Polska lasem i grzybiarzami stoi

Bez wątpienia jesteśmy narodem kochającym przyrodę - a przynajmniej lubimy przede wszystkim tak o sobie myśleć, szczególnie biorąc pod uwagę chociażby fakt ciągłego, haniebnego zaśmiecania lasów. Z badań CBOS-u wynika, że aż 72% Polaków podczas wizyty w lesie zbiera grzyby i jagody oraz chodzi na spacery, ale tylko 7% spędza w lesie urlop lub weekendy. W Polsce lasy zajmują powierzchnię 9 milionów hektarów, co przekłada się na lesistość na poziomie około 30%. Dla porównania przed drugą wojną światową było to 40%, zaś w odległym wieku X nawet 90% powierzchni ówczesnego państwa polskiego pokryta była lasem.

 

2,5 metrów kwadratowych lasu na Polaka

82% powierzchni polskich lasów znajduje się w rękach państwa, co oznacza, że na jednego obywatela przypada 0,25 ha terenów leśnych. Przeciętny wiek rodzimego drzewostanu to 55 lat. W niezagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej średni wiek lasu wynosił około 130 lat.
 

 

Tajga i tundra przed lasami tropikalnymi

Światową potęgą leśną pozostaje Rosja, której prawie 50% powierzchni to lasy. Na drugim miejscu znajduje się Brazylia (42%), chociaż pamiętać należy, że w związku z iście rabunkową gospodarką leśną obszar ten wciąż maleje. Trzecie miejsce zajmuje Kanada z 38% krajowej powierzchni lasów
 

 

Leśni giganci i przeciętniacy

Niezwykła różnorodność drzew sprawia, że osiągać mogą odmienne wysokości - dla przykładu średniej wielkości jałowiec liczy sobie 10 metrów wysokości, olcha 25 metrów, zaś dąb szypułkowy lub świerk pospolity nawet 50 metrów.
 


Fascynująca Amazonia

Lasy tropikalne uznawane są za najstarsze żywe ekosystemy świata. Zajmując jedynie 6% powierzchni Ziemi są schronieniem dla ponad połowy wszystkich gatunków zwierząt i roślin.  Szacuje się, że w Amazonii żyje nawet 1/5 światowej populacji ptaków oraz 1/10 światowej populacji gatunków ssaków.
 


Kosztowni parlamentarzyści

Przeciętny Polak zużywa 100 kilogramów papieru rocznie, co plasuje nas sporo poniżej średniej europejskiej, która wynosi 160 kilogramów. Amerykanie w ciągu 12 miesięcy potrzebują średnio 230 kilogramów tego surowca, zaś mieszkańcy kontynentu afrykańskiego - zaledwie 8. Codzienna praca Sejmu oznacza dzienne zużycie na poziomie 6000 kartek papieru dziennie (!)
 


Niepokojące światowe statystyki

Dziś na świecie rośnie około 3 bilionów drzew, co daje mniej więcej 420 sztuk na jednego mieszkańca naszej planety. Niestety, ludzkość wycięła już ponad 50% naturalnych ziemskich lasów - szacuje się, że co minutę z powierzchni globu znika zalesiony obszar wielkości 36 boisk piłkarskich, a wraz z nimi często unikatowa fauna i flora. W tym samym czasie zaledwie 11% powierzchni lasów na świecie jest pod ochroną. Co roku wyrasta 5 miliardów nowych drzew, ale jednocześnie umiera 15 miliardów - rocznie tracimy ich więc aż 10 miliardów.