Powieść obyczajowa w wakacyjnym klimacie? Mroczna wizja przyszłości? A może historia oparta na faktach? Latem 2020 roku nie brakuje ciekawych nowości, które mogą okazać się waszą lekturą w czasie urlopu. Które tytuły warto zabrać ze sobą na plażę?

Jojo Moyes i jej babcia

Autorka bestsellerowych powieści prezentuje pozycję wyjątkową w swoim dorobku. „W samym sercu morza” to historia zainspirowana przeżyciami babci pisarki.

Zaglądamy do przeszłości, do czasów tuż po II wojnie światowej. Na statek do Anglii wsiada Frances. Na pokładzie nie brakuje napięć i konfliktów, które na zawsze zmienią życie głównej bohaterki. Z pewnością w planach Frances sporo namieszać może Henry. Co takiego wydarzyło się na statku? Możemy to odkryć tego lata.

 

W samym sercu morza (okładka miękka)

 

Światowy bestseller wreszcie w Polsce

W 2019 roku amerykańska pisarka Christina Lauren trafiła do czołówki sprzedaży Amazona, a także znalazła się wśród bestsellerów New York Timesa. Wszystko za sprawą powieści obyczajowej „Podróż nieślubna”, która zebrała wiele pozytywnych recenzji na całym świecie. Teraz książka trafia do Polski i z pewnością zyska kolejnych miłośników.

Perypetie Olive Torres to świetna lektura na wakacyjne popołudnia. Kiedy ślub siostry bohaterki okazuje się klapą, Olive wyrusza z Ethanem – świadkiem, którego szczerze nie cierpi – w podróż poślubną zamiast panny młodej. To wydarzenie okazuje się katalizatorem przygód, które nie raz rozśmieszą i zaskoczą czytelników.

 

Podróż nieślubna (okładka miękka)

 

Wyjątkowa podróż w czasie

Kolejna książka, którą polecamy zabrać ze sobą na urlop, przenosi nas na Śląsk z pierwszej połowy XX wieku, chociaż zaczyna się we współczesnej Holandii.

Powieść „Od jednego Lucypera” Anny Dziewit-Meller to poruszająca historia realiów, o których niewielu z nas już pamięta. Plany trzyletnie, praca na rzecz ludowej ojczyzny oraz podział klasowy to codzienność Marijki, której historię poznaje po latach Katarzyna. W ten sposób autorka bardzo ciekawie łączy dawne problemy z kwestiami, które trapią nas również dziś. Romantyczna, społeczna ale przede wszystkim bardzo refleksyjna książka, którą z pewnością warto polecić na długi, letni wieczór.

 

Od jednego Lucypera (okładka miękka)

 

Solidna dawka czarnego humoru

Czytając powieści obyczajowe, często możemy odnieść wrażenie, że nasze życie jest wyjątkowo nudne, przynajmniej w porównaniu z książkowymi bohaterami. Jeśli towarzyszy wam takie przeświadczenie, koniecznie sięgnijcie po „Mam wątpliwość” Aleksandry Radomskiej.

Autorka z pozoru wiedzie życie, które nie różni się niczym od losów przeciętnej Kowalskiej, jednak sposób, w jaki przedstawia swoje perypetie, zupełnie zmienia optykę na doświadczenia pisarki. „Mam wątpliwość” to fantastycznie napisany pamiętnik kobiety, która sama o sobie mówi „komik dnia codziennego”. Ma rzadko spotykany dar nadawania nowych barw nawet najbardziej szarym dniom. Nieco więcej o autorce znajdziecie na jej vlogu, potem koniecznie przeczytajcie książkę.

 

Mam wątpliwość (okładka miękka)

 

Kolejny przedstawiciel pokolenia

Piotr C. zyskał ogromną popularność za sprawą debiutanckiej książki „Pokolenie Ikea”, w której trafnie opisał codzienność swoich rówieśników. Czarny humor oraz bezpośredniość przekazu Piotra C. stały się jego znakami rozpoznawczymi. W podobnym klimacie zapowiada się „Gwiazdor”, czyli piąta książka tego autora.

Tym razem poznamy świat showbiznesu i wszechobecnych celebrytów, a wszystko za sprawą 40-letniego Benka. W życiu tego scenarzysty i alkoholika pojawia się pewnego dnia znany raper, który wprowadza Bernarda w spektakularny świat sławy. Co się w nim kryje? Sprawdźcie sami w „Gwiazdorze”.

 

Gwiazdor (okładka miękka)

 

Fantastyczna trylogia w unikatowym wydaniu

Dmitry Glukhovsky zasłynął w literackim świecie z dwóch powodów. Pierwszym była powieść „Metro 2033” z wyjątkową wizją postapokaliptycznego świata, który ograniczył się do kilku linii moskiewskiego metra. Losy ludzkości Glukhovsky kontynuował w dwóch kolejnych powieściach „Metro 2034” oraz „Metro 2035”. Tak powstała kultowa już trylogia. Dla tych, którzy nie znają jeszcze losów Artema i innych bohaterów, podpowiadamy wyjątkowe, limitowane wydanie, które zabierze nas w mroczny świat bez światła słonecznego.

Drugim powodem, dla którego o rosyjskim autorze wciąż jest głośno, jest projekt Uniwersum Metro. Pisarz postanowił otworzyć wykreowany przez siebie świat dla innych autorów, którzy wydają swoje postapokaliptyczne pomysły pod szyldem „Metra”.

 

Metro. Trylogia. Wydanie limitowane Exodus (okładka twarda)

 

Dreszczyk na lato

Latem chętnie wybieramy też kryminały, więc nowości z tego gatunku nie mogło zabraknąć wśród naszych propozycji. „Moja doskonała żona” to intrygująca historia autorstwa Samanthy Downing. Opowiada losy małżeństwa, które na pierwszy rzut oka nie wydaje się w żadnym stopniu wyjątkowe. Mieszkają na przedmieściach w miłym sąsiedztwie. Życie toczy się powoli. Jednak jak każdy związek, nasi bohaterowie przeżywają od czasu do czasu kryzysy. Większość par radzi sobie z nimi przy pomocy rozmowy albo terapii, ale w tej kwestii oni nie są jak większość par. Ich sposób na ratowanie małżeństwa jest wręcz… zabójczy. Ale o tym wszystkim opowiedzą nam ich sąsiedzi w powieści „Moja doskonała żona”.

 

Moja doskonała żona (okładka miękka)

 

Kryminał w rytmie hip-hopu

Nasza kolejna kryminalna propozycja to najnowsza książka Remigiusza Mroza o intrygującym tytule „Osiedle RZNiW”. Akcja powieści rozgrywa się między innymi na ubogim blokowisku i znajdziemy w niej osobliwy portret rapowej subkultury, bohaterów, którzy mierzą się z problemem nędzy i wykluczenia oraz ciekawą intrygę. 

 

osiedle rzniw mróz

Osiedle RZNiW (okładka miękka)

 

Pakując się na zasłużony urlop nie zapomnijmy o miejscu na książkę. Czy wybierzemy mrożący krew w żyłach kryminał, czy raczej lekką powieść obyczajową – to już zależy od preferencji. Więcej inspiracji, bestsellerów i nowości znajdziecie na stronie Magazynu Empik Pasje oraz na empik.com.