Oto przegląd kosmicznych nowości i światowych bestsellerów. Po lekturze zupełnie inaczej spojrzycie na niebo i gwiazdy!

Na podbój Księżyca"

Dla wielu lądowanie na Księżycu było decydującym wydarzeniem XX wieku. Nie dziwi więc, że to właśnie Norman Mailer – literacki prowokator, który zmienił krajobraz amerykańskiej literatury faktu – napisał kronikę misji Apollo 11. "Na podbój Księżyca" to literacki reportaż dający obraz pierwszej wyprawy człowieka na Księżyc. Mailer nie tylko przedstawia te wydarzenia, ale również snuje refleksje na temat psychiki człowieka, na temat maszyn oraz problemów współczesnej Ameryki.
 

Na podbój księżyca
 

Astrofizyka dla zabieganych"

Nowy, kosmiczny klasyk - książka, która skierowana jest do każdego i każdego może zafascynować astronomią. Napisana w prosty sposób odkrywa przed czytelnikami tajemnice kosmosu. Jaka jest natura przestrzeni i czasu? Jakie jest nasze miejsce we wszechświecie? Jak wszechświat przenika nas samych? Jeżeli chcecie poznać przemawiające do wyobraźni, a zarazem konkretne odpowiedzi na te intrygujące i poszerzające horyzonty pytania, nie znajdziecie lepszego źródła niż książka napisana przez znanego amerykańskiego astrofizyka i bestsellerowego autora Neila deGrasse’a Tysona. 
 

Astrofizyka dla zabieganych
 

Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos"

Książka, która zrewolucjonizowała amerykański reportaż. Opowieść o początkach programów kosmicznych i o powstaniu NASA, o najlepszych pilotach, którzy mieli w sobie to coś: graniczący z szaleństwem głód życia. I o kraju kowbojów, w którym to coś pozwalało sięgać gwiazd.

Kiedy Rosjanie w październiku 1957 roku wprowadzili na orbitę Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelitę, w USA wybuchła panika. Amerykanie sądzili, że następnym krokiem ZSRR będzie wystrzelenie w kosmos platform orbitalnych, z których Sowieci zaczną zrzucać na przeciwników bomby wodorowe. Rozpoczął się wyścig kosmiczny i żeby wyjść na prowadzenie, Stany Zjednoczone musiały wystrzelić na orbitę człowieka, a potem bezpiecznie sprowadzić go na Ziemię.
 

Kowboje którzy polecieli w kosmos|
 

Teoria wszystkiego, czyli krótka historia wszechświata"

Czy sformułowanie teorii wszystkiego jest rzeczywiście możliwe? Stephen Hawking przez wiele lat naukowej kariery był przekonany, że to zadanie wykonalne. A jednak nawet wielcy miewają czasem wątpliwości...

Niezwykły naukowiec w serii krótkich i pasjonujących wykładów referuje nam historię wszechświata od samych jego narodzin w chwili Wielkiego Wybuchu. W zajmujący sposób i z poczuciem humoru opowiada o tym, jak człowiek postrzegał kosmos setki, a nawet tysiące lat temu, i jak nasza wiedza stopniowo ewoluowała - od Arystotelesa, przez Kopernika i Galileusza, aż po Newtona, Einsteina i Hubble'a. Wyjawia, jak odkryto, że wszechświat wcale nie jest statyczny, lecz nieustannie się rozszerza, a także przewiduje konsekwencje tego procesu. Zdradza najściślej chronione tajemnice czarnych dziur, o których mówi, że badanie ich jest jak szukanie czarnego kota w piwnicy pełnej węgla. To dopiero początek całej zabawy!
 

