Słyszeliście już o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci? Jest to ogromny zbiór odpadów na Oceanie Spokojnym, który zajmuje powierzchnię pięciokrotnie większą niż Polska! Zgromadzone tam odpady ważą więcej niż 43 tysiące dużych samochodów osobowych i zawierają ponad 1,8 biliona kawałków plastiku różnej wielkości. Prawdopodobnie inne takie wodne „wysypiska’’ znajdują się na południowym Pacyfiku, Oceanie Indyjskim oraz północnym i południowym Atlantyku. Zalegający w wodzie plastik jest połykany przez ptaki, żółwie morskie oraz ryby, co zatyka im żołądki i w konsekwencji doprowadza do śmierci. Według szacunków naukowców, jeżeli ilość plastikowych materiałów, które trafiają do mórz i oceanów, utrzyma się na obecnym poziomie to w 2050 roku będzie w nich więcej plastiku niż... ryb. Co zrobić, by temu zapobiec?

 


 

#1 Sortuj śmieci

Statystyczny Polak produkuje rocznie ponad 300 kilogramów śmieci. Tylko niewielka część z nich podlega recyklingowi. Pewnie myślicie, że segregowanie odpadów nie ma sensu, gdyż i tak mieszają się one w śmieciarce razem z odpadami komunalnymi. Nic bardziej mylnego! Dzięki naszej pracy i sortowaniu śmieci, pracownicy, którzy oddzielają poszczególne frakcje odpadów, mają ułatwione zadanie. W konsekwencji efektywniejsze jest odzyskiwanie surowców i więcej śmieci otrzymuje nowe życie! A wszystko dzięki nam!  

Zero waste home

#2 Ogranicz użycie plastiku

Podstawą jest wymiana reklamówek na torby lniane oraz noszenie ze sobą swojego kubka termicznego lub bidonu zamiast kupowania plastikowych butelek z wodą. Przestań używać słomek do napojów, a jeśli jest to dla ciebie trudne - zaopatrz się w te szklane lub bambusowe. W niektórych kawiarniach przychodząc z własnym kubkiem, otrzymasz nawet dodatkową zniżkę!  

jak uratować świat, Areta Szpura

#3 Szanuj papier

Drukuj tylko wtedy, gdy to naprawdę potrzebne, a jeśli to robisz to staraj się używać opcji druku dwustronnego. Zapisuj zeszyty do końca, a niechciane lub przeczytane książki przekaż dalej, np. do lokalnej biblioteki lub zostaw je sąsiadom na klatce schodowej, dołączając do nich miły liścik. Dzięki temu ktoś inny uwolni twoją książkę i zabierze ją w świat.

Eko w wielkim mieście

#4 Nie wyrzucaj ubrań

Jeśli wydaje ci się, że twoje stare ubrania przestały być modne, włóż je na dno szafy – moda zawsze wraca!  Ze zużytych ciuszków z łatwością uszyjesz poduszki lub torby na zakupy. A może zorganizujesz akcję wymiany ubrań ze znajomymi? Nadmiar swoich rzeczy możesz oddać również do domu dziecka, domu samotnej matki lub na rzecz instytucji charytatywnych lub portali takich jak Ubrania do oddania. A może znasz jakąś rodzinę, która potrzebuje pomocy? Przy okazji na twoim koncie pojawi się dobry uczynek (plus więcej miejsca i porządku w szafie)!

Wyzwania zero waste

#5 Nie wyrzucaj jedzenia

Z resztek można przygotować naprawdę smaczne dania! Jeśli przygotowujesz do obiadu ziemniaki – koniecznie zostaw po nich obierki, a na kolację przyrządzisz pyszne łódeczki. Wystarczy, że umyjesz je przed obraniem. Następnie blachę do pieczenia wyłóż papierem i ułóż na niej obierki, polej je delikatnie olejem, dopraw ulubionymi przyprawami i solą, upiecz. Więcej inspiracji na wykorzystanie resztek w kuchni znajdziesz w książce Sylwii Majcher „Gotuję nie marnuję" lub nadchodzącej „Wykorzystuję, nie marnuję".

kuchnia zero waste

#6 Rób przemyślane zakupy

Planując wyjście do sklepu, przygotuj listę zakupów. Podczas jej sporządzania weź pod uwagę, jakie produkty masz już w domu i dopisz te brakujące. Pamiętaj, by nie kupować na zapas, bo nadmiar jedzenia może się popsuć. Nie chodź na zakupy głodny – wtedy kupujesz więcej.

Co zrobić z tą górą śmieci?

Także kupowanie kosmetyków na zapas nie jest ekologicznym zachowaniem, one również mają swoją datę przydatności. Co więcej wiele z nich możesz wykonać w prosty sposób samemu. Naturalny peeling z fusów po porannej kawie może okazać się dużo lepszy (i zdrowszy!) niż ten ze sklepowych półek. Ciekawe pomysły na przygotowanie naturalnych kosmetyków proponuje autorka pierwszej polskiej książki o bezśmieciowym życiu: „Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej". Już teraz dostępne jest jej nowe wydaje, zatytułowane „Życie Zero Waste". Dzięki niemu dowiecie się między innymi jak zrobić domowe mydło lub jakich skłaników unikać przy tworzeniu ekologicznych kosmetyków. W publikacji Katarzyny Węgrowskiej nie zabrakło również praktycznych porad dotyczących ograniczenia użycia plastiku i robienia zakupów. 

Żyj bez śmieci

#7 Oszczędzaj prąd i kasuj stare pliki z komputerów

Rano zostawiasz ładowarkę podłączoną do kontaktu? Twój laptop także wiecznie się ładuje, a na jego twardym dysku trzymasz pliki sprzed wielu, wielu lat, do których już nawet nie zaglądasz? Jeśli chcesz być naprawdę eko, powinienieś ograniczyć tzw. ukrytą konsumpcję, o której pisze Tatiana Schlossberg. Dowiedz się, jak jeszcze nieświadomie przyczyniasz się do pogorszenia stanu środowiska naturalnego i jak jeszcze, często bez żadnego wysiłku, możesz zmienić swoje nawyki.

Ukryta konsumpcja

A ty co robisz, żeby ograniczać produkcję śmieci? Pamiętaj, że stosując filozofię zero waste nie tylko dbasz o naszą planetę, ale i oszczędzasz swoje pieniądze!
Więcej inspirujących artykułów pisanych z miłości do natury znajdziesz w pasji Empik kocha planetę.