmową czy złą przemianą materii. Jaki jest autor książki?

 

Dzieci w kuchni. Szkoła gotowania krok po kroku

Dzieci w kuchni. Szkoła gotowania krok po kroku - Cagnoni Licia

Nauka przez zabawę to najlepsza forma edukacji. Warto też nasze pociechy już od małego zapoznawać z kulinarnymi tajnikami, bo wiedza ta z pewnością zaowocuje i przyda im się na dalszych etapach życia. Nie mówiąc już o tym, że będą dla nas pomocą przy domowych obowiązkach, że będą rozwijać manualne zdolności, kształtować wyobraźnię, poczucie estetyki i smaku, a także przyjemnie i pożytecznie spędzać czas. „Dzieci w kuchni” to szybki oraz dziecinnie prosty kurs gotowania, pokazany na ponad 500 fotografiach krok po kroku. Nawet maluchy - nie umiejące jeszcze czytać, patrząc na kolorowe, apetyczne zdjęcia, będą w stanie zrozumieć przepis i wykonać samodzielnie danie. Starszaki również znajdą przyjemność z lektury, z gotowania oraz zjadania efektów swoich prac. Poznają podstawowe techniki kulinarne i reguły właściwego odżywiania, co zaszczepi w nich już od małego zdrowe nawyki żywieniowe. Smyki będą w stanie same przygotować śniadanie dla siebie czy kolację dla wszystkich domowników, a i wspólne, rodzinne gotowanie będzie pyszną zabawą.

 

Więcej książkowo-kulinarnych (i nie tylko) propozycji znajdzie na empik.com. A z jakich książek wy uczyliście się gotować? Jakie poradniki ukształtowały wasz gust kulinarny?