Teoria wszystkiego
 

Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć"

Zachwycający osobisty pamiętnik astronauty-bohatera, który pobił rekord, spędzając rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Scott Kelly – weteran lotów kosmicznych i amerykański rekordzista pod względem liczby dni spędzonych w kosmosie, ma za sobą przeżycia , którymi może się poszczycić bardzo niewielu. W książce opisuje swe zmagania z wyzwaniami długotrwałego lotu w kosmos, zarówno tymi zagrażającymi życiu, jak i całkiem prozaicznymi: z wyniszczeniem organizmu, z rozłąką z bliskimi, z katastrofalnym ryzykiem zderzenia z kosmicznym śmieciem a także z dręczącym go coraz bardziej lękiem, że nie będzie w stanie pomóc, gdy w domu wydarzy się jakaś tragedia.
 

Nieziemskie wyzwanie rok w kosmosie
 

Wszechświat i ja"

Jak wygląda wszechświat? Jak i dlaczego poruszają się galaktyki i wybuchają supernowe? Zdawałoby się, że nauka dostarcza nam twardej wiedzy na ten temat w odróżnieniu od intuicyjnych wyobrażeń, jakie można mieć o świecie i kosmosie. Tymczasem to, co „wiemy” w sensie naukowym… jest często tylko najlepiej sprawdzającym się modelem. Zatem może wszechświat w rzeczywistości wygląda inaczej?

Młoda filozofka i astrofizyczka Sibylle Anderl ukazuje kulisy pracy astrofizyków, którzy, wyposażeni w coraz bogatszą wiedzę i zaawansowany sprzęt badawczy, wyciągają detektywistyczne wnioski z drobnych poszlak, takich jak spektrum docierającego do nas światła gwiazd czy ich ruchy. A robią to wszystko po to, aby budować… nasze wyobrażenie o wszechświecie!
 

Wszechświat i ja
 

Chaos narodziny nowej nauki"

Współczesne badania chaosu zaczynają się w latach sześćdziesiątych XX wieku od odkrycia, że zupełnie proste równania matematyczne mogą modelować układy w każdym calu tak gwałtowne jak wodospady. Drobne różnice wyjściowe mogą szybko przekształcić się w potężne różnice końcowe. Zjawisko to otrzymało nazwę: wrażliwość na warunki początkowe. W pogodzie na przykład manifestuje się to w zjawisku żartobliwie nazwanym efektem motyla: motyl wywołujący dziś fale powietrza w Pekinie może być przyczyną huraganu w następnym miesiącu w Nowym Jorku. Kiedy badacze chaosu zaczęli myśleć o genealogii swej nowej nauki, znaleźli wiele intelektualnych śladów z przeszłości. Ale jedno było jasne: dla fizyków i matematyków prowadzących tę rewolucję w myśleniu punktem wyjścia był efekt motyla.

Książka Jamesa Gleicka opisuje narodziny tej nowej nauki, która widzi porządek tam, gdzie dotychczas obserwowano tylko przypadek, nieład i nieprzewidywalność, czyli chaos. Jak mówi Douglas Hofstadter, "Okazuje się, że tajemniczy typ chaosu czai się tuż za fasadą porządku - i co więcej, głęboko wewnątrz chaosu czai się jeszcze bardziej tajemniczy typ porządku".
 

Chaos. Narodziny nowej nauki
 

Wakacyjny przewodnik po Układzie Słonecznym"

"Wakacyjny przewodnik po Układzie Słonecznym" to idealna pomoc przy planowaniu wyjazdu dla każdego ciekawego świata (i wszechświata) podróżnika, która pozwoli dowiedzieć się, jak wygląda lot w kosmos, ile trwa i jakie atrakcje czekają na każdej z planet. Dzięki pięknym ilustracjom i pozaziemskim ciekawostkom poczujesz się w kosmosie jak w domu – nawet jeśli wyjazd nie dojdzie do skutku.
 

przewodnik po układzie słonecznym

 

Jeśli szukacie więcej książkowych inspiracji, zajrzyjcie koniecznie na stronę Magazynu Empik Pasje do działu poświęconego pasji do czytania.