Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu przecinek i kropka:

2019

Kategoria wiekowa do 5 lat

URATUJ ZIEMIĘ

Patrick George

Ilustracje: Patrick George
Wydawnictwo Bajka

„Uratuj Ziemię” - Książka z transparentnymi przekładkami, która uświadamia dzieciom, że ich codzienne wybory i zachowania mogą sprzyjać Ziemi lub stanowić dla niej zagrożenie.

To kolejna (po „Uratuj mnie”) książeczka Patricka George’a, wprowadzająca dzieciw świat ekologii i mądrego stylu życia, sprzyjającego przetrwaniu naszej planety i życia na niej. Autor podaje zamknięte w kilku słowach wskazówki, zrozumiałe nawet dla najmłodszych przedszkolaków: gaś zbędne światło, sprzątaj i segreguj śmieci, jedz więcej warzyw i mniej mięsa, pomagaj pszczołom, dawaj przedmiotom drugie życie, oszczędzaj wodę. Przekaz jest wzmacniany przez bardzo proste, doskonale czytelne ilustracje. Dodatkową atrakcję stanowi wykorzystanie transparentnych przekładek, dzięki którym każda wprowadzana przez Autora sytuacja pokazywana jest zarówno w dobrej, właściwej wersji, jak i wtej niekorzystnej dla naszej planety.

2019

Kategoria wiekowa 6-8 lat

PRACOWNIA AURORY

Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Ilustracje: Jona Jung
Wydawnictwo Bajka

Aurora, w swojej wyjątkowej pracowni, przez lata naprawiała złamane serca, ale teraz nie czuje się już potrzebna ludziom i postanawia przejść na emeryturę. Kiedyś miała wielu klientów, dziś jednak posiadacze zranionych serc częściej szukają ukojenia w przestrzeni wirtualnej i w atrakcjach, które podsuwa im współczesny świat, niż w skromnej pracowni starszej pani, dysponującej jedynie empatią i przekonaniem, że „wszystko jest możliwe, jeśli wierzy się w to, co się robi”.

Czy dziewczynka, która niespodziewanie odwiedza pracownię, zdoła wpłynąć na zmianę decyzji Aurory? Na imię ma przecież Nadzieja...

2019

Kategoria wiekowa 9-12 lat

POMYLONY NARZECZONY

Marcin Szczygielski

Ilustracje: Magda Wosik
Wydawnictwo Bajka

To już piąty tom bestselerowej sagi o Majce i ciabci, ze znakomitymi ilustracjami Magdy Wosik. Wszystko, jak zawsze, zaczyna się od katastrofalnych anomalii pogodowych. Tym razem nasz kraj nękają grudniowe upały. Jaki interes rozkręca panna Eliza Kręciołek? Kim jest najpotężniejsza żyjąca czarownica? Kto blokuje magię? Czyim narzeczonym jest uroczy Dębomił i dlaczego jest pomylony? Czy Maja odnajdzie kwiat paproci?

Poczucie humoru, dyskretne nawiązania do polskiej rzeczywistości politycznej, słowiańska mitologia z utopcami, Perunem, Skarbnikiem i syrenami to tylko niektóre zalety książki Szczygielskiego. Nie po raz pierwszy wyróżniamy jego książkę. Jestem pewna, że też nie po raz ostatni.

2018

Kategoria wiekowa do 5 lat

PAN KULECZKA. SKARBY

Wojciech Widłak

Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
Wydawnictwo: Media Rodzina

Ulubieńcy małych czytelników – kaczka Katastrofa, pies Pypeć, mucha Bzyk-Bzyk i tytułowy Pan Kuleczka – jakby mimochodem opowiadają nam, co jest tak naprawdę najcenniejsze w życiu i co jest największym skarbem. Czas spędzony wspólnie z przyjaciółmi, ukochane książki (i te jeszcze nieznane, które czekają na nas w księgarni), muzyka (przywołująca najpiękniejsze obrazy), ale i zapach bzu… I wspomnienia. I deszcz (największy skarb na pustyni). Pomoc przyjaciela, na którego zawsze można liczyć. Pożegnania i powitania.

