Bajka o Wojnie

Wojna to imię małej Japonki z miasta nad siedmioma rzekami. Wojna miała tatę, mamę i młodszego braciszka. Tata bardzo kochał i rozpieszczał swoją córeczkę i był dumny z syna, który kiedyś miał zostać dzielnym żołnierzem. Wojna bardzo zazdrościła bratu. Kochała tatę, Cesarza i wojskowe parady. Matka Wojny nie lubiła ani Cesarza, ani wojskowych parad, choć nikomu o tym nie mówiła. Kiedy tata popłynął za morze, aby walczyć i zwyciężać, kazała dziewczynce oszczędzać jedzenie, zajmować się braciszkiem i pracować w ogródku. Wojna stała się smutna i bardzo tęskniła za tatą… Marzyła, że gdy wróci, będzie miał na swoim mundurze prawie tyle medali, Ile Cesarz…
Któregoś dnia nad miasto nadleciał samolot i zrzucił bombę. To miasto to Hiroszima, a bomba to Little Boy.

„Bajka o Wojnie” przedstawia tragedię Hiroszimy widzianą oczami dziecka, począwszy od naiwnej dziecięcej fascynacji militaryzmem, aż do strasznej zagłady miasta 6 sierpnia 1945 roku i związanego z nią indywidualnego poczucia winy.
Prostej, oszczędnej w słowa, a zarazem bajkowej narracji towarzyszą szlachetne ilustracje Piotra Fąfrowicza. To książka dla dzieci i dorosłych, z niezwykle ważnym i aktualnym przesłaniem – że każda wojna jest zła.

Czy wojna jest dla dziewczyn?

Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wojna na Pięknym Brzegu

Tak się złożyło, że kiedy tylko Krysia kończy dziesięć lat, zaraz wybucha wojna. Po powrocie ze szkoły – pracuje, podobnie jak wszystkie dzieci, które znalazły jakieś zajęcie w tym trudnym okresie. Wstępuje do organizacji, naraża życie, przewożąc meldunki, a nawet broń ukrytą w koszyku pełnym jabłek. Razem z mamą i babcią pomaga ukrywać panią Marię i jej syna Janka, który ma „zły wygląd”. Przez jakiś czas mieszka u nich prawdziwy gangster…
Krysia rośnie, zawiera nowe przyjaźnie, podejmuje kolejne wyzwania i na pewno nie może narzekać na nudę. A wojna? Uparcie nie chce się skończyć… Prawdziwa opowieść małej żoliborzanki, której udało się przeżyć i dziś może przedstawić Wam swoją historię.

Wojna, która zmieniła Rondo

Książka nagrodzona w konkursie Bologna Ragazzi Award 2015 i przetłumaczona już na 5 języków!
Tytułowe Rondo to miasto, w którym powietrze jest przejrzyste, wszyscy są szczęśliwi, a jedynym kłopotem jest to, że skończyły się bilety na koncert do oranżerii, w której mieści się największa chluba miasta – śpiewające kwiaty.

Pewnego dnia w mieście zjawia się Wojna. Nikt nie wie, kim jest, ale rozsiewa wokół siebie suche, kłujące, czarne chwasty, które natychmiast wgryzają się w ziemię i zasłaniają słońce. Główni bohaterowie książki, przyjaciele Danko, Zirka i Fabian, starają się stawić Wojnie czoła…

To książka o tym, że wojna nie ma serca, nie rozumie żadnego języka, nie oszczędza nikogo i na każdym odciska swoje piętno. Jeśli jednak wspólnie stawić jej czoła, można ją pokonać i ocalić to, co najbardziej kruche i najcenniejsze…

Wojna

„Wojna” autorstwa Gro Dahle to poetycka opowieść o wojnie nie takiej, którą widać w telewizji i gazecie, ale innej – wojnie mamy i taty. To książka, która oczami bohaterki – małej dziewczynki Ingi – prowadzi nas przez emocjonalny most, jaki niesie ze sobą konflikt w związku – od momentu, gdy wszystko osłania się drutem kolczastym, rozbitym szkłem, gwoździami i murami do chwili gdy nadchodzi pokój.

Wielopoziomowy przekaz pozwala na odbiór treści przez dziecko, jak i dorosłego. Dzięki autorce książki wchodzimy w świat psychiczny dziecka i doświadczamy jak duży balast spada na dziecko w czasie rozstania rodziców. Słowa pełne emocji obrazują „wojenne zmagania dziecka”, jego lęki, obawy przed porzuceniem, smutek, złość.

„Lektura zostawia nas dorosłych z przesłaniem, że rodzice zajęci konfliktem między sobą, nigdy nie powinni zapominać o potrzebach dziecka, a dziecku daje nadzieje, że po wojnie nastanie pokój.” Katarzyna Bertrand, psycholog, psychoterapeuta

(opr. Ewa Świerżewska; opisy książek pochodzą ze stron wydawców i z empik.com)