Kto potrzebuje misia Paddingtona?

Historie Paddingtona spisane przez Michaela Bonda znajdziecie w formie klasycznych książek dla dzieci ilustrowanych przez Peggy Fortnum, ale również w picturebookach – książkach, w których obraz czaruje, a tekstu jest nieco mniej. Te drugie na pewno rozkochają w sobie najmłodszych czytelników i przygotują ich na samodzielne czytelnicze podróże.

Wydawnictwo Znak Emotikon opiekuje się historią tego rozbrajającego niedźwiadka, pilnując, abyśmy zawsze mieli z nim kontakt i mogli zjeść wspólnie marmoladę. Zresztą, miłość Paddingtona do marmolady narobiła zamieszania nie tylko wśród czytelników, ale również na rynku spożywczym! Wystarczyło, aby na ekrany kin wszedł film o naszym bohaterze, a sprzedaż kanapkowego smarowidła skoczyła niewyobrażalnie. Tak się robi interesy!

Miś Paddington ma smykałkę nie tylko do biznesu (nie traktujcie tego wyjątkowo poważnie). Przede wszystkim potrafi narobić wszędzie zamieszania, choć zupełnie nie ma takiego zamiaru. Po prostu ma do tego talent – zupełnie jak wszystkie dzieciaki.
 

Książki o Paddingtonie pierwsza
 

„Paddington wyrusza do miasta”

To jeden z najbardziej zabawnych książek o Paddingtonie, choć tak naprawdę trudno byłoby wybrać ten ulubiony – wszystkie są fantastyczne. Czy miś może być drużbą na weselu? Okazuje się, że tak. Co prawda cała akcja może się skończyć interwencją straży pożarnej, ale czyż nie za te „małe kłopoty” najbardziej kochamy Paddingtona? Zdaje się, że miś może również udawać lekarza i grać w golfa, choć i ta aktywność może się skończyć pewną katastrofą. Tyle, że nasz bohater jest tak uroczy i nieporadny, w dodatku pełen życzliwości dla innych, że nawet jeśli czasem staje się powodem zamieszania, to nikt nie może się na niego zbyt długo gniewać.
 

Książki o Paddingtonie Paddingon wyrusza do miasta
 

A czy znacie książkę „Paddington się krząta”?

Ten ciekawski jegomość zabrał się np. za czyszczenie komina. Oczywiście to bardzo dobrze, kiedy dba się o czystość i jest się ciekawskim (bo Paddington jest ciekawskim misiem), ale czasem trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Można by przypuszczać, że ten tom opowie nam tylko o wydarzeniach w domu rodziny Brownów (i że cały będzie lśnił od misiowego krzątania i sprzątania), ale okazuje się, że Michael Bond zabiera nas również w podróż do fabryki marmolady. Czasem musimy się nauczyć, że nasze wyobrażenia nie zawsze znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. Za to zawsze, ale to zawsze trzeba pamiętać, że optymizm i dobre nastawienie mogą nas uratować nawet z największego smutku!|
 

Książeczki o Paddingtonie paddington się krząta
 

Dla fanów kryminałów poleca się „Paddington na wycieczce”

Może i niedźwiadek zbyt często bierze wszystko dosłownie, ale dzięki temu jesteśmy świadkami całej tony (albo i dwóch!) totalnie kosmicznych i zabawnych sytuacji. Jeśli boicie się dentysty, to… przeczytajcie o doświadczeniach misia. Dowiecie się również jak naprawić stary samochód, wygrać turniej jeździecki, rozwikłać zagadkę manekina w domu handlowym i (uf!) przerobić spodnie sąsiada. Czy ktoś mówił, że miś nie może być krawcem?
 

Książki o Paddingtonie paddington na wycieczce
 

Książeczki o Paddingtonie dla każdego!

