Pierwszym sposobem na dobre rozpoczęcie nauki języka jest zmiana w głowie słowa „nauka” na „przygoda”. Uśmiechacie się teraz pod nosem? Ale to naprawdę działa! Całkowicie zmienia naszą, rodzicielską perspektywę. Kiedy myślicie „nauka” mózg wyświetla wam książki, zeszyty, fiszki ze słowami. Gdy myślicie „przygoda” widzicie dzieci skaczące przez błotne kałuże w lesie, czyli tak naprawdę wizualizujecie… dobrą zabawę. Tak właśnie powinna wyglądać nauka angielskiego z małym dzieckiem. Edukacja przez zabawę. Tylko i włącznie.

 


Zegar angielski do nauki czasu 

 

Co sprzyja efektywnej nauce? Przede wszystkim wykorzystanie wrażliwości na poznanie języka, czyli rozpoczęcie naszej przygody, gdy dziecko ma kilka lat (a jeśli można to wcześniej). Zanurzenie go w angielskim wtedy, gdy jest w fazie naturalnego zainteresowania. Pamiętajmy również, że zapamiętywaniu, rozumieniu, nauce sprzyja ruch. To znaczy, że dziecko, które uczy się języka wcale nie musi siedzieć. Jest naukowo udowodnione, że ludzie zapamiętują więcej, gdy uczą się np. podczas spaceru. Chcecie poznać nowe słówka? Wyjdźcie na dwór. Idzie do lasu, ogrodu, parku i tam uczcie się słownictwa. Najlepiej związanego z waszą wyprawą. Będziecie zaskoczeni efektami.

 


Kapitan Nauka, układanki malucha Angielski: Liczby 

 

Ile potrzebujemy zabawek do nauki angielskiego i jak je wybrać?

Jak wybierać zabawki do angielskiego i ile powinniśmy ich mieć do pracy z maluchem? Kierujemy się jak zwykle gustem i przydatnością. Czyli sięgajmy po produkty z piękną grafiką i dobrej jakości – pamiętajmy, że są to zabawki z których będziemy wielokrotnie korzystać. Muszą być trwałe i rozwijać zmysł estetyczny dziecka. Co do liczby pomocy, to powinno być ich przynajmniej kilka. Dlatego? Przede wszystkim naturalna nauka opiera się na ciekawości. Nie możemy zmuszać dziecka do lekcji. Czekamy aż samo z zainteresowaniem sięgnie po zabawkę. Żeby tak było, musi mieć ich kilka, wtedy się nie znudzi. Druga ważna kwestia to utrwalanie przez różnicowanie. Na przykład chcemy nauczyć malucha kolorów. Dobrze, jeśli sięgniemy po puzzle z kolorami, potem po grę, a później jeszcze po książeczkę i zakończymy zabawą z malowaniem rączkami. W ten sposób dziecko utrwali nazewnictwo bez nudnego powtarzania, a poprzez samo zanurzenie w temacie kolorów.
Kolejna kwestia to możliwość wyboru. Najlepiej, gdy nie narzucamy dziecku rodzaju pomocy do nauki. Jeśli samo podejdzie do półki i będzie mogło wybrać, czym chce się pobawić, to zyskamy jego większe zaangażowanie w działania, a tym samym nauka będzie skuteczniejsza.

 


Malowanka do nauki języka angielskiego z ćwiczeniami 

 

Układanki, gry, puzzle dla dzieci do angielskiego

Bardzo dobrym sposobem nauki i utrwalania języka angielskiego jest sięgnięcie po gry, układanki, puzzle. Z jednej strony to nadal zabawki, bo nauka z nimi nie przypomina siedzenie nad książką i zeszytem. Jednak z drugiej strony systematyzują naukę. Jak? Na przykład, jeśli wybierzemy puzzle dla malucha z zawodami, to po kilku sesjach będziemy mieli przerobiony temat zawodów. Jeśli z zakupami w sklepie, to jakbyśmy w podręczniku przeszli przez rozdział o zakupach. Jest to bardzo porządkujące. Pomaga świadomie i planowo rozwijać zakres słownictwa i tematów.

Warto sięgać też po zestawy do nauki angielskiego przygotowane przez specjalistów. Są to najczęściej fiszki, karty obrazkowe, karty z zadaniami, słówkami, dialogami, zabawami przy użycia flamastrów sucho ścieralnych. Gotowce stworzone przez ekspertów, które wystarczy wyjąć, a potem użyć ich do zabawy, będącej jednocześnie kompletną lekcją.

 


Edgard, gra edukacyjna Na tropie angielskich słówek

 

Co pomoże, gdy sam nie znasz angielskiego?

Nawet, jeśli sami nie znamy dobrze angielskiego, możemy wesprzeć dziecko w nauce języka i rozbudzić jego ciekawość. Jak to zrobić, kiedy mamy językowe ograniczenia, znamy mało słówek, źle stosujemy gramatykę, a przekazanie naszej wymowy dziecku więcej zaszkodzi niż pomoże?

I w takiej sytuacji można znaleźć ratunek – zabawki z dźwiękiem. Czyli takie, w których lektorem jest native speaker. Oznacza to, że zabawka po włączeniu odtwarza anglojęzyczne piosenki, rymowanki, opowieści, dialogi, wyrażenia, a nawet zadania do wykonania. Warunkiem jest to, by była naprawdę dobrej jakości, zwłaszcza jeśli chodzi o odtwarzacz. Metaliczny dźwięk z pogłosem, zbyt cichy lub zagłuszony przez muzykę wniesie więcej edukacyjnej szkody niż pożytku, bo maluch może utrwalić sobie niewłaściwą wymowę. Dzięki dobrej zabawce z dźwiękiem, możecie uczyć się angielskiego razem z dzieckiem.  

W jakich zabawkach znajdziemy nagrania lektorów do nauki języka? Chociażby w maskotkach, piłkach, zabawkach jeżdżących (szukajcie wersji dwujęzycznych, lub anglojęzycznych), czy książkach z czytającymi długopisami.


That's amazing! Ting. Leo English. Classbook

 

Nauka języka obcego dla dzieci – to zawsze działa

Do nauki języków, nie tylko angielskiego (za jakiś czas można wykorzystać je do poznania kolejnego języka), mogą przydać się też zabawki uniwersalne. Wszelkiego rodzaju zestawy uczące kolorów, przeciwieństw, liczenia, kształtów. Książeczki obrazkowe bez tekstu. Memory. Zegar. Zestawy warzyw, owoców, nabiału, mięs do zabaw w gotowanie. Lalki i misie z dużymi kompletami ubranek czy domki dla lalek z wyposażeniem itd. Takie zabawki, to prawdziwa skarbnica słówek, których dziecko będzie uczyło się mimochodem. Na przykład domek dla lalek. Przecież to idealna pomoc do opanowania całego słownictwa od podłogi w kuchni do komina na dachu! Wspaniałe prawda?

 


I can sing in English. Śpiewaj i poznaj kluczowe słowa po angielsku + CD

 

To jeszcze raz: spójrzcie na naukę, jak na przygodę z angielskim. Wciągnijcie w nią swoje dzieci. Bawcie się z nimi w dowolnym momencie, żeby czuły się swobodnie z używaniem języka obcego na co dzień.

Więcej porad dotyczących zabawek oraz mądrego wspierania rozwoju dziecka, znajdziecie na stronie Magazynu Empik Pasje w dziale „Pasje Dziecka”.