Co wiemy o klimacie?

Dlaczego zimy nie są już takie intensywne? Czy globalne ocieplenie oznacza, że będzie cieplej? Co zmieni fakt, że setki kilometrów od Polski topią się lodowce? Nasza wiedza w temacie postępujących zmian klimatycznych jest często niepełna, dlatego warto usystematyzować ją za pomocą książek takich jak „Nauka o klimacie”, gdzie autorzy w popularnonaukowy sposób wyjaśniają, co oznacza dla każdego z nas gorsza kondycja środowiska naturalnego. Nie zabraknie również rozprawienia się z mitami, które nierzadko wprowadzają nas w błąd. Mimo naukowego tytułu, w książkę mogą zagłębić się także laicy.

Uwolnić się od chemii

Dbanie o środowisko to nie tylko znaczące gesty, manifestacje czy zorganizowane akcje. O dobrą kondycję natury możemy zadbać również w zaciszu własnego mieszkania, świadomie wybierając gotowe produkty, lub zastępując je własnymi wyrobami. Dotyczy to m.in. kosmetyków. Media mamią nas kolejnymi kremami i olejkami, dzięki którym będziemy piękni i wiecznie młodzi. Tymczasem równie dobry, a nawet lepszy efekt można uzyskać sięgając po naturalne składniki. W książce „Bez parabenów. Jak bronić się przed kosmetycznymi oszustwami i mądrze dbać o urodę” specjalistka branży chemii kosmetycznej Beatrice Mautino wyjaśnia, co rzeczywiście nam pomaga, a co może wręcz zaszkodzić naszemu ciału. Premiera książki już w lipcu. Oprócz pielęgnacji urody, także dbanie o zdrowie może odbywać się bez wykorzystania chemii. Jak własnoręcznie przygotować olejek eteryczny albo ziołową herbatę tłumaczy książka „Green Witch. Magia ziół, kwiatów, olejków eterycznych i innych darów matki natury” Arin Murphy-Hiscock. Dzięki „ekologicznej wiedźmie” dowiemy się także o zbawiennym wpływie natury i harmonii w naszym życiu, a także poznamy sekrety i tajniki zielarstwa.

Nie wyrzucaj

Śmiecenie to kolejna bolączka współczesnej cywilizacji. Nawet kupując zwyczajne jabłko, musimy zdjąć z niego naklejkę, rozpakować z foliowej tacki i wyrzucić papierową ulotkę. W ten sposób wręcz zasypujemy się śmieciami. Dlatego tak dużą popularnością cieszy się ekologiczny styl życia zero waste, gdzie dla niemal wszystkiego staramy się znaleźć drugie życie. Zamiast wyrzucać plastikową butelkę po napoju, lepiej wybrać szklane opakowanie, które potem można powtórnie wykorzystać. To tylko prosty przykład, natomiast dużo więcej znajdziemy w książce „Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej” autorstwa Amy Korst. Zdrowe nawyki propagowane w tej pozycji wpłyną pozytywnie zarówno na nasze samopoczucie, ale również na otaczające nas środowisko. Zero waste warto zastosować również w kuchni, gdzie każdego dnia wyrzuca się żywność oraz opakowania. Z książki „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia” Jagny Niedzielskiej dowiemy się m.in., że do kosza trafia prawie 1/3 naszych zakupów spożywczych. Pieczywa, wędlin czy nabiału pozbywamy się bez mrugnięcia okiem, tymczasem można dla tych produktów znaleźć nowe zastosowanie. Poznajcie przepisy na pyszne dania z resztek i kulinarne patenty na zdrowe, ekologiczne jedzenie. Podobne wskazówki znajdziemy w bardzo wyrazistym tytule „F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat”, gdzie autorzy prezentują wiele sposobów na uchronienie naszej planety przed utonięciem w morzu plastikowych śmieci, produkowanych przez ludzkość w ogromnych ilościach, a także pokazują sposoby jak zmienić nasze codzienne nawyki, uporządkować własne otoczenie i zacząć oszczędzać.

Z miłości do natury

Piękno, bogactwo i ciągłe zaskoczenie – to nie charakterystyka człowieka sukcesu, tylko najkrótsze streszczenie tego, czym może być dla nas natura. Żyjąc w miejskim pędzie, często nie mamy nawet czasu zastanowić się nad fenomenem natury oraz tego, co nam oferuje. Dlatego w wolnej chwili wybierzmy się do lasu obcować z pięknem, które dostępne jest na wyciągnięcie ręki. Aby lepiej zrozumieć oraz docenić ten świat, warto sięgnąć po „Instrukcję obsługi lasu” mistrza gatunku, Petera Wohllebena. Po lekturze będziemy już wiedzieli, skąd najlepiej obserwować przyrodę, jak poruszać się po lesie żeby nie przestraszyć jego mieszkańców oraz jak zabezpieczyć się przed komarami i kleszczami. Bogate doświadczenie autora będzie bezcenne przy następnej wizycie na łonie natury. A kiedy już zapoznamy się ze zwyczajami fauny oraz flory, spójrzmy w górę i nasłuchujmy ptaków. Ale przedtem przeczytajmy „Rzecz o ptakach” Noaha Stryckera, czyli jeden z najlepszych zbiorów informacji o ptakach ostatnich lat. Dzięki lekturze zyskamy nową perspektywę obserwacji tych niesamowitych zwierząt. Z kolei w lepszym zrozumieniu piękna ptaków pomoże książka „Pióra. Ewolucja cudu natury” Thora Hansona – amerykańskiego biologa, który odkrywa przed nami tajemnice wielobarwnego upierzenia, wyjaśniając kolejne funkcje ptasich piór. Fascynująca lektura!

Po przeczytaniu tych książek, będziemy już wiedzieli dlaczego otaczające nas środowisko jest tak cenne. Poznamy ponadto metody na jego ochronę. Każdy, nawet najmniejszy gest przyczyniający się do poprawy obecnego stanu to kolejny krok ku zatrzymaniu procesów, niszczących naszą planetę. Miejmy nadzieję, że dzięki ochronie środowiska, będzie już tylko lepiej.