Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu przecinek i kropka:

2017
laureat 2009
kategoria wiekowa do lat 5
Florka. Zapiski ryjówki

Roksana Jędrzejewska-Wróbel

il. Jona Jung

wyd. Bajka

To już piąty tom, którego bohaterką jest maleńka ryjówka. Przedstawia nie tylko przygody, ale i bardzo ważne przemyślenia i refleksje Florki dotyczące spraw istotnych w życiu wszystkich dzieci. Dla przykładu – jak to możliwe, że kiedy się coś dzieli, to robi się tego więcej, a nie mniej? Rezolutna ryjówka, ulubienica przedszkolaków (i nie tylko), jest także bohaterką animowanego serialu, powstającego w oparciu o książkowe przygody Florki

dr Aleksandra Piotrowska

2017
„Dom nie z tej ziemi”

Małgorzata Strękowska-Zaremba

il. Daniel de Latour

Wydawnictwo Poradnia K

laureat 2009
kategoria wiekowa od 6 do 9 lat

Dom rzeczywiście jest nie z tej ziemi. Jego mroczne tajemnice próbuje zgłębić dwójka dzieci. Przeżywają one wiele przygód, ale to nie one są w tej powieści pierwszoplanowe. Najważniejszy jest trudny temat przemocy w rodzinie, podany w atrakcyjnej literacko formie po to, by mógł uwrażliwić młodego czytelnika, nie przerażając go jednocześnie. Piękna książka o czytelnym, szlachetnym przesłaniu.

Ewa Gruda

laureat 2009
2016

Tru to zajączek mieszkający wraz z mamą i rodzeństwem w uboższej dzielnicy Koniczyn Dolnych. Choć jest bardzo skromny, to dzięki swej wytrwałości i niesamowitej pomysłowości (oraz – co może najważniejsze – myśleniu o innych i dostrzeganiu ich potrzeb) potrafi swoimi wynalazkami uszczęśliwiać świat. Zwraca też uwagę pewnej wyjątkowo dla niego ważnej Kolorowej.

dr Aleksandra Piotrowska

Tru

Barbara Kosmowska

il. Emilia Dziubak

wyd. Media Rodzina

2015
laureat 2015
„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”

Justyna Bednarek

il. Daniel de Latour

Wydawnictwo Poradnia K

W rodzinie małej Be w tajemniczy sposób znikają pojedyncze skarpetki. Okazuje się, że pod pralką w łazience ukryta jest zagadkowa dziura, wykorzystywana przez żądne przygód i bardziej ekscytującego życia skarpetki do rozpoczynania nowego życia. Książka jest zapisem przygód dziesięciu spośród nich. Ich losy były niezwykle zróżnicowane – okazuje się, że skarpetka może zostać gwiazdą filmową albo wybitnym detektywem czy politykiem, ale może odnaleźć sens i radość życia w matkowaniu osieroconym myszkom czy dbaniu o to, by chore dzieci w szpitalu każdego dnia miały powody do śmiechu i radości. Bo okazuje się, że skarpety mogą absolutnie wszystko!

Uzupełnieniem pełnego humoru tekstu są wspaniałe ilustracje

Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem

Yvette Żółtowska-Darska

Wydawnictwo Egmont

laureat 2014

To opowieść o argentyńskim chłopcu, który mimo wielkiego talentu miał małe szanse, by stać się piłkarzem, bo z powodu choroby był za niski, za drobny. A leczenie za drogie. To pełna optymizmu historia wspaniałej rodziny Messiego, która podjęła niejedną trudną decyzję i pomogła mu w realizacji marzenia. I o legendarnym klubie FC Barcelona, który wziął chłopca pod swoje skrzydła, sfinansował leczenie i ukształtował swego najlepszego i najwierniejszego napastnika. O zawrotnej karierze Messiego. I o jego Argentynie i Hiszpanii. A przede wszystkim to pięknie ilustrowana energetyzująca książka o tym, że MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ, którą z przyjemnością przeczyta cała rodzina – wnuki i (kochające ich jak babcia Messiego) babcie, synowie i córki, ich ojcowie i oczywiście mamy – jak ta, która książkę o Messim napisała dla swojego syna!

