„Za wszelką cenę”, Harlan Coben

Niekwestionowany mistrz amerykańskiej sensacji powraca z kolejną książką! „Za wszelką cenę” to zaprojektowany z chirurgiczną precyzją thriller, w którym pisarz udowadnia, że jeszcze nie powiedział ostatniego słowa i wciąż potrafi zaskoczyć nawet stałych fanów jego twórczości. W najnowszej książce autor przedstawia historię Davida Burroughsa – mężczyzny osadzonego w więzieniu za zabójstwo swojego małego synka. Bohater nie pamięta tamtej nocy i wydarzeń, które zaprowadziły do tragedii. Intryga zagęszcza się, gdy odwiedzająca go siostra pokazuje mu zdjęcie, na którym widnieje jego syn – wciąż żywy.

Coben w „Za wszelką cenę” podejmuje grę z oczekiwaniami i założeniami czytelnika – z jednej strony świetnie buduje wielopiętrową zagadkę, której rozwiązywanie stanowi ogromną przyjemność, a z drugiej doskonale buduje napięcie, które rośnie z rozdziału na rozdział. To jedna z tych książek, która idealnie sprawdzi się podczas coraz dłuższych, jesiennych wieczorów. Emocjonująca i wciągająca – jak cała twórczość amerykańskiego pisarza.
 

Harlan Coben za wszelką cenę
 

„Światła w popiołach”, Remigiusz Mróz

Fani Remigiusza Mroza z pewnością będą zachwyceni kolejną opowieścią spod jego pióra. Tym razem autor „Chyłki” sięga po dobrze znaną miłośnikom jego twórczości postać Kai Burzyńskiej. Policjantka – która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim – musi zmierzyć się ze sprawą sprzed wielu lat dotyczącą śmierci dwójki nastolatków. Młodzi ludzie spłonęli podczas imprezy w porzuconym pustostanie, co początkowo uznano za wypadek. Ale, gdy na światło wychodzą nowe fakty, zbrodnia znów kładzie się cieniem na lokalnej społeczności.

Remigiusz Mróz w mistrzowski sposób potrafi połączyć dużą historię kryminalną, z bardzo osobistą opowieścią o samej Kai Burzyńskiej. Dostajemy w ten sposób misz-masz, który świetnie działa – „Światła w popiołach” ujmują za sprawą mrocznej atmosfery, a wychodzące na jaw sekrety tylko mocniej działają na wyobraźnię. Wśród premier tej jesieni – lektura absolutnie obowiązkowa.
 

Remigiusz Mróz światła w popiołach
 

„Smak gorzkiej czekolady”, Weronika Ancerowicz

Wychodzimy ze świata kryminałów, thrillerów i szeroko rozumianej literatury sensacyjnej i przenosimy się do świata Young Adult. Książki młodzieżowe wciąż przeżywają swój renesans i nic nie wskazuje na to, by to miało się zmienić. Wśród nadchodzących książkowych premier nie można przegapić „Smaku gorzkiej czekolady” Weroniki Ancerowicz. Młoda autorka, który zdobyła ogromną popularność za sprawą dylogii „Westwood Academy” i niedawno wydanym hitem „Mój kumpel jest dziewczyną”. Czego możemy spodziewać się po jej nowej książce? Gorącego romansu i odkrywania samego siebie, a wszystko to z muzyką Kurta Cobaina w tle.

W „Smaku gorzkiej czekolady” poznajemy Charlotte Lynch, młodą fankę rocka, która w starym sklepie z płytami poznaje Nicholasa Crawforda – od zupełnie przypadkowego spotkania ich losy zaczynają się przeplatać ze sobą, a uczucia wzrastają coraz mocniej. W efekcie otrzymujemy pełną emocji opowieść o rodzącej się miłości dwójki ludzi – gwałtownej, silnej i już na tym etapie przepełnioną wzlotami i upadkami.
 

