Zwycięzcy

 • Kategoria wiekowa do 5 lat

  Uratuj Ziemię

  Autor: Patrick George

  Ilustracje: Patrick George

  Wydawnictwo Bajka

  “Uratuj Ziemię” - Książka z transparentnymi przekładkami, która uświadamia dzieciom, że ich codzienne wybory i zachowania mogą sprzyjać Ziemi lub stanowić dla niej zagrożenie.

  To kolejna (po „Uratuj mnie”) książeczka Patricka George’a, wprowadzająca dzieciw świat ekologii i mądrego stylu życia, sprzyjającego przetrwaniu naszej planety i życia na niej. Autor podaje zamknięte w kilku słowach wskazówki, zrozumiałe nawet dla najmłodszych przedszkolaków: gaś zbędne światło, sprzątaj i segreguj śmieci, jedz więcej warzyw i mniej mięsa, pomagaj pszczołom, dawaj przedmiotom drugie życie, oszczędzaj wodę. Przekaz jest wzmacniany przez bardzo proste, doskonale czytelne ilustracje. Dodatkową atrakcję stanowi wykorzystanie transparentnych przekładek, dzięki którym każda wprowadzana przez Autora sytuacja pokazywana jest zarówno w dobrej, właściwej wersji, jak i wtej niekorzystnej dla naszej planety. Aleksandra Piotrowska

  zdjęcie okładki ksiązki Kup
 • Kategoria wiekowa od 6 do 8 lat

  Pracownia Aurory

  Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel

  Ilustracje: Jona Jung

  Wydawnictwo Bajka

  Aurora, w swojej wyjątkowej pracowni, przez lata naprawiała złamane serca, ale teraz nie czuje się już potrzebna ludziom i postanawia przejść na emeryturę. Kiedyś miała wielu klientów, dziś jednak posiadacze zranionych serc częściej szukają ukojenia w przestrzeni wirtualnej i w atrakcjach, które podsuwa im współczesny świat, niż w skromnej pracowni starszej pani, dysponującej jedynie empatią i przekonaniem, że „wszystko jest możliwe, jeśli wierzy się w to, co się robi”.

  Czy dziewczynka, która niespodziewanie odwiedza pracownię, zdoła wpłynąć na zmianę decyzji Aurory? Na imię ma przecież Nadzieja...

  Ewa Gruda
  zdjęcie okładki ksiązki Kup
 • Kategoria wiekowa od 9 do 12 lat

  Pomylony narzeczony

  Autor: Marcin Szczygielski

  Ilustracje: Magda Wosik

  Wydawnictwo Bajka

  To już piąty tom bestselerowej sagi o Majce i ciabci, ze znakomitymi ilustracjami Magdy Wosik. Wszystko, jak zawsze, zaczyna się od katastrofalnych anomalii pogodowych. Tym razem nasz kraj nękają grudniowe upały. Jaki interes rozkręca panna Eliza Kręciołek? Kim jest najpotężniejsza żyjąca czarownica? Kto blokuje magię? Czyim narzeczonym jest uroczy Dębomił i dlaczego jest pomylony? Czy Maja odnajdzie kwiat paproci?

  Poczucie humoru, dyskretne nawiązania do polskiej rzeczywistości politycznej, słowiańska mitologia z utopcami, Perunem, Skarbnikiem i syrenami to tylko niektóre zalety książki Szczygielskiego. Nie po raz pierwszy wyróżniamy jego książkę. Jestem pewna, że też nie po raz ostatni.

  Ewa Solarz
  zdjęcie okładki ksiązki Kup

Czym kierujemy się przy wyborze nominowanych książek?

Jury Konkursu działa w oparciu o regulamin, w którym bardzo istotne są kryteria oceny:
punktor

zgodność treści książki z wiekiem czytelników (do 5 lat, 6–8 lat oraz 9-12 lat)

punktor

pozytywny wpływ książki na kształtowanie osobowości dziecka, jego rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny

punktor

interesujący dziecko temat, rozwijający jego wyobraźnię i wrażliwość, skłaniający do myślenia, budujący pozytywny stosunek do świata i ułatwiający jego zrozumienie

punktor

unikanie stereotypów

punktor

pozytywne wartości niesione przez książkę, promujące właściwe zachowania, uczące szacunku dla innych, kształtujące kulturę uczuć i obyczaje

punktor

wartość literacką książki

punktor

opracowanie redakcyjne książki

punktor

walory edytorskie (ilustracje + okładka), kształtujące wrażliwość estetyczną najmłodszych, wyrabiające ich gust estetyczny

punktor

staranność wydania książki

Nominowane książki muszą być znakomite pod każdym względem, zarówno merytorycznym, ilustratorskim jak i technicznym.

image Ładowanie...

przebieg konkursu

ty także masz wpływ na wybór najlepszej książki dziecięcej

Na początku każdego roku zapraszamy wydawców do przesłania swoich zgłoszeń. Każdy może przesłać trzy tytuły. Gatunek może być dowolny: bajka, baśń, opowiadanie, zbiór wierszy, poradnik, książka edukacyjna. Konkurs obejmuje wyłącznie książki w formie drukowanej, które ukazały się na polskim rynku po raz pierwszy w roku poprzedzającym edycję konkursu.

Nasze wspaniałe jurorki zapoznają się z każdym tytułem, a potem spotykają podczas burzliwych obrad, na których wybierają 5 nominowanych tytułów.

W drugim etapie pałeczkę przejmują czytelnicy, którzy oddają głosy na wskazane przez jury książki.

Ta, która zyska najwięcej głosów, otrzymuje tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”, a autor i ilustrator – nagrodę pieniężną, przyznawaną podczas uroczystej gali. Nagradzane jest też wydawnictwo, w którym ukazała się zwycięska książka, a nagrodą jest specjalna promocja tytułu w salonach Empik w całej Polsce, w sklepie internetowym empik.com oraz na stronach internetowych mediów patronackich.

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.