Rysowanie dla początkujących

Rysowanie dla początkujących - Willenbrink Mark

Książka, która może posłużyć za samodzielny podręcznik do rysowania. W ciekawy sposób autorzy – małżeństwo artystów Mark i Mary Willenbrink - wprowadzają czytelników w świat, w którym rządzi ołówek. Uczą szkicowania, konturowania, eksponowania światła. Pokazują, jak wyznaczać proporcje, obierać właściwą perspektywę, jak ćwiczyć techniki i kreski, by w końcu narysować obiekty, martwą naturę, zwierzęta, figury czy portrety. Znajdziecie tu wiedzę teoretycznąj i praktyczną. Poczujecie się jakbyśmy uczęszczali na prawdziwy kurs rysunku.

 

Jak narysować każde zwierzę?
Ponad 150 prostych sposobów rysowania krok po kroku dowolnego stworzenia
 

Znacie zapewne teorię, że z figur geometrycznych można wyczarować piękne zwierzęta. Tylko jak w ten sposób narysować psa, kota czy królika, a nie kanciaste stworzenie, przypominające kwadraty i trójkąty z oczami? Poznajcie metodę francuskiego rysownika Roberta Lambry’ego, który w latach 20. i 30. publikował w dziecięcym tygodniku serię lekcji rysowania zwierząt. Mimo upływu czasu te porady wciąż są aktualne, a ich odbiorcami wcale nie muszą być najmłodsi. Tym bardziej, że Lambry dzieli proces realistycznego rysowania zwierząt na kilka etapów, pozwalających krok po kroku odtworzyć nawet najbardziej skomplikowany wizerunek zwierzęcia. Można więc do tej książki usiąść wspólnie, z całą rodziną i każdy znajdzie tu technikę dla siebie. Dodatkowo ćwiczenia zawarte w poradniku pozwolą utrwalić i udoskonalić nowe umiejętności.

 

Sztuka rysowania

Ta książka, choć wydana już parę lat temu, wciąż utrzymuje się na „topowej” liście Empiku - jest wśród najpopularniejszych, najczęściej kupowanych i czytanych poradników. To kolejny dowód na to, że rysowanie stało się nowym, modnym hobby Polaków. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu tytułowi.

W „Sztuce rysowania"  zaczynamy od tego, jak przygotować odpowiednie miejsce pracy, jakie przybory zgromadzić, od czego rozpocząć szkicowanie. Nie jest to jednak pozycja wyłącznie dla amatorów! Również ci, którzy już rysują, znajdą wiele nowych, ciekawych rzeczy i technik doskonalących swoje umiejętności. Poznajemy też pojęcia, narzędzia, ćwiczenia, artystyczne chwyty i oryginalne sposoby, by stworzyć prawdziwe dzieło.

 

Co? Jak? Zilustrować?

Co? Jak? Zilustrować? - Tashlin Frank

Jeśli zawsze zachwycaliście się ilustracjami w książkach czy filmami animowanymi i podziwialiście kunszt ich twórców oraz głowiliście się, jak to jest narysowane – koniecznie sięgnijcie po ten poradnik. Tym bardziej, że stworzył go Frank Tashlin – autor komiksów, kreskówek, a także reżyser i scenarzysta wielu produkcji rysunkowych, w tym filmów z wytwórni Walta Disneya. Swoją metodę, bazującą na geometrii, Tashlin nazwał SCOTArt. Jest to połączenie pierwszych liter angielskich słów, taki jak: koło, kwadrat, owal i trójkąt. Przekonacie się, że żeby sami możecie narysować ilustracje, które niewiele różnią się od tych, co podziwiamy na wielkim ekranie. Wymaga to odrobinę umiejętności, wyobraźni i wprawy.

 

Rysunek. Odkryj talent, dzięki prawej półkuli mózgu

Rysunek. Odkryj talent, dzięki prawej półkuli mózgu - Edwards Betty

Rysowanie to nie tylko zdolność manualna i wytwór naszych dłoni. To też test na kreatywność i trening dla umysłu. Zobaczcie, jak w odpowiedni sposób odkryć i podszlifować swój talent. Przekonacie się, że rysowanie realistyczne – patrząc na zdjęcie, krajobraz czy daną osobę, nie jest wyłącznie domeną artystów, profesjonalistów. Wystarczą proste ćwiczenia, które sprawią, że będziemy potrafili rysować w taki sposób, o jakim nawet nie marzyliśmy! Autorka przekonuje, że po poznaniu jej technik i po kilku dnach  treningów, będziemy w stanie narysować piękny autoportret. Warto spróbować, podjąć wyzwanie i przekonać się, co jesteśmy w stanie zmalować.


Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze potrawy?

Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze potrawy? - Nguyen Angela

Od lat fascynujemy się azjatycką kulturą – kinem, kuchnią, strojami, sposobami dbania o urodę, kosmetykami z tamtych regionów, a teraz pora poznać też ich rysunki. Zamiast oglądać w telewizji czy internecie animacje – stwórzcie je sami. Tym bardziej, że te są naprawdę proste, a jednocześnie niezwykle oryginalne i po prostu urocze. Spodobają się i dzieciom i dorosłym, u każdego wywołają uśmiech na twarzy. Autorka pokazuje jak samemu, krok po kroku, wyczarować ilustracje w orientalnym klimacie i zachwycić wszystkich swoimi pracami.

 

Rysuj jak wielcy mistrzowie (okładka miękka)

Rysuj jak wielcy mistrzowie - Martin Gabriel

Pamiętacie pewnie sceny z filmu „Vinci” Juliusza Machulskiego, w których to bohaterka – grana przez Kamilę Baar, kopiowała obraz „Dama z łasiczką”. Wiele osób może pomyśleć, że żeby zrobić reprodukcję, trzeba mieć ogromną wprawę, lata doświadczeń i kreskę niczym sam mistrz. Jednak wbrew pozorom, to wcale nie jest takie trudne. Próba odwzorowania rysunków wielkich artystów od dawna jest podstawowym ćwiczeniem dla studentów na plastycznych kierunkach. Takie zadanie możemy też wykonać sami w domu, poznając w ten sposób różne techniki, formy rysowania, ucząc się od najlepszych. Nawet laik może stać się kopistą i stworzyć własne arcydzieło. Intrygująca zabawa!

Do tego książka jest wydana w nowoczesnej formie – odsyła nas do internetowych, instruktażowych nagrań, posiada dzieła do wydrukowania, a liczne także ćwiczenia – dla tych początkujących i bardziej zaawansowanych.
 

Sztuka rysowania. Kaligrafia

Sztuka rysowania. Kaligrafia  - Opracowanie zbiorowe

Praktyka czyni mistrza, a żeby ładnie rysować, trzeba sporo trenować. Przydane będą ćwiczenia z kaligrafii. Uczymy się zdobień, grafik, kształtnych napisów. Taka wiedza i umiejętność przydadzą się również w życiu codziennym, gdzie w dobie internetowych wiadomości, sztuka ładnego pisania schodzi na drugi plan. A szkoda! Warto spróbować poznać techniki, jakimi dawniej ozdabiano książki czy pisano romantyczne listy. Jest to również dobra metoda nauki dla dzieci czy osób, które mają problem ze starannym pisaniem, kolorowaniem, skupieniem się.
 
Z książki można dowiedzieć się również sporo ciekawych informacji o narzędziach, przyborach do pisania i rysowania, o różnych rodzajach papierów i o tym, jaki wpływ ma to wszystko na nasze późniejsze dzieło. A rękodzieło jest teraz bardzo na czasie.

 

Podstawy rysunku technicznego

Podstawy rysunku technicznego - Burcan Jan

Jeśli wybieracie się do szkoły, gdzie mogą być potrzebne umiejętności plastyczne i techniczne, gdy słyszycie od dzieci, że chcą zostać architektem czy inżynierem; lub gdy sami tworzycie, majsterkujecie i przydałyby się precyzyjne szkice – ta książka jest dla was! Nauczy od podstaw rysunku technicznego, a także pomoże doskonalić się w tej dziedzinie. Przyda się dla pasjonata, samouka, nastolatka oraz studenta. Pomoże w dokonywaniu dokładnych pomiarów, obliczeń, tworzeniu rzutów, rysunków przestrzennych, brył i wszelkich projektów. Pokaże sztukę rysowania nie od strony artystycznej, a tej naukowej i praktyczno-użytkowej.


Schulz. Rysunki

Schulz. Rysunki - Jarzębski Jerzy

Szukając inspiracji do dalszego tworzenia, uczenia się i doskonalenia w rysowaniu, dobrze jest też zobaczyć, jak robią to mistrzowie – słynni artyści. Polecamy poznanie ich historii, motywacji, prac. Warto sięgnąć po albumy i liczne publikacje, by z bliska przyjrzeć się dziełom innych, przeanalizować jak rysowali detale, na co zwracali uwagę, jak ewoluowały ich prace. Sprawdźcie czyja twórczość, czyj styl podoba się wam najbardziej, zwróćcie uwagę jak różnorodne są prace artystów. . Warto sięgnąć po publikacje, takie jak: „Schulz. Rysunki”, „Beksiński. Rysunki”, „Wyspiański. Rysunki” – poszerzać swoją wiedzę i czerpać wzorce od najlepszych.

 

Która z tych książek spodobała się wam najbardziej? Gdzie wy szukacie swoich inspiracji do rysowania? Z jakich tytułów korzystacie? Podzielcie się tym w komentarzach, a po więcej książkowo-plastycznych inspiracji odwiedźcie empik.com, dział z poradnikami.