Psi specjalista

Niektórzy autorzy wręcz wyspecjalizowali w narracji z perspektywy zwierząt. Jednym z nich jest Bruce W. Cameron, w którego twórczości bohaterem przeważnie jest pies. Amerykanin pisze zarówno powieści dla najmłodszych, jak „Był sobie szczeniak. Ellie”, ale też dla starszych czytelników – „Psiego najlepszego, czyli był sobie pies na święta”. Seria „Był sobie pies” zaczęła się od historii Baileya – kundla, który przeżywa drugie wcielenie jako szczeniak. Jego nowy właściciel, Ethan, zostaje jego najlepszym przyjacielem, a ich wspólne życie pełne jest radosnych i wzruszających chwil. Jednak kiedy Bailey dożywa swoich dni, dochodzi do kolejnej reinkarnacji jako szczeniak. Kundel pamięta Ethana i próbuje go odnaleźć. Powieść błyskawicznie trafiła na listę bestsellerów New York Timesa, a opowieść została zekranizowana. Cameron nie próżnował i stworzył kontynuację przygód Baileya, który przez lata zyskał już wiele imion. Bohater wciąż pomaga nowym właścicielom, zawiązując kolejne przyjaźnie. Mamy nadzieję, że czytaliście i oglądaliście już „Był sobie pies 2”, a jeśli nie - pora nadrobić zaległości!

 

Był sobie pies 2 (okładka miękka)

 

Ile pies wie o człowieku?

Jeszcze jedna pozycja, w której kluczową rolę odgrywa pies. Jest nim labradorka o imieniu Daisy, która przy pomocy nieznanego zmysłu, a może wyjątkowego instynktu, ratuje życie swojej właścicielki Claire. Nie jest to wymyślona historia, a prawdziwe życie Claire Guest, autorki „Psiego daru”. Jako psycholog oraz biolog, Claire uważa, że zwierzęta mogą uratować wiele ludzkich istnień, a dzięki specjalnemu treningowi potrafią wyczuć u człowieka nowotwór. Jedynym kosztem z naszej strony jest tylko odrobina miłości do wiernego czworonoga.


Waleczne koty

Tak jak Camerona możemy nazwać specjalistą od psów, tak Erin Hunter stworzyła bogaty i fascynujący świat zdominowany przez koty. Seria „Wojownicy” to książki dla młodzieży, których fabuła łączy losy domowych kotów oraz tych, żyjących w dzikiej naturze. Dzięki takim tytułom jak „Tygrysia Gwiazda i Sasza” poznajemy jakie emocje przeżywają koty, ile znaczy dla nich rodzina, a także współprzeżywamy ich wybory, które w gruncie rzeczy okazują się bardzo bliskie naszym, ludzkim decyzjom.

Miłośnikom „mruczków” również powinny spodobać się nasze książkowe pozycje, takie jak: „Są takie koty” - genialnie zilustrowana opowieść o pięknie różnorodności, czy poradnik: „Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota”. Ta druga pozycja, autorstwa Jacksona Galaxy’ego -  słynnego zwierzęcego behawiorysty, powinna dostarczyć wiele praktycznych wskazówek dla właścicieli miauczących czworonogów.

Mimo że na tapecie mamy książki, to ciężko nie wspoomnieć o głośnym, nagradzanym na świecie filmowym dokumencie, pt. „Kedi: sekretne życie kotów”, gdzie w tureckiej scenerii poznajemy różne kocie historie i charaktery. Zdjęcia są tu naprawdę niesamowite!

 

Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota - Galaxy Jackson, Delgado Mikel

Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota (okładka miękka)

 

Kot, który poznał największe sekrety

Kto by pomyślałby, że świadkiem najważniejszych momentów w życiu wielkiej osobistości może być zwykły kot. Właśnie z perspektywy pewnej kotki przedstawiona jest historia jednej z największych person w historii, czyli Dalajlamy.  Mowa o  książce „Kot Dalajlamy” autorstwa Davida Michie’a. Zwierzę towarzyszy przywódcy religijnemu w trakcie spotkań z gośćmi - politykami, głowami państw, a także podczas codziennych czynności, które składają się na buddyjskie pojęcie poszukiwania szczęścia. Wyjątkowo inspirująca i skłaniająca do refleksji pozycja.

 

Najlepszy przyjaciel człowieka to… wilk!

Historie niezwykłych relacji człowieka i zwierząt domowych to bardzo często wykorzystywany motyw, tym razem jest jednak inaczej.  Kiedy do mieszkańców Alaski dołącza dorosły wilk, ewentualna przyjaźń nie wydaje się już tak oczywista. „Wilk zwany Romeo” to niezwykła powieść o losach dzikiego zwierzęcia, które zdecydowało się przyłączyć do grupy narciarzy. Oprócz przeplatającej radosne i wzruszające momenty fabuły, w książce Nicka Jansa znajdziemy także sporo wiedzy na temat życia wilków, ich zachowania, a także kierujących nimi instynktów. Autor sam przez kilka lat mieszkał na Alasce, gdzie łączył teorię oraz praktykę.
 

Gawędy o wilkach i innych zwierzętach - Kostrzyński Marcin

Gawędy o wilkach i innych zwierzętach (okładka miękka)

 

Susan i klacz lecząca serce

Na koniec ponownie prezentujemy fabularyzowaną powieść autobiograficzną, ukazującą losy człowieka i zwierzęcia. Susan Richards przechodziła przez trudny okres, kiedy w jej życiu pojawiła się… klacz Lay Me Down – schorowany koń, który w pewnym momencie walczył o życie swoje i małego źrebaka. Powrót do zdrowia głównej bohaterki oraz jej parzystokopytnej przyjaciółki wymagał niebywałej siły i wzajemnej motywacji do przetrwania trudnego czasu. Oprócz wzruszającej historii mamy również do czynienia z bardzo dobrze opisaną fabułą, podyktowaną autorce przez życie. „Koń, który mnie wybrał” to jedna z piękniejszych pozycji przedstawiających związek człowieka ze zwierzęciem ostatnich lat.

 

Podsumowanie - w oczekiwaniu na polskiego Lassie

Wszystkie dotychczasowe propozycje zrodziły się w głowach zagranicznych twórców. A my chętnie znów pokochalibyśmy jakiegoś rodzimego psiaka, który zostałby bohaterem kilku ciekawych przygód. Nawet słynna historia Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją” była inspirowana wydarzeniami, jakie miały miejsce we Włoszech. W telewizji mieliśmy dawniej „Psa cywila” oraz Szarika z „Czterech Pancernych” (a właściwie Szarików, ponieważ serialowego owczarka grały aż trzy psy). Obecnie jednak możemy jedynie zatęsknić za podobnymi bohaterami.

 

O psie, który jeździł koleją. Wydanie z opracowaniem (okładka miękka)

 

A którą z tych powieści wy wybierzecie? Jakie tytuły dodalibyście do tej listy? Więcej książkowych oraz filmowych (zwierzęcych i nie tylko) inspiracji znajdziecie na empik.com.