Czym jest saturator SodaStream Terra?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest SodaStream Terra? Mamy do czynienia z saturatorem, czyli urządzeniem do gazowania wody. W tym konkretnym przypadku sprzęt nie korzysta z energii elektrycznej, a jedyne czego potrzebuje do pracy to cylinder ze sprężonym CO2. W podstawowym zestawie znajdziemy ekspres do wody gazowanej, jeden cylinder z gazem oraz butelkę SodaStream Fuse o pojemności 1 litra.

 

Saturator do wody SODASTREAM Terra

 

SodaStream Terra może się pochwalić smukłym kształtem i eleganckim designem. Możliwość wyboru urządzenia w białym lub czarnym kolorze pozwala dostosować je do wystroju kuchni. Ja miałem okazję przetestować czarną wersję i tu muszę przyznać, że powierzchnia zastosowanego tworzywa sprzyja zostawianiu odcisków palców. W efekcie dość często trzeba przecierać saturator, aby elegancko prezentował się na blacie. Zresztą tylna obudowa jest wykonana z dość miękkiego plastiku, co kontrastuje w dotyku z bardzo solidną obudową przednią. Bez zarzutu są za to wszystkie mechanizmy odpowiadające za zakotwiczenie cylindra z gazem, czy utrzymywanie butelki podczas gazowania. Jakość wykonania można zaliczyć na plus i co najważniejsze nie przekombinowano konstrukcji urządzenia.

 

Saturator do wody SODASTREAM Terra czarny + Shaker + książka z przepisami

 

Zaskakująco prosta obsługa SodaStream Terra

Myśląc o ekspresach mamy przed oczyma skomplikowane urządzenia, których obsługa może przysparzać problemów. Tymczasem saturator SodaStream Terra po wyjęciu z opakowania bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Ot, ładny czarny słupek z jednym przyciskiem i rureczką wchodzącą do butelki. Kogoś może przerazić cylinder z gazem, ale producent zadbał o to, aby jego montaż był dziecinnie prosty.

Wystarczy zdjąć tylną obudowę, która bardzo łatwo wyskakuje z zatrzasków. Następnie odciągamy dużą różową wajchę mechanizmu i umieszczamy we wnętrzu nabój. Ważne, aby przed tym zdjąć z jego szyjki folię ochronną i odetkać głowicę, na którą nałożono mały korek. Proces uzbrajania kończymy opuszczeniem dźwigni. To wszystko! Saturator jest gotowy do użycia. Samo gazowanie wody jest również zaskakująco proste.

 

Saturator do wody SODASTREAM Terra czarny

 

Wystarczy wziąć butelkę dostępną w zestawie, napełnić ją zimną wodą i włożyć w gniazdo, z którego wystaje rurka. Zakotwiczoną butelkę przestawiamy w pozycję pionową – wtedy jest gotowa do gazowania. Teraz wystarczy wcisnąć przycisk na urządzeniu, aby gaz poleciał do butelki. W zależności od liczby naciśnięć uzyskamy preferowany stopień nagazowania.

  • 1-2 wciśnięcia – woda lekko gazowana,
               
  • 3-4 wciśnięcia – woda średnio gazowana,
               
  • 5-7 wciśnięć – woda mocno gazowana.

Po nagazowaniu odchylamy butelkę, aby zaczep ją zwolnił i gotowe! Łatwe, prawda? A jak wrażenia smakowe?

 

Saturator do wody SODASTREAM Terra czarny, 2 butelki

 

Czy woda gazowana z saturatora jest lepsza niż sklepowa?

Nie będę was trzymać w niepewności i powiem, że to zależy od waszych kubków smakowych. Do testu wody z saturatora podszedłem nieco sceptycznie, a to dlatego, że nie przepadam za mineralnymi wodami gazowanymi, bo substancje w nich zawarte zazwyczaj mi nie smakują. Dlatego pijam filtrowaną wodę kranową. No i tu kolejne zaskoczenie, ponieważ smak nagazowanej kranówki w moim odczuciu jest zupełnie inny niż w przypadku sklepowych napojów. Przez ponad tydzień testowania wodę z gazem piło mi się naprawdę przyjemnie, ale nie tylko to mnie urzekło!