Świat jest pełen skarbów, wystarczy je dostrzec… – przekonują nas: jak zawsze nieoczywisty, zamyślony, przewrotny, czuły i dowcipny Wojciech Widłak oraz bajecznie kolorowa, cudownie optymistyczna Elżbieta Wasiuczyńska, która te wszystkie skarby namalowała.

2018

Kategoria wiekowa 6-8 lat

ZWIERZOKRACJA

Ola Woldańska-Płocińska

Ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo: Papilon

Niezwykle potrzebna i mądra książka Oli Woldańskiej opowiada dzieciom nie tylko o historii współistnienia zwierząt i ludzi, ale też o tym, jak przenosić ryby, by niepotrzebnie nie cierpiały; co oznaczają cyferki na jajkach; czemu psy nie znoszą Nowego Roku; dlaczego Pitagoras nie jadł mięsa, a Arystoteles wręcz przeciwnie; co weganie jedzą na śniadanie i skąd się wzięły króliki w Australii. Każdą rozkładówką Woldańska udawadnia, że Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania i cierpienia, nie jest rzeczą. Aby to potwierdzić, cytuje światową deklarację praw zwierząt. Genialnie zilustrowana Zwierzokracja to wciągająca lektura, która pomoże budować w dzieciach empatię, wrażliwość i szacunek dla innych. Warto dodać, że część zysków ze sprzedaży Zwierzokracji zasila konta Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

2018

Kategoria wiekowa 9-12 lat

BEZ PIĄTEJ KLEPKI

Marcin Szczygielski

Ilustracje: Magda Wosik
Wydawnictwo: Bajka

Słowiańskie bóstwa, czarownice, wiły, skrzaty i gnomy to bohaterowie czwartej części cyklu o przygodach Majki i jej nietuzinkowych praprapraprababek. Podobnie jak we wcześniejszych książkach, akcja rozpoczyna się opisem paraliżującej życie klęski żywiołowej, ściśle powiązanej z historią Niny, nestorki rodzinnego klanu sympatycznych czarownic. Książka o dużych walorach literackich, klarownej dramaturgii i błyskotliwym humorze sytuacyjnym. Nie brakuje w niej także nawiązań do tradycji literackiej, jak chociażby w scenie sabatu czarownic, gdzie autor w twórczy sposób wykorzystuje cytaty z Dziadów – Części II.

2017

KATEGORIA WIEKOWA DO LAT 5

FLORKA. ZAPISKI RYJÓWKI

Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Ilustracje: Jona Jung
Wydawnictwo: Bajka

To już piąty tom, którego bohaterką jest maleńka ryjówka. Przedstawia nie tylko przygody, ale i bardzo ważne przemyślenia i refleksje Florki dotyczące spraw istotnych w życiu wszystkich dzieci. Dla przykładu – jak to możliwe, że kiedy się coś dzieli, to robi się tego więcej, a nie mniej? Rezolutna ryjówka, ulubienica przedszkolaków (i nie tylko), jest także bohaterką animowanego serialu, powstającego w oparciu o książkowe przygody Florki

dr Aleksandra Piotrowska

2017

KATEGORIA WIEKOWA OD 6 DO 9 LAT

DOM NIE Z TEJ ZIEMI

Małgorzata Strękowska-Zaremba

Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Poradnia K

Dom rzeczywiście jest nie z tej ziemi. Jego mroczne tajemnice próbuje zgłębić dwójka dzieci. Przeżywają one wiele przygód, ale to nie one są w tej powieści pierwszoplanowe. Najważniejszy jest trudny temat przemocy w rodzinie, podany w atrakcyjnej literacko formie po to, by mógł uwrażliwić młodego czytelnika, nie przerażając go jednocześnie. Piękna książka o czytelnym, szlachetnym przesłaniu.

