Zrobiliśmy sondę i zapytaliśmy kolegów i koleżanki z biura, jakie książki pomogły im przetrwać złe chwile.

 

Oto lista, która powstała:

 

Poradnik pozytywnego myślenia

To na podstawie tej książki powstał rozczulający komediodramat z udziałem Bradley’a Coopera i Jennifer Lawrence. „Poradnik pozytywnego myślenia” to historia Pata Solitano, cierpiącego na zaburzenia dwubiegunowe. Mężczyzna wraca do rodzinnego domu po ośmiu miesiącach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym i jak nic innego pragnie odzyskać swoją żonę Nikki. Pat, aby to osiągnąć, zaczyna robić codziennie setki brzuszków, czytać więcej książek, ćwiczyć bycie miłym dla innych i dwa razy dziennie łykać kolorowe pastylki. Jednak na jego drodze staje zagubiona i pogrążona w depresji po śmierci męża Tiffany.

 

A ja żem jej powiedziała...

Ta książka to najlepszy antydepresant, jaki można sobie wymarzyć. Katarzyna Nosowska w swoim literackim debiucie rozbrajająco szczerze pisze o druzgocącym wpływie portali społecznościowych na nasze życie, o dylematach partnerstwa, problemach w okiełznaniu nastolatków, o miłości do jedzenia i terrorze rynku reklamowego. O tym jak kochać i nie kochać. Z perspektywy dojrzałej kobiety mówi o konsekwencjach tłumienia swojego głosu wewnętrznego, konieczności polerowania intuicji złotą łyżeczką i potyczkach z wewnętrznym krytykiem, zwanym przez nią "puczystą".

 

Chata

Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa, Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie ukrytej na pustkowiach Oregonu znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana. Cztery lata później pogrążony w wielkim smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. To, co tam znajduje, odmienia jego życie na zawsze.

 

Przerwana lekcja muzyki

Na podstawie książki nakręcono kultowy już film pod tym samym tytułem z Winoną Ryder, Angeliną Jolie, Brittany Murphy i Whoopi Goldberg. Wrażliwa, mająca problemy emocjonalne, nie potrafiąca odnaleźć się w otaczającym ją świecie Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Rozpoznano u niej osobowość borderline. Dziewczyna spotyka tu całą gamę barwnych charakterów i zaburzeń – od kleptomanki Giorginy przez molestowaną seksualnie, uzależnioną od valium i kurczaków Daisy, oszpeconą w trakcie pożaru Polly, aż po dominującą, żywiołową socjopatkę Lisę.

 

Ania z Zielonego Wzgórza

Kiedy rudowłosa Ania – nie Andzia! – Shirley trafia do domu Mateusza i Maryli na Zielonym Wzgórzu, jej życie zmienia się całkowicie: własny pokój, nowe obowiązki, najlepsza przyjaciółka i ten denerwujący chłopak w szkole… Z odrobiną wyobraźni i poczucia humoru ze wszystkim można dać sobie radę, a czego jak czego, ale tego Ani nie brakuje. Zamienić skromny pokój w pałacową komnatę? Urządzić przyjęcie dla wróżek? Uczynić las za domem miejscem jak z horrorów? Proszę bardzo!

 

Twój Simon

Każdy zasługuje na wielką miłość, prawda? Jednak historia 17-letniego Simona Spiera jest nieco skomplikowana. Simon jest fanem Harry’ego Pottera, nałogowym pożeraczem oreo, miłośnikiem muzyki alternatywnej oraz gejem. Nie ujawnił tego jeszcze nikomu ze swego otoczenia. Ukrywający swoją orientację seksualną szesnastoletni Simon Spier uważa, że miejsce dramatów jest na scenie teatralnej. Jednak kiedy napisana przez niego wiadomość mailowa wpada w niepowołane ręce, pojawia się ryzyko, że jego wielki sekret ujrzy światło dzienne.

 

Harry Potter

Trudno uwierzyć w to, że pierwsza książka o HP miała swoją premierę ponad 20 lat temu. Mimo to, nadal jest w czołówce książek najchętniej czytanych przez młodych czytelników. Przygody chłopaka, który w wieku 11 lat dowiaduje się o przynależności do świata czarodziejów, są tak samo popularne wśród dorosłych, którzy potrzebują otuchy i chętnie uciekają od rzeczywistości do krainy magii.

 

Dziewczynka, która wypiła księżyc

Od wieków mieszkańcy Protektoratu wierzą, że pobliski las zamieszkuje okrutna wiedźma, której gniew obłaskawić może tylko najmłodszy mieszkaniec osady złożony w ofierze złej czarownicy. Co roku pozostawiają więc w lesie niemowlę, licząc na to, że danina z niewinnego życia powstrzyma wiedźmę przed terroryzowaniem ich miasta. Ale Xan jest dobra. Dom w leśnym zaciszu dzieli z mądrym potworem Glerkiem i maleńkim smokiem Fyrianem o wielobarwnych skrzydłach. Ratuje ona porzucone dzieci i oddaje w opiekę rodzinom po drugiej stronie lasu, karmiąc niemowlęta blaskiem gwiazd. Jednemu z nich przypadkowo daje jednak do wypicia blask księżyca, napełniając je magią o niewyobrażalnej mocy.

 

Życie na pełnej petardzie

Ksiądz z powołania i podróżnik z pasji. Jan Kaczkowski. Ksiądz Jan Kaczkowski. Doktor teologii, który nie znosił katolicyzmu kucanego. Założyciel hospicjum w Pucku, który uczył lekarzy jak rozmawiać o śmierci z pacjentami. W dzieciństwie nie chodził na religię, a potem o mały włos nie otrzymałby święceń. Chory na nowotwór mózgu określał sam siebie onkocelebrytą, czyli człowiekiem, który jest znany z tego, że ma raka. Poznaliśmy go dzięki optymistycznemu podejściu i wielkiej miłości do świata, którą dzielił się poprzez swoje opowieści. Oto jedna z nich…

 

Autostopem przez galaktykę

Ta kultowa powieść science fiction jest niezawodnym „rozweselaczem”. W tej niezwykłej, pełnej fantazji i humoru książce opowiedziana została historia Arthura Denta i Forda Prefecta, którzy po zniszczeniu Ziemi udają się w galaktyczną wyprawę, posługując się przewodnikiem „Autostopem przez Galaktykę”. W trakcie tej niekończącej się podróży, odbywanej między innymi w towarzystwie neurotycznego robota Marvina, Arthur spróbuje rozwiązać największą zagadkę kosmosu oraz spróbuje pojąć sens życia.