Dorota Koman

2014
laureat 2013
2013
Wszystkie moje mamy

Renata Piątkowska

il. Maciej Szymanowicz

Wydawnictwa Literatura

Książka traktuje o najważniejszych i najpoważniejszych sprawach: wojnie, holokauście, życiu w getcie. Mały Szymek traci swój dom, potem ojca, siostrę, patrzy, jak znika znany mu świat. Jego życie ratuje siostra Jolanta, wywożąc go z getta ukrytego w ciężarówce pomiędzy proszkami i mydłami. Szymek do końca wojny, aby przeżyć, kilkukrotnie zmieniał imię i nazwisko oraz mamy, które kolejno opiekowały się nim, ale przetrwał. Dopiero po wojnie dowiedział się, że siostra Jolanta to Irena Sendlerowa, a on jest jednym z dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci, uratowanych przez nią z getta i umieszczonych pod przybranymi nazwiskami (skrzętnie przez Panią Irenę notowanymi) w polskich rodzinach.

dr Aleksandra Piotrowska

2012

Pięknie i prosto napisana i narysowana historia tytułowej niebieskiej niedźwiedzicy Azul, która przychodzi na świat w krainie, gdzie wszelka odmienność nie jest akceptowana ani przez jej władcę, ani przez mieszkańców. Nienawiść wzrasta, gdy Azul okazuje się w dodatku zdolniejsza od innych, co w efekcie wymusza na jej rodzinie decyzję o opuszczeniu rodzinnego domu. Na szczęście zmiana postawy mieszkańców, którzy dosłownie na własne oczy zobaczą, jak wiele stracili, pozwoli Azul powrócić. To pełna ciepła i mądrości bajka o krzywdzie, jaką czyni nietolerancja zarówno tym, którzy zostają odrzuceni, jak i tym, którzy odrzucają innego. Autorka pokazuje małym czytelnikom mądre rozwiązanie trudnego problemu.

Dorota Koman

laureat 2012
Niebieska Niedźwiedzica

Joanna M. Chmielewska

il. Jona Jung

Wydawnictwo Bajka

„O, ja Cię! Smok w krawacie!”

Magda Wosik,Piotr Rychel

Wydawnictwo Bajka

2011

Zwyczajne kolorowanki nie mają żadnych szans, gdy w zasięgu wzroku pojawia się ta pokaźnych rozmiarów książka. I to wcale nie grubość o tym przesądza, a niezwykła zawartość. Mali i trochę więksi amatorzy twórczych działań mogą bazgrać, uzupełniać, rysować, malować, a nawet wyklejać, jeśli tylko mają ochotę. Chodzi przede wszystkim o to, by puścić wodze fantazji i oddać się niczym nieskrępowanemu tworzeniu. Nikt niczego nie narzuca, a jeśli nawet pojawia się sugestia, co należy zrobić, nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Dowcipnym ilustracjom – będącym inspiracją do własnego bazgrania, towarzyszą pełne humoru teksty, zabawy językowe z krainy Dyrdymalii, zamieszkanej nie tylko przez królów, królowe i smoki, ale też wiele innych osobliwych postaci.

Ewa Świerżewska

laureat 2011
„Co za szczęście, co za pech”

Halling Thomas, przeł. Anna Szmit

il. Eriksson Eva

Wydawnictwo EneDueRabe

2010

Obserwując dzień z życia Amandy, mały czytelnik odkrywa względność pojęć i subiektywizm oceny; może się przekonać, że to, jak spojrzymy na daną sytuację, w dużej mierze zależy od nastawienia – bo to o nim właśnie i jego kształtowaniu traktuje ta książka. Ktoś może pomyśleć, że to kwestie zbyt skomplikowane dla kilkulatka, ale nic z tych rzeczy. Lekkość, z jaką opowiadana jest podszyta humorem historia, a także obrazowość ilustracji sprawiają, że ta przewrotna książka o dwóch początkach i dwóch końcach następujących w środku (tak, tak – czytamy raz z jednej, raz z drugiej strony) na pewno zaintryguje każde dziecko i skłoni do zadawania pytań – a przecież właśnie tak poznaje się świat i rządzące nim prawa.

Ewa Świerżewska

laureat 2010
2009
laureat 2009
„Maleńkie Królestwo królewny Aurelki”

Roksana Jędrzejewska – Wróbel

il. Jona Jung

Wydawnictwo Bajka

Stereotypowe królewny, choć kapryśne, dają się wtłoczyć w schemat, ulegają panującym zasadom. Ale nie Aurelka – ona prędzej jest siostrą Pippi Pończoszanki, niż bezbarwną osóbką o bladej cerze. Autorka dała jej prawo do łamania przestarzałych reguł i wyrażania własnych opinii. A wespół zespół z ilustratorką stworzyły perfekcyjnie dopracowany świat, w którym zaklęte w żaby królewny noszą złote klapki, a królewicze – żółte skarpetki. Świetnie napisana, wspaniale zilustrowana, doskonale wydana – czego chcieć więcej.

Ewa Świerżewska

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.