przecinek i kropka

idea programu

Nasz konkurs ma już 10 lat. Pierwsza edycja Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” odbyła się w 2010 roku. Od tego czasu każdej wiosny jury konkursu (w składzie: Ewa Gruda, Dorota Koman, Aleksandra Piotrowska i Ewa Świerżewska) nominuje najlepsze książki, na które następnie głosują czytelnicy. W 2018 roku do jury dołączyła historyk sztuki – Ewa Solarz, która, m.in. była kuratorką wystawy „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci“.

laureat 2018

Przecinek i kropka 2018

„Pan Kuleczka. Skarby”

Wojciech Widłak

il. Elżbieta Wasiuczyńska

Wyd. Media Rodzina

„ Zwierzokracja”

Ola Woldańska

il. Ola Woldańska

Wyd. Pawilon

„ Bez piątej klepki”

Marcin Szczygielski

il. Magda Wosik

Wyd. Bajka

laureat 2017

Przecinek i kropka 2017

„Dom nie z tej ziemi”

Małgorzata Strękowska-Zaremba

il. Daniel de Latour

Wyd. Nasza Księgarnia

„Florka. Zapiski ryjówki”

Roksana Jędrzejewska – Wróbel

il. Jona Jung

Wyd. Bajka

laureat 2009

Przecinek i kropka 2009

„Maleńkie Królestwo królewny Aurelki”

Roksana Jędrzejewska – Wróbel

il. Jona Jung

Wydawnictwo Bajka

laureat 2010

Przecinek i kropka 2010

„Co za szczęście, co za pech”

Halling Thomas, przeł. Anna Szmit

il. Eriksson Eva

Wydawnictwo EneDueRabe

laureat 2011

Przecinek i kropka 2011

„O, ja Cię! Smok w krawacie!”

Magda Wosik, Piotr Rychel

Wydawnictwo Bajka

Przecinek i kropka 2012

Niebieska Niedźwiedzica

Joanna M. Chmielewska

il. Jona Jung

Wydawnictwo Bajka

Przecinek i kropka 2013

Wszystkie moje mamy

Renata Piątkowska

il. Maciej Szymanowicz

Wydawnictwa Literatura

Przecinek i kropka 2014

Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem

Yvette Żółtowska-Darska

Wydawnictwo Egmont

Przecinek i kropka 2015

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”

Justyna Bednarek

il. Daniel de Latour

Wydawnictwo Poradnia K

gazetka papiernika

Przecinek i kropka 2016

Tru

Barbara Kosmowska

il. Emilia Dziubak

wyd. Media Rodzina

Nasz konkurs ma już 9 lat. Pierwsza edycja Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” odbyła się w 2010 roku. Od tego czasu każdej wiosny jury konkursu (w składzie: Ewa Gruda, Dorota Koman, Aleksandra Piotrowska i Ewa Świerżewska) nominuje najlepsze książki, na które następnie głosują czytelnicy. W 2018 roku do jury dołączyła historyk sztuki – Ewa Solarz, która, m.in. była kuratorką wystawy „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci“.

nasz cel

Stworzyliśmy pierwszy na polskim rynku plebiscyt dotyczący książek dla najmłodszych, który łączy opinie ekspertów z wyborami czytelników: rodziców i dzieci. Od początku celem Konkursu było wyłonienie i promocja najlepszej i najpiękniej wydanej książki dla dzieci w wieku 5-8 lat. To także ukłon w stronę autorów, ilustratorów i wydawców, którzy tworzą wyjątkowe, ważne i wartościowe tytuły.

Wraz z edycją „Przecinek i Kropka 2017”, realizowaną w 2018 roku, poznaliśmy najpiękniejsze, najciekawsze i najmądrzejsze książki dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych, a nie w jednej, jak dotychczas. Laury zostały przyznane książkom przeznaczonym dla maluchów do 5. roku życia i dla dzieci w przedziale wiekowym 6-9 lat.

Przed nami 10. edycja konkursu, w której zostaną nagrodzone książki dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 5, 6-8 lat oraz 9-12 lat.

jury konkursu

Pierwsza edycja Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” odbyła się w 2010 roku. Od tego czasu każdej wiosny jury konkursu nominuje najlepsze książki, na które następnie głosują czytelnicy.
dorota koman

(Przewodnicząca Jury) – z wykształcenia polonistka, od lat poleca książki.

Ze szczególną przyjemnością opowiada o książkach dla dzieci. Nie lubi, kiedy przedstawia się ją jako poetkę – zdecydowanie woli być wierszarką, pieśniarkę – po prostu lubi śpiewać wiersze, szczególnie te, których zazdrości innym poetom, czy krytyka – czuje się raczej literackim pochlebcą! Mama Mateusza, który dużo czyta (to najlepszy dowód na to, że Dorota jest osobą wpływową).

Ewa Gruda

Z wykształcenia polonistka i pedagog. Jest recenzentką książek dla młodego czytelnika, redaktorką prac naukowych z tej dziedziny, autorką wystaw i animatorką kultury. Przez dwadzieścia lat kierowała Muzeum Książki Dziecięcej. Redaguje kwartalnik „Świat Książki Dziecięcej” – dodatek do „Poradnika Bibliotekarza”.

ALEKSANDRA PIOTROWSKA

Doktor psychologii, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP, specjalizująca się w problematyce rozwoju i wychowania.

Matka dwójki dzieci (odchowanych, i to całkiem). Miłośniczka książek (na granicy uzależnienia), jazdy na nartach i zwiedzania miejsc wszelakich.

ewa solarz

Historyk sztuki, przez wiele lat dziennikarka i redaktor naczelna w magazynach i serwisach wnętrzarskich, dziś zajmuje się popularyzacją polskiego dizajnu w kraju i zagranicą. Kuratoruje szereg projektów i wystaw związanych z designem, ilustracją książkową i ekologią, tworzy i prowadzi warsztaty i lekcje, recenzenzuje książki dla dzieci.

ewa świerżewska

Recenzentka literatury dziecięcej, tłumaczka, autorka książek dla rodziców i dla dzieci. Współpracuje z Radiem RMF Classic, często w innych mediach opowiada o książkach i kulturze.

Założycielka i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl – dziecko i kultura, poświęconego kulturze i sztuce dla dzieci. Prywatnie mama Igi i Ady.

Wraz z początkiem roku szkolnego 2016 wzbogaciliśmy program „Przecinek i Kropka” o nowy element – akcję wsparcia dla bibliotek w szkołach podstawowych. W wrześniu czekamy na zgłoszenia placówek, następnie uruchamiamy głosowanie, w wyniku którego przekażemy 10000 książek.

tysiąc powodów by czytać

logo mojempikwspiera biblioteki szkolne

sprawdź
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.