Z raportu Instytutu Badań Edukacji wynika, że co czwarty nastolatek szuka książek w domowym księgozbiorze. To znaczy, że zaopatrując nasze biblioteczki w tytuły, które mogą go zainteresować, zwiększamy szansę na aktywne czytelnictwo dziecka.

Jakie trudności napotyka rodzic szukający dobrej książki dla 15 latka? Po pierwsze może poczuć się zagubiony widząc szeroką ofertę książek dla młodzieży i tu, mam nadzieję, pomocna okaże się dzisiejsza lista, którą przygotowała ze mną moja nastoletnia córka Klara. Po drugie rodzice dzieci ze szkół średnich często wpadają w pułapkę podświadomego cenzurowania treści. To naturalne zjawisko. Choć dziecko jest już duże, nadal chcemy chronić je przez trudnymi tematami. W efekcie często sięgamy po tytuły na młodszy wiek lub z miałkimi, „bezpiecznymi” treściami. A to najprostsza droga, do… zanudzenia nastolatka i zniechęcania go do szukania przyjemności w czytaniu. 

To się dobrze czyta! Polecane książki dla 15-latków

  • „Young Power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”, Justyna Suchecka

Czy będąc nastolatkiem mogę zmienić świat? Tak. I to bardzo! Wystarczy, że tego chcesz i konsekwentnie będziesz działać w tym kierunku. Poznajcie 30 historii mówiących o tym, jak ważne rzeczy robią młodzi ludzie. Ta książka pozwala zrozumieć, że nie trzeba czekać na bycie dorosłym, nie trzeba być profesorem z siwą broda, by rozbić rzeczy, które pomagają nam wszystkim. Niezwykle inspirujący tytuł!

 

Young Power, Justyna Suchecka

 

Zainteresował cię temat? Sprawdź też nasz wywiad z Justyną Suchecką.

  • „Miasto duchów”, Victoria Schwab

Moda na duchy ostatnio zdecydowanie przycichła. Jednak za sprawą Victorii Schwab temat wraca w wielkim stylu. Po wypadku nastoletnia Cassidy uzyskała niezwykłą umiejętność zaglądania za Szarą Zasłonę, która to oddziela świat żywych i umarłych. Pechowo rodzice dziewczyny piszą książki o nadprzyrodzonych zjawiskach i zabierają córkę do nawiedzonego miasta, w którym mają nakręcić pierwszą część swojego programu. Dla Cassidy i jej niezwykłego przyjaciela zaczyna się nieziemska –  dosłownie – walka o życie.

 

Miasto Duchów, Victoria Schwab

 

  • „Samotni PL”, Barbara Kosmowska

Nie jest to żaden spojler, ponieważ już sam tytuł mówi, o czym będzie powieść. Samotność może dotknąć cię niezależnie od twojego charakteru, pochodzenia, tego, czy masz znajomych. Jak sobie z nią poradzić zwłaszcza, jeśli nie jest jedynym problemem z którym się zmagasz? Rudowłosa, rockowa Joanna przechowuje pudełko z listami do mamy. Wiktor nie rozstaje się z angielskim swetrem, pamiątką, która zostawiła mu mama rozpoczynając nowe życie za granicą. Czy tych dwoje połączy coś więcej niż tęsknota za rodzicami?

 

Samotni PL, Barbara Kosmowska

 

  • „Stroiciel”, Tomasz Trojanowski

Nieoczywista historia, w której rzeczywistość przeplata się ze snami. Cyprian to nastolatek kochający muzykę i książki. Okazuje się że jest ostatnim Stroicielem od którego zależą losy świata – czy to nie brzmi jak wstęp do oszałamiającej przygody? Ta książka jest świetna dla 15-latków - klimatyczna, niepokojąca, pełna metafor, a do tego zaskakuje zakończeniem. „Tylko ty możesz ocalić świat przed zagładą”. Podejmiesz wyzwanie?

 

Stroiciel, Tomasz Trojanowski

 

  • „Zimowe zaręczyny. Lustrzanna. Tom 1”, Christelle Dabos

Pierwszy tom francuskiej sagi fantasy, która oszołomiła czytelników. I tak, aktulanie jest to jedna z ulubionych książek dla 15-latek. Niebywałe, soczyste i oryginalne uniwersum, widowiskowe zwroty akcji, barwny i złożony świat, oraz bohaterowie, którzy aż proszą o ekranizację swoich przygód. Ofelia potrafi czytać historie z dotkniętych przedmiotów i przechodzić przez lustra. Zostaje wysłana ze swojej rodzinnej arki do odległej krainy, gdzie zostaje narzeczoną potężnego lecz zimnego mężczyzny. Odłączona od rodziny, wciągnięta w niebezpieczna intrygę, samotna i nie mogąca liczyć na swego przyszłego męża Ofelia jest zdana tylko na siebie.