Smak Gorzkiej czekolady Weronika Ancerowicz
 

„Kicia Kocia się złości”, Anita Głowińska

Przejdźmy na chwilę do świata polskiej literatury dziecięcej – a jej niekwestionowaną królową od lat pozostaje Kicia Kocia. Wydanie kolejnej części z hitowego cyklu Anity Głowińskiej to doskonała okazja, aby zapoznać najmłodszych czytelników z tą serią i przekonać się, dlaczego stała się takim fenomenem.

Każda z książeczek o Kici Koci to idealny prezent dla dziecka – świetnie napisane przygody ukochanej bohaterki i jej przyjaciół pełne są mądrych spostrzeżeń i wartości ważnych dla najmłodszych, a dodatkowo mogą stanowić fantastyczny przyczynek do rozmowy z rodzicami i lepszego zrozumienia otaczającego nas świata. Książeczki o „Kici Koci” zostały podzielone na różne cykle zależne od wieku odbiorcy (jak choćby „Kicia Kocia i Nunuś” skierowana do maluchów), więc bez problemu znajdziemy książeczkę dopasowaną do umiejętności dziecka.
 

Nowa kicia kocia Anita Głowińska
 

„Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie?”, Dr Asia Podgórska

Pełna niezwykle przydatnej wiedzy, otwierające głowę na tematy związane z ludzką fizycznością, a jednocześnie świetnie napisana i zwyczajnie wciągająca – najnowsza książka Asi Podgórskiej to wyjątkowa propozycja na rynku poradników. Autorka wprowadza nas w świat tajemnic i ciekawostek związanych z ludzkim mózgiem i wszystkim, co pochodne. I jest to podróż absolutnie niezapomiana!

Jak dbać o siebie, żeby nasza głowa pracowała jak najlepiej? Jak w ogóle działa mózg – najbardziej złożony organ człowieka – i dlaczego to tak ważne, żeby o niego dbać. Co na niego wpływa, czego mogliśmy nie wiedzieć? Autorka w wybitny sposób łączy profesjonalną i popartą doświadczeniem ekspertyzę z lekkością pióra. Świetna pigułka wiedzy -  i w dodatku jaka smaczna!
 

Tak działa mózg
 

„Bracia Hawthorne’owie. The Inheritance Games. Tom 4”, Jennifer Lynn Barnes

Kolejny tom hitowego cyklu, na który fani z pewnością nie mogą się doczekać. Historia zaczyna się od misji (prawie) niemożliwiej – Jameson Hawthorne musi zinfiltrować najbardziej ekskluzywny podziemny klub hazardowy w Londynie. A w takim miejscu znajdziemy osoby nie tylko bogate, ale też bardzo wpływowe i równie niebezpieczne. Bracia Grayson i Jameson zostają wciągnięci w ryzykowną grę, której tak na dobrą sprawę nie da się wygrać. Nawet zwycięstwo będzie miało swoje mocne konsekwencje.

Nie bez powodu  – seria „The Inheritance Games”. osiągnęła tak gigantyczny sukces, zarówno w Polsce, jak i za granicą. To wspaniały przykład literatury dla młodzieży, gdzie wątki bardziej obyczajowe w naturalny sposób splatają się z akcją i przygodą, od której nie można się oderwać.
 

The inheritance games tom 4 Jennifer Lynn Barnes
 

„5 składników po śródziemnomorsku”, Jamie Oliver

Jamie Olivier przez lata dał się poznać jako szef kuchni, któremu zależy przede wszystkim na serwowaniu pysznego jedzenia w sposób szybki, prosty i dostępny dla każdego, niezależnie od jego finansów czy nawet umiejętności kulinarnych. Tym razem jedna z najważniejszych osobowości telewizyjnych świata gastronomii powraca ze znanym patentem ubranym w nieco inne szaty.

Wszystkie przepisy w najnowszej książce Jamiego Oliviera zostały zaprojektowane według sprytnego patentu: mają składać się wyłącznie z 5 składników i to takich, które stosunkowo łatwo dostać w sklepie. W efekcie będziemy mogli wyczarować we własnej kuchni arcydzieła kuchni śródziemnomorskich – od bardzo klasycznych dań, aż po typowych dla Jamiego „wariacji na temat”. . Mając „5 składników po śródziemnomorsku” pod ręką nawet najwięksi laicy będą w stanie przygotować naturalne, świeże i smaczne jedzenie. A przy tym nie nadwyrężając domowego budżetu.
 

