Zwycięzcy konkursu

Kategoria wiekowa do 5 lat

PAN KULECZKA. SKARBY

AUTOR: WOJCIECH WIDŁAK
ILUSTRACJE: ELŻBIETA WASIUCZYŃSKA
WYDAWNICTWO MEDIA RODZINA

Ulubieńcy małych czytelników – kaczka Katastrofa, pies Pypeć, mucha Bzyk-Bzyk i tytułowy Pan Kuleczka – jakby mimochodem opowiadają nam, co jest tak naprawdę najcenniejsze w życiu i co jest największym skarbem. Czas spędzony wspólnie z przyjaciółmi, ukochane książki (i te jeszcze nieznane, które czekają na nas w księgarni), muzyka (przywołująca najpiękniejsze obrazy), ale i zapach bzu… I wspomnienia. I deszcz (największy skarb na pustyni). Pomoc przyjaciela, na którego zawsze można liczyć. Pożegnania i powitania.

Świat jest pełen skarbów, wystarczy je dostrzec… – przekonują nas: jak zawsze nieoczywisty, zamyślony, przewrotny, czuły i dowcipny Wojciech Widłak oraz bajecznie kolorowa, cudownie optymistyczna Elżbieta Wasiuczyńska, która te wszystkie skarby namalowała.

Dorota Koman

Kup
pan kuleczka
Kategoria wiekowa 6-8 lat

ZWIERZOKRACJA

AUTOR: OLA WOLDAŃSKA-PŁOCIŃSKA
ILUSTRACJE: OLA WOLDAŃSKA-PŁOCIŃSKA
WYDAWNICTWO PAPILON

Niezwykle potrzebna i mądra książka Oli Woldańskiej opowiada dzieciom nie tylko o historii współistnienia zwierząt i ludzi, ale też o tym, jak przenosić ryby, by niepotrzebnie nie cierpiały; co oznaczają cyferki na jajkach; czemu psy nie znoszą Nowego Roku; dlaczego Pitagoras nie jadł mięsa, a Arystoteles wręcz przeciwnie; co weganie jedzą na śniadanie i skąd się wzięły króliki w Australii. Każdą rozkładówką Woldańska udawadnia, że Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania i cierpienia, nie jest rzeczą. Aby to potwierdzić, cytuje światową deklarację praw zwierząt. Genialnie zilustrowana Zwierzokracja to wciągająca lektura, która pomoże budować w dzieciach empatię, wrażliwość i szacunek dla innych. Warto dodać, że część zysków ze sprzedaży Zwierzokracji zasila konta Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Ewa Solarz

Kup
zwierzokracja
Kategoria wiekowa 9-12 lat

BEZ PIĄTEJ KLEPKI

AUTOR: MARCIN SZCZYGIELSKI
ILUSTRACJE: MAGDA WOSIK
WYDAWNICTWO BAJKA

Słowiańskie bóstwa, czarownice, wiły, skrzaty i gnomy to bohaterowie czwartej części cyklu o przygodach Majki i jej nietuzinkowych praprapraprababek. Podobnie jak we wcześniejszych książkach, akcja rozpoczyna się opisem paraliżującej życie klęski żywiołowej, ściśle powiązanej z historią Niny, nestorki rodzinnego klanu sympatycznych czarownic. Książka o dużych walorach literackich, klarownej dramaturgii i błyskotliwym humorze sytuacyjnym. Nie brakuje w niej także nawiązań do tradycji literackiej, jak chociażby w scenie sabatu czarownic, gdzie autor w twórczy sposób wykorzystuje cytaty z Dziadów – Części II.

Ewa Gruda

Kup
bez piątej klepki

przebieg konkursu

ty także masz wpływ na wybór najlepszej książki dziecięcej

Na początku każdego roku zapraszamy wydawców do przesłania swoich zgłoszeń. Każdy może przesłać trzy tytuły. Gatunek może być dowolny: bajka, baśń, opowiadanie, zbiór wierszy, poradnik, książka edukacyjna. Konkurs obejmuje wyłącznie książki w formie drukowanej, które ukazały się na polskim rynku po raz pierwszy w roku poprzedzającym edycję konkursu.

Nasze wspaniałe jurorki zapoznają się z każdym tytułem, a potem spotykają podczas burzliwych obrad, na których wybierają 5 nominowanych tytułów.

W drugim etapie pałeczkę przejmują czytelnicy, którzy oddają głosy na wskazane przez jury książki.

Ta, która zyska najwięcej głosów, otrzymuje tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”, a autor i ilustrator – nagrodę pieniężną, przyznawaną podczas uroczystej gali. Nagradzane jest też wydawnictwo, w którym ukazała się zwycięska książka, a nagrodą jest specjalna promocja tytułu w salonach Empik w całej Polsce, w sklepie internetowym empik.com oraz na stronach internetowych mediów patronackich.

Czym kierujemy się przy wyborze nominowanych książek?

Jury Konkursu działa w oparciu o regulamin, w którym bardzo istotne są kryteria oceny:
punktor

zgodność treści książki z wiekiem czytelników (do 5 lat, 6–8 lat oraz 9-12 lat)

punktor

pozytywny wpływ książki na kształtowanie osobowości dziecka, jego rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny

punktor

interesujący dziecko temat, rozwijający jego wyobraźnię i wrażliwość, skłaniający do myślenia, budujący pozytywny stosunek do świata i ułatwiający jego zrozumienie

punktor

unikanie stereotypów

punktor

pozytywne wartości niesione przez książkę, promujące właściwe zachowania, uczące szacunku dla innych, kształtujące kulturę uczuć i obyczaje

punktor

wartość literacką książki

punktor

opracowanie redakcyjne książki

punktor

walory edytorskie (ilustracje + okładka), kształtujące wrażliwość estetyczną najmłodszych, wyrabiające ich gust estetyczny

punktor

staranność wydania książki

Nominowane książki muszą być znakomite pod każdym względem, zarówno merytorycznym, ilustratorskim jak i technicznym.

Proszę czekać trwa ładowanie danych...

Brak wyników
Proszę czekać trwa ładowanie danych...
Patroni: Logo: Co Jest Grane 24 Logo: Gazeta Wyborcza Logo: Nick Jr. Logo: Kukbuk Logo: National Geographic Kids Logo: Qlturka.pl Logo: Radio Dzieciom Logo: Kosmos
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.