 

Zimowe zaręczyny, Christelle Dabos

 

  • „Denim blue”, Katarzyna Ryrych

Dobrze, gdy nasz 15-latek pozna zupełnie inną rzeczywistość od tej, w której dorasta. Świat trochę szary, pełen zakazów, mniejszych możliwości, materialnie uboższy i bez nowinek technologicznych. Świat… w którym dorastali jego rodzice. Może lepiej zrozumie ich dzisiejsze niepokoje? Bohaterem jest Zyga, chłopak, który mogłoby się wydawać, ma wiecznie pod górę. Czyli dokładnie tak, jak każdy inny nastolatek na świecie.

 

Denim blue, Katarzyna Ryrych

 

  • „My dwie, my trzy, my cztery”, Sarah Crossan

Kiedy Apple miała 2 lata jej mama odeszła i zostawiła ją babci na wychowanie. Apple kocha babcię, choć czasem ma jej szczerze dość i tęskni do tego, czego nigdy nie zaznała: opieki i miłości mamy. Ta jednak wraca niespodziewanie, gdy Apple jest już nastolatką i okazuje się „wspaniałą kumpelą”. Czy jednak mama powinna być koleżanką córki, czy raczej dorosłym rodzicem? I dlaczego coś, co było naszym wielki marzeniem przez lata, może okazać się mniej wartościowe niż to, co przez ten cały czas mieliśmy.

 

My dwie, my trzy, my cztery, Srah Crossan

 

  • „Wyżej niż wysoko”, Katarzyna Ryrych

Napisana reporterskim stylem książka dla 15-latków o tym, co być może toczy się obok nas. Zwłaszcza jeśli mieszkamy na wielkim osiedlu. Pisarka Katarzyna Ryrych trafiła na temat przypadkowo, zatrzaskując klucze w mieszkaniu. Tak spotkała młodych ludzi z grupy wspinaczkowej, ale wspinającej się w… mieście. Po budynkach, kominach, ścianach, mostach. Czy taka pasja to odskocznia od prozy codzienności? Czy charakterystyczna dla młodych ludzi potrzeba życia na krawędzi?

 

Wyżej niż wysoko, Katarzyna Ryrych

 

  • „Niewidzialne życie Addie LaRue”, Victoria Schwab

Adeline jest młodą dziewczyną, która właśnie ma wziąć ślub. Jest rok 1714 we Francji, a zasady zawierania małżeństw są nieco mniej przyjazne niż dziś. Jednak Adelina postanawia żyć po swojemu –  zawiera pakt z jednym z bogów „odpowiadających po zmroku” i zyskuje długie życie podczas którego nie może zostać zapamiętana. Czy 300 lat później dziewczyna nadal będzie uważała, że ucieczka od ślubu była dobrym pomysłem? Jak to jest, gdy zyskujesz wieczna wolność, która jednak wiąże się z nieskończoną samotnością. Jeśli książka może być widowiskowa, to ta taka właśnie jest.

 

Niewidzalne życie Addie LaRue, Victoria Schwab

 

  • „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”, Michał Zawadka

Choć sam tytuł nie jest zbyt trafiony (każdy jest kimś, każdy jest wartością), to książka może być naprawdę pomocna w trudnym nastoletnim czasie uwierzenia w siebie i ukierunkowaniu własnych mocy. Tom pierwszy pomaga dzieciom odpowiedzieć sobie na pytania kim jestem, jak mam sobie zaufać i uwierzyć w swoje możliwości. Wyjaśnia też świetne „narzędzie do życia” jakim jest samodyscyplina i wykorzystanie indywidualizmu w świecie, w którym – jak mówi podtytuł książki – wszyscy dookoła mają wywalone.

 

Chcę być kimś!, Michał Zawadka

 

A wy jakie książki dla 15-latków najbardziej polecacie? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej książkowych polecajek znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam. Po propozycje dla młodszych czytelników zajrzyjcie na Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com