Ewa Gruda

2016

TRU

Barbara Kosmowska

Ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Media Rodzina

Tru to zajączek mieszkający wraz z mamą i rodzeństwem w uboższej dzielnicy Koniczyn Dolnych. Choć jest bardzo skromny, to dzięki swej wytrwałości i niesamowitej pomysłowości (oraz – co może najważniejsze – myśleniu o innych i dostrzeganiu ich potrzeb) potrafi swoimi wynalazkami uszczęśliwiać świat. Zwraca też uwagę pewnej wyjątkowo dla niego ważnej Kolorowej.

dr Aleksandra Piotrowska

2015

MESSI. MAŁY CHŁOPIEC, KTÓRY STAŁ SIĘ WIELKIM PIŁKARZEM

Yvette Żółtowska-Darska

Wydawnictwo: Egmont

To opowieść o argentyńskim chłopcu, który mimo wielkiego talentu miał małe szanse, by stać się piłkarzem, bo z powodu choroby był za niski, za drobny. A leczenie za drogie. To pełna optymizmu historia wspaniałej rodziny Messiego, która podjęła niejedną trudną decyzję i pomogła mu w realizacji marzenia. I o legendarnym klubie FC Barcelona, który wziął chłopca pod swoje skrzydła, sfinansował leczenie i ukształtował swego najlepszego i najwierniejszego napastnika. O zawrotnej karierze Messiego. I o jego Argentynie i Hiszpanii. A przede wszystkim to pięknie ilustrowana energetyzująca książka o tym, że MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ, którą z przyjemnością przeczyta cała rodzina – wnuki i (kochające ich jak babcia Messiego) babcie, synowie i córki, ich ojcowie i oczywiście mamy – jak ta, która książkę o Messim napisała dla swojego syna!

Dorota Koman

2014

NIESAMOWITE PRZYGODY DZIESIĘCIU SKARPETEK (CZTERECH PRAWYCH I SZEŚCIU LEWYCH)

Justyna Bednarek

Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Poradnia K

W rodzinie małej Be w tajemniczy sposób znikają pojedyncze skarpetki. Okazuje się, że pod pralką w łazience ukryta jest zagadkowa dziura, wykorzystywana przez żądne przygód i bardziej ekscytującego życia skarpetki do rozpoczynania nowego życia. Książka jest zapisem przygód dziesięciu spośród nich. Ich losy były niezwykle zróżnicowane – okazuje się, że skarpetka może zostać gwiazdą filmową albo wybitnym detektywem czy politykiem, ale może odnaleźć sens i radość życia w matkowaniu osieroconym myszkom czy dbaniu o to, by chore dzieci w szpitalu każdego dnia miały powody do śmiechu i radości. Bo okazuje się, że skarpety mogą absolutnie wszystko!

2013

WSZYSTKIE MOJE MAMY

Renata Piątkowska

Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: Literatura

Książka traktuje o najważniejszych i najpoważniejszych sprawach: wojnie, holokauście, życiu w getcie. Mały Szymek traci swój dom, potem ojca, siostrę, patrzy, jak znika znany mu świat. Jego życie ratuje siostra Jolanta, wywożąc go z getta ukrytego w ciężarówce pomiędzy proszkami i mydłami. Szymek do końca wojny, aby przeżyć, kilkukrotnie zmieniał imię i nazwisko oraz mamy, które kolejno opiekowały się nim, ale przetrwał. Dopiero po wojnie dowiedział się, że siostra Jolanta to Irena Sendlerowa, a on jest jednym z dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci, uratowanych przez nią z getta i umieszczonych pod przybranymi nazwiskami (skrzętnie przez Panią Irenę notowanymi) w polskich rodzinach.