Do wody gazowanej możemy dodać owoce lub smakowe syropy. Pamiętajcie jednak, żeby gazować wyłącznie czystą wodę. Dopiero po nagazowaniu wlewamy ostrożnie dodatki. W innym wypadku możecie zobaczyć prawdziwy gejzer atrakcji w swojej kuchni. Nie polecam! SodaStream oferuje gotowe syropy w różnych smakach, które pozwalają na stworzenie ulubionych napojów w domowym zaciszu, bez dźwigania i zbędnego plastiku. Wśród smaków znajdziemy także licencjonowane syropy jak Pepsi, Mirinda czy 7UP. Jeżeli lubicie słodkie gazowane napoje, ale chcecie ograniczyć cukier, to saturator wam w tym pomoże. Ilość syropu możemy sami dawkować lub wybrać wersje bez cukru. Moim zdaniem smakowe napoje w połączeniu z gazowaną wodą z saturatora SodaStream Terra zdecydowanie mają przewagę nad sklepowymi. Jeżeli natomiast chodzi o sam smak wody gazowanej, to kwestia bardzo indywidualna, dlatego najlepiej, by każdy sam się przekonał.

 

Butelki Sodastream Fuse 2X1L Brush Design

 

Bąbelki w służbie ekologii!

SodaStream Terra jest promowana jako produkt ekologiczny. Czy faktycznie saturator do wody gazowanej pomaga nam w dbaniu o środowisko? Przede wszystkim, korzystając z takiego urządzenia, nie kupujemy napojów w plastikowych butelkach, a co za tym idzie, nie generujemy szkodliwych dla środowiska śmieci.

Jeden cylinder z gazem ma wystarczyć na nagazowanie ok. 60 l wody, trzeba jednak wziąć pod uwagę stopień gazowania. Ja po ok. 30 litrach nagazowanej wody nie zauważyłem spadku wydajności naboju. Wymieniając cylinder w autoryzowanym punkcie za każdym razem, kiedy poprzedni się wyczerpie, wciąż zapłacimy mniej niż za wodę butelkowaną w sklepie. SodaStream współpracuje z ok. 800 punktami w Polsce, które wymienią pusty cylinder na pełny, a użytkownik ponosi jedynie koszt gazu. Tym samym picie gazowanej wody z saturatora szybko się zwróci, a wymienione naboje trafią do oczyszczenia i ponownego napełnienia.

I co ważne SodaStream Terra nie korzysta z energii elektrycznej. To było dla mnie sporym zaskoczeniem. Zazwyczaj małe AGD idzie w parze z kabelkiem, który trzeba gdzieś wetknąć. Tymczasem saturator może stać gdziekolwiek i nie wpływa na nasze rachunki za prąd. Mniejsze zużycie energii elektrycznej to bardzo ważny aspekt ekologiczny, a w tym wypadku wynosi ono równe 0 kWh!

 

Saturator SODASTREAM, My Only Bottle

 

Butelki SodaStream My Only Bottle

Na koniec kilka słów o SodaStream My Only Bottle, czyli 0,5-litrowych butelkach kompatybilnych z saturatorami marki. Przez większość czasu korzystałem właśnie z nich. Dlaczego? Są one wygodniejsze w użyciu i spokojnie mogą stać na biurku obok laptopa, na którym pracuję.

Butelki SodaStream My Only Bottle mają ładny kształt i kolory, ale najbardziej urzekły mnie ich nakrętki. Producent postawił na metalowe elementy. Ich ciężar sprawia, że opróżniająca się butelka pozostaje stabilna. Dla mnie to bardzo duży plus i miłe zaskoczenie. Dodajmy do tego taśmę na nadgarstek przymocowaną do zakrętki i mamy butelkę, którą możemy swobodnie zabrać na spacer. Osobiście uważam mniejszą butelkę za bardziej praktyczną niż jej standardowy litrowy odpowiednik.

Saturator SodaStream Terra to urządzenie eleganckie, praktyczne i niezwykle proste w użyciu. Jeżeli lubicie gazowaną wodę lub bąbelkowe napoje smakowe, to zdecydowanie jest to produkt, nad którym warto się pochylić i rozważyć jego zakup.

 

Butelka SODASTREAM My Only Bottle

 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale AGD.