Wbrew stereotypom z czytaniem u nastolatków nie jest źle. Gdy przyjrzymy się regularnie powtarzanym badaniom Biblioteki Narodowej zobaczymy, że czytelnictwo młodzieży nie spada, a okresowo nawet wzrasta. To bardzo dobra informacja, biorąc pod uwagę, że książki mają coraz większą konkurencję.

Młodzi czytelnicy najbardziej lubią, gdy bohaterowie czytanych opowieści są w ich wieku lub nieznacznie starsi. Według badań BN na pierwszym miejscu plasują się książki przygodowe dla 14-latka. Nieważne, czy przygody bohaterów odbywają się w realnym świecie, czy w fantastycznym uniwersum, muszą stanowić lustro tego, co dzieje się życiu czytelników. Najważniejsze są relacje rówieśnicze, pierwsze miłości, kłopoty szkolne, trudności rodzinne. Ogromnym powodzeniem cieszą się również książki fantasy dla 14-latka. Wymyślone światy pozwalają dzieciom zostać dłużej w ukochanym świecie bajek i baśni.

Czytanie ma wiele zalet, ale w czasie nastoletnich zawirowań emocjonalnych kluczowe jest to, że redukuje stres i podnosi nastrój. Dlatego warto konsekwentnie szukać lektur, które zainteresują naszego ósmoklasistę nawet, jeśli do tej pory nie przepadał za czytaniem.

Fajne i dobre książki dla 14-latka – lista!

  • „Chuligania”, Katarzyna Ryrych

Oto jest Ania. Ania wygląda na urocza i bardzo miłą dziewczynkę. Ale mówi o sobie, że jest nieadopcyjna. Dlaczego? Ania jest sierotą bardzo dobrze znającą rzeczywistość domów dziecka. Nie jest tam szczęśliwa, dlaczego więc zachowuje się tak, jakby nie chciała zostać wybrana przez nowa rodzinę? I co tak naprawdę skłania ją, by dać szansę dwójce „dziwnych” ludzi oferujących jej dom? Świetny, nietypowy temat powieści i bohaterka, której będziecie gorąco kibicować.

 

Chuligania Katarzyna Ryrych

 

  • „Panna Foch”, Barbara Kosmowska

Motyw w książkach dla młodzieży, który nigdy się nie znudzi – co się dzieje, gdy przychodzi nam zmienić miejsce do życia, choć nie my o tym decydujemy? Oto nastoletnia Pola, której rodzice zdecydowali, że wyprowadzają się z tętniącej życiem stolicy na wieś. Dziewczyna długo nie może się przestawić, bo przecież „u niej w Warszawie” było inaczej. Czy można znaleźć radość w życiu na spokojnej prowincji? A co, jeśli okaże się, że to tam w końcu można poznać prawdziwą siebie?

 

Panna Foch Barbara Kosmowska

 

  • „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze”, Justyna Suchecka

Rozmowy Justyny Sucheckiej z gośćmi najprościej można określić jako wzmacniające. Nie jest to poradnik sensu stricte, ale podejmuje najczęstsze problemy emocjonalne i psychiczne spotykające młodych ludzi we współczesnym świecie. Ważna i mądra książka, która czyta się szybko, a mimo to treść zostaje długo w odbiorcy. Nie tylko dla 14-latków, ale też dla ich rodziców!

Zainteresował cię temat? Sprawdź też nasz wywiad z Justyną Suchecką!

 

Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze Justyna Suchecka

 

  • „Niekończąca się historia”, Michael Ende

Istnieją takie książki dla 14-latków, które nigdy się nie starzeją. Świetnym przykładem jest „Niekończąca się historia” - klasyk w nowym, pięknym wydaniu. Bastian bardzo dużo czyta. Ucieka w świat książek, ponieważ w tym realnym doświadcza prześladowań ze strony rówieśników. Najchętniej zniknąłby między stronami czytanych powieści. Pewnego dnia kradnie z antykwariatu wyjątkową książkę. Zaczyna czytać i zatapia się w świat fantasy, który – jak się okazuje – będzie musiał uratować.