dr Aleksandra Piotrowska

2012

NIEBIESKA NIEDŹWIEDZICA

Joanna M. Chmielewska

Ilustracje: Jona Jung
Wydawnictwo: Bajka

Pięknie i prosto napisana i narysowana historia tytułowej niebieskiej niedźwiedzicy Azul, która przychodzi na świat w krainie, gdzie wszelka odmienność nie jest akceptowana ani przez jej władcę, ani przez mieszkańców. Nienawiść wzrasta, gdy Azul okazuje się w dodatku zdolniejsza od innych, co w efekcie wymusza na jej rodzinie decyzję o opuszczeniu rodzinnego domu. Na szczęście zmiana postawy mieszkańców, którzy dosłownie na własne oczy zobaczą, jak wiele stracili, pozwoli Azul powrócić. To pełna ciepła i mądrości bajka o krzywdzie, jaką czyni nietolerancja zarówno tym, którzy zostają odrzuceni, jak i tym, którzy odrzucają innego. Autorka pokazuje małym czytelnikom mądre rozwiązanie trudnego problemu.

Dorota Koman

2011

O, JA CIĘ! SMOK W KRAWACIE!

Magda Wosik, Piotr Rychel

Wydawnictwo: Bajka

Zwyczajne kolorowanki nie mają żadnych szans, gdy w zasięgu wzroku pojawia się ta pokaźnych rozmiarów książka. I to wcale nie grubość o tym przesądza, a niezwykła zawartość. Mali i trochę więksi amatorzy twórczych działań mogą bazgrać, uzupełniać, rysować, malować, a nawet wyklejać, jeśli tylko mają ochotę. Chodzi przede wszystkim o to, by puścić wodze fantazji i oddać się niczym nieskrępowanemu tworzeniu. Nikt niczego nie narzuca, a jeśli nawet pojawia się sugestia, co należy zrobić, nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Dowcipnym ilustracjom – będącym inspiracją do własnego bazgrania, towarzyszą pełne humoru teksty, zabawy językowe z krainy Dyrdymalii, zamieszkanej nie tylko przez królów, królowe i smoki, ale też wiele innych osobliwych postaci.

Ewa Świerżewska

2010

CO ZA SZCZĘŚCIE, CO ZA PECH

Halling Thomas, przeł. Anna Szmit

Ilustracje: Eriksson Eva
Wydawnictwo: EneDueRabe

Obserwując dzień z życia Amandy, mały czytelnik odkrywa względność pojęć i subiektywizm oceny; może się przekonać, że to, jak spojrzymy na daną sytuację, w dużej mierze zależy od nastawienia – bo to o nim właśnie i jego kształtowaniu traktuje ta książka. Ktoś może pomyśleć, że to kwestie zbyt skomplikowane dla kilkulatka, ale nic z tych rzeczy. Lekkość, z jaką opowiadana jest podszyta humorem historia, a także obrazowość ilustracji sprawiają, że ta przewrotna książka o dwóch początkach i dwóch końcach następujących w środku (tak, tak – czytamy raz z jednej, raz z drugiej strony) na pewno zaintryguje każde dziecko i skłoni do zadawania pytań – a przecież właśnie tak poznaje się świat i rządzące nim prawa.

Ewa Świerżewska

2009

MALEŃKIE KRÓLESTWO KRÓLEWNY AURELKI

Roksana Jędrzejewska – Wróbel

Ilustracje: Jona Jung
Wydawnictwo: Bajka

Stereotypowe królewny, choć kapryśne, dają się wtłoczyć w schemat, ulegają panującym zasadom. Ale nie Aurelka – ona prędzej jest siostrą Pippi Pończoszanki, niż bezbarwną osóbką o bladej cerze. Autorka dała jej prawo do łamania przestarzałych reguł i wyrażania własnych opinii. A wespół zespół z ilustratorką stworzyły perfekcyjnie dopracowany świat, w którym zaklęte w żaby królewny noszą złote klapki, a królewicze – żółte skarpetki. Świetnie napisana, wspaniale zilustrowana, doskonale wydana – czego chcieć więcej.

Ewa Świerżewska