Świat Paddingtona jest światem dziecka. Miś patrzy na nas i na wszystko, co wokół, oczami wszystkich przedszkolaków tego świata. Dziwi się i próbuje, podejmuje ryzyko, bierze sprawy w swoje ręce. Ale daleko mu do zbyt ambitnego i zacietrzewionego niedźwiadka. Jest uroczy! Może czasem coś udaje mu się przypadkiem, ale za to wciąż z klasą.

Niewiele można znaleźć książek, które bawią kolejne pokolenia przez dekady. Wcale nie tak wiele z nich zasłużyło na miano „klasyki”. Mimo pędzącego świata, zmieniającego się z każdym dniem, historie o Paddingtonie zdają się nie być czułe na żadne zmiany. Ponad 60 lat obecności na rynku i w świadomości młodych czytelników i czytelniczek sprawiło, że popkultura nie byłaby taka sama bez misia pochodzącego z mrocznych zakamarków Peru. Niedawno Anglia i świat żegnały swoją ukochaną królową – Elżbietę II. Czy widzieliście kto również to robił? Właśnie Paddington!

A nie było to wcale oczywiste, bo przecież postaci z książek przeważnie tego nie robią. Tyle, że nasz peruwiański miś odwiedził Elżbietę II w pałacu, wypił z nią (a raczej za nią, ekhm!) herbatę i odkrył, że królowa – zupełnie jak on – zawsze ma ze sobą kanapkę. Tak na wszelki wypadek. Co prawda królowa trzymała swoją w torebce, a nie pod kapeluszem, ale kto by zwracał uwagę na takie szczegóły. Sami przyznajcie, Paddington to naprawdę wyjątkowy miś.
 

Miś zwany Paddington książeczki o misiu Paddingtonie
 

Być jak Paddington!

To tytuł najnowszego tomu o naszym przyjacielu, w którym znajdziecie ogrom dobroci od Paddingtona i bardzo prosty przepis, jak pysznie i dobrze sobie żyć, być, no misiować na całego. To 128 stron puchatego dobra, w której nasz miś uczy, pokazuje na swój uroczy i czuły sposób, jak być przyjacielem, jak być wdzięcznym, uprzejmym, dobrym, radosnym, pomocnym i troskliwym. Po prostu - być jak Paddinton.
 

Książeczki o Paddingtonie być jak Paddington
 

Miś-niespodzianka na Boże Narodzenie

Na pewno! Miś z mrocznych zakamarków Peru (bo tak również Paddington zwykł się przedstawiać) ma dla was książkę ze swoją świąteczną przygodą.

„Paddington i świąteczna niespodzianka” już niebawem pojawi się na półkach w księgarniach, ale już teraz przygotujcie się na wycieczkę saniami, którą niedźwiadek będzie przeliczał na wydane… bułeczki; nieporozumienie w centrum handlowym, plastikowego renifera i jak zawsze – obłędnie optymistyczne zakończenie.

Jedno jest pewne. Jeśli chcesz nauczyć się patrzeć na świat na różowo (i wcale nie musisz mieć do tego magicznego sprzętu!) – czytaj Paddingtona. Dzięki niemu zrozumiesz też, że miłość, przyjaźń i oddanie są ważniejsze niż wszystkie skarby tego świata (nawet pomarańczowa marmolada!), a kakao i rozmowa mogą zdziałać cuda. Zrozumiesz, że z równą mocą trzeba być życzliwym i ciekawym świata, i że bycie grzecznym i uprzejmym dla innych może zmienić świat na lepsze.

I choć niektórzy mówią, że Paddington jest trochę fajtłapowaty, że może bywa śmieszny, to ostatecznie nie sposób go nie lubić.
 

Książeczki o misiu Paddingtonie Świąteczna niespodzianka
 

Sięgnij po wszystkie opowieści stworzone przez Michaela Bonda. Podróżuj z Paddingtonem, poznawaj ludzi, śmiało sięgaj po swoje, szukaj przyjaciół, ciesz się najdrobniejszymi rzeczami i naucz się radości z najmniejszych rzeczy. One też potrafią sprawić wiele frajdy.

Więcej inspiracji książkowych znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com