 

Niekończąca się historia Michael Ende

 

  • „Złodziejka książek”, Markus Zusak

Liesel podczas pogrzebu brata kradnie „Podręcznik grabarza”. Na tej niecodziennej lekturze uczy się czytać i odkrywa swoją miłość: książki. Od tej pory życie dziewczynki skupia się wokół wykradania spisanych słów. A dzieje się to w trudnych, wojennych czasach, gdy książki płoną na stosach. Życie Liesel zmienia się na zawsze, gdy jej rodzina udziela schronienia Żydowi. W „Złodziejce książek” zaczytują się zarówno nastolatkowie jak i dorośli.

 

Złodziejka książek Markus Zusak

 

  • „Czekolada z chili”, Joanna Jagiełło

Niesamowite, jak często dorośli mówią, że nastolatkowie mają beztroskie życie. Linka po wakacjach idzie do liceum, w którym chciałaby się odnaleźć. Tymczasem jej uwagę przykuwają sprawy rodzinne. Nie tylko relacja z ojczymem, z którym nie może dojść do porozumienia, ale też martwienie się o młodszego brata – źle zniósł rozwód rodziców. Jakby tego było mało Linka dowiaduje się, że miała siostrę, którą mama oddała do domu dziecka. No i jest jeszcze związek na odległość z Adrianem… Dobrze przemyślana i ciekawa książka dla 14-latków.

 

Czekolada z chilli Joanna Jagiełło

 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


  • „Pieniądze albo kasa”, Paweł Beręsewicz

„Pieniądze szczęścia nie dają”, „Pieniądze śmierdzą”, „Czas to pieniądz” – tyle ciekawych teorii a Staszek nadal nie może sprawdzić żadnej z nich. Dlaczego? Bo niestety nie ma kasy. Jej działanie może oglądać tylko obserwując niektórych znajomych ze szkoły. Tych, którym powodzi się znacznie lepiej niż rodzinie chłopaka. Co zrobi nastolatek marzący o podreperowaniu budżetu, gdy pojawi się intratna, ale ryzykowna okazja?

 

Pieniądze albo kasa Paweł Beręsewicz

 

  • „Małe kobietki”, Louisa May Alcott

Klasyka literatury i wspaniała książka dla 14-latek pokazująca siłę drzemiąca w nastolatkach. I to w nastolatkach w obliczu wojny. Ameryka Północna lat 60. stanowi wyjątkowo barwne tło dla przygód czterech sióstr, które w wyniku służby ojca zostały pod opieką mamy i służącej. Możemy obserwować jak radzą sobie z codziennymi trudnościami, biedą, strachem ale również z burzliwym wchodzeniem w dorosłość. Wydanie z ilustracjami ma szczególną wartość, ponieważ książki dla 14-latków rzadko mają rysunki.

 

Małe kobietki Lousia May Alcott

 

  • „Osobliwy dom Pani Peregrine”, Ransom Riggs

Lubicie opowieści z dreszczykiem? Oto dom sierot na tajemniczej wyspie. Już to brzmi dobrze. A co jeśli powiem wam, że miejsce to było kiedyś zamieszkiwane przez, hmm, „osobliwe” dzieci? Od śmierci dziadka Jacob, który nie ma co do siebie większych oczekiwań, postanawia odwiedzić miejsce, o który tyle słyszał. Czy to możliwe by walijski sierociniec zamieszkiwały kiedyś postacie ze starych pocztówek, sprzedawanych jako portrety dziwadeł?

 

Osobliwy dom Pani Peregrine, Ransom Riggs

 

  • Seria „Ariol”, Emmanuel Guibert

Ta komiksowa seria jest przeznaczona dla czytelnika 10-15 lat, ale przyznam, że nawet dorośli świetnie się przy niej bawią. Ariol ma w sobie to coś. Jest osiłkiem otoczonym wspaniałą paczka przyjaciół. Poznajemy też jego perypetie jako ucznia i syna. Cudowny humor, świetna kreska, rozkoszni bohaterowie (zwróćcie uwagę na nauczycieli). Świat w którym odpoczniesz, rozluźnisz się, ale też z dystansem spojrzysz na swoje sprawy. Zwłaszcza te nastoletnie.

 

Ariol Emmanuel Guilbert

 

A wy jakie książki dla 14-latka polecilibyście najchętniej? Dajcie znać w komentarzach! Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com