Jamie Oliver pięć składników
 

„Harry Potter. Magiczny Almanach”, J.K. Rowling

Jesteś osobą absolutnie zakochaną w magicznym świecie Harry’ego Pottera? A może znasz kogoś dla kogo podróż do Hogwartu pozostaje niespełnionym marzeniem z dzieciństwa? W takim przypadku koniecznie sięgnij po „Magiczny Almanach”. To fantastycznie zrealizowane kompendium wiedzy na temat świata wykreowanego przez J.K. Rowling. Znajdziemy tutaj wszystko, co najlepsze dla największych fanów uniwersum – od map i wykresów, aż po opisy działania konkretnych magicznych przedmiotów czy cechy charakterystyczne konkretnych roślin i stworzeń. A wszystko to zaprezentowane za pomocą fantastycznych ilustracji, które tak dogłębnie podkreślają czarodziejski charakter książki. Dla potterheadów absolutnie lektura obowiązkowa – nawet jeżeli uważasz, że o świecie Chłopca Który Przeżył wiesz już wszystko!
 

Harry Potter Magiczny Almanach
 

„Krew, która nas dzieli”, Edyta Prusinowska

 Edyta Prusinowska to kolejna autorka Young Adult na naszej liście, która doskonale wie, jak rozpalić emocje u fanów literatury młodzieżowej. W „Krew, która nas dzieli” trafiamy do miejscowości Windermore, w której jak się okazuje wciąż mieszkają wampiry – a to dopiero początek sekretów, jakie przyjdzie odkryć bohaterom. Każda kolejna poznana tajemnicza odsuwa ich od możliwości powrotu do normalnego życia i udawania, że nic się nie stało.

W prozie Prusinowskiej znajdziemy tropy występujące jeszcze w początkach literatury Young Adult, ale tutaj obrócone i wykorzystane w nowy, bardzo współczesny sposób. Do tego autorka nie boi się romansować z innymi gatunkami literackimi: od horroru, przez romans, aż po klasyczną literaturę obyczajową. W efekcie otrzymujemy połączenie, którego wszystkie składowe świetnie się uzupełniają, dając czytelnikom tytuł wciągający, świetnie napisany i na długo zapadający w pamięć. To jedna z tych książek, przy których można się wzruszyć, ale też poczuć nieco szybsze bicie serca.
 

Krew, która nas dzieli
 

„Zwykła przyzwoitość”, Wojciech Chmielarz

Naszą listę kończymy kryminałem – i to także od jednego z najbardziej rozpoznawalnych autorów w Polsce. Wojciech Chmielarz po raz trzeci wraca do Cyklu z Bezimiennym – tym raem główny bohater staje w obronie pana Henryka, starszego mężczyzny, które zostaje pobity na warszawskich Włochach. Starcie z bandytami szybko okazuje się jedynie początkiem ogromnej afery, w którą zamieszane są naprawdę wpływowe i niebezpieczne osoby. A wszystko to zdaje się być powiązane z gangsterskimi praktykami związanymi z pozyskiwaniem mieszkań i rynkiem nieruchomości. Bezimienny staje do nierównej walki, a przestępcy nie biorą jeńców.

Wojciech Chmielarz nie raz pokazał, że jest tym autorem, który radzi sobie we wszelkich odmianach literatury sensacyjnej – od bardzo klasycznych historii detektywistycznych, przez rasowy kryminał, aż po brutalny thriller. „Zwykła przyzwoitość” to świetna propozycja dla osób, które cenią sobie zarówno śledzenie zagadek piętrzących się przed głównym bohaterem, jak i pompujące adrenalinę sceny akcji. Na jesień – idealnie!
 

Zwykła przyzwoitość Wojciech Chmielarz
 

Która z polecanych książek na jesień was najbardziej zainteresowała? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.
 

Targi książki
 

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com