TOP 10 Empiku wrzesień 2020

11. Hobbit – J.R.R. Tolkien    
12. Córka Nazisty – Max Czornyj
13. DyrdyMarki – Marek Niedźwiecki (NOWOŚĆ)
14. Dublerka – Sophie Hannah, B.A. Paris, Clare Mackintosh, Holly Brown
15. Nareszcie w Dudapeszcie – Krzysztof Daukszewicz (NOWOŚĆ)
16. Kwestia ceny – Zygmunt Miłoszewski    
17. Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne – Alexandra Reinwarth
18. Pacjentka – Alex Michaelides    
19. Idzie Kominiarz i inne rymowanki – opracowanie zbiorowe, Wyd. Wilga
20. Typowy kot. Czyli jak wytrzymać z ludźmi – Kot Nieteraz (NOWOŚĆ)

 

Polskie powieści kryminalne i sensacyjne

Wśród bestsellerów Empiku królują kryminały, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Tłumy fanów nie opuszczają Remigiusza Mroza i regularnie opróżniają sklepowe półki z tytułów najpoczytniejszego polskiego autora kryminałów, którego fabuły są również chętnie przenoszone na ekran. Który tytuł pisarza jest obecnie najchętniej czytany? „Precedens”, czyli opowieść o dwóch silnych kobietach, znanej już z innych części serii prawniczce Joannie Chyłce, a także jej tajemniczej klientce-aktorce. Artystka na oczach widzów morduje z zimną krwią swoją ofiarę, a następnie twierdzi, że popełniła zbrodnię doskonałą, za którą nie zostanie skazana. Aurę tajemniczości potęguje fakt, że kobieta zatrudniła Chyłkę tuż przed popełnieniem zbrodni.

Mróz precedens

Drugi ulubiony przez czytelników tytuł Remigiusza Mroza to „Lot 202”, pozycja starsza od „Precedensu”, ale wciąż przyciągająca wielbicieli kryminałów sensacyjnych. Fani nie znajdą tam swojego ulubionego prawniczego duetu Joanna Chyłka – Kordian Oryński (zwany przez wybuchową szefową Zordonem). W książce śledztwo prowadzi podkomisarz Agnieszka Oliwa. Kobieta bada sprawę samobójczej – jak się początkowo wydaje – śmierci chłopaka, mającej miejsce przed 6 laty, ale w zagadkowy sposób związanej z zamachem na samolot z premierem na pokładzie. Akcja mknie w zawrotnym tempie – w końcu liczy się każda minuta.

Mróz Lot 202

 

Popularnością cieszy się także „Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego, wyjątkowy thriller okraszony nie tylko wątkiem kryminalnym, ale także… ekologicznym (więcej o wątkach ekologicznych w kryminałach przeczytasz w naszym artykule). Wrażliwa historyczka sztuki, Zofia Lorenz, spotyka na swojej drodze chłodnego, kalkującego, ale jakże intrygującego naukowca, Bogdana Smugę. Mężczyzna prosi ją o pomoc, ale ukrywa swoje prawdziwe intencje. Jak potoczą się ich losy? Miłoszewski zaskakuje do ostatniej strony.

Kwestia ceny
 

Co ciekawe, Miłoszewskiego w zestawieniu wyprzedził Marcel Moss, czyli tajemniczy autor znany tylko z pseudonimu, profilu Facebookowego Zwierzyniec oraz niezwykle poczytnych książek poruszających ważne tematy społeczne, takie jak hejt czy samotność w sieci. W „Nie wiesz wszystkiego” dwoje uczniów prestiżowego liceum popełnia samobójstwo w tajemniczych okolicznościach. Giną razem, chociaż wcześniej się nie znali, a ponadto – pochodzili z zupełnie różnych środowisk. Szkoła huczy od plotek, a telefony – wibrują od kolejnych powiadomień. W „Nie wiesz wszystkiego” Moss eksponuje to, jak okrutni potrafią być nastolatkowie w ferowaniu wyroków. Czy któryś z nich jest prawdziwy lub przynajmniej może się okazać wskazówką pomagającą dojść do tego, co się naprawdę wydarzyło?

Moss nie wiesz wszystkiego
 

Dreszcze emocji w powieściach zagranicznych autorów

A po jakie pozycje kryminalne i sensacyjne zagranicznych autorów sięgają czytelnicy? Najchętniej – po „Srebrne skrzydła” Camilli Läckberg, czyli kontynuację „Złotej klatki”. Udowadnia to, że boom na skandynawskie kryminały wciąż trwa i ma się bardzo dobrze. Faye prowadzi wielką firmę i wydaje się, że kobieta nareszcie uzyskała pożądaną niezależność oraz udało jej się osiągnąć stabilność, zarówno emocjonalną, jak i finansową. Ktoś jednak próbuje zniszczyć sukces bizneswoman. Läckberg opisuje bezwzględny świat wielkiego biznesu w formie thrillera z wątkami erotycznymi.

Lackberg okladka Srebrne skrzydla

W zestawieniu bestsellerów Empiku figuruje także pozycja innego skandynawskiego poczytnego autora, mianowicie – „Królestwo” Jo Nesbø. Jak wiele można poświęcić dla braterskiej miłości? Przed tym dylematem staje główny bohater książki. Tytułowe Królestwo, czyli rodzinna farma położona w górach, okazuje się królestwem mrocznych tajemnic związanych z dziwnymi zgonami w rodzinie właścicieli.

Jo Nesbo krolestwo

Pisanie w parach staje się coraz popularniejszą strategią pisarską. Ale czy da się stworzyć spójny, wciągający thriller pracując w większym zespole? Cztery „współ”-pisarki: Sophie Hannah, B.A. Paris, Clare Mackintosh i Holly Brown w książce „Dublerka” udowadniają, że tak! Jak skomentował ich pomysł „The Guardian”? „Cztery autorki kryminałów i jedna wspólna powieść – to mógłby być przepis na katastrofę. Ale ten kwartet pisarek poradził sobie z zadaniem koncertowo!” (Alison Flood). Cztery matki próbują ocalić swoje córki. Każda z matek jest także narratorką powieści, a ich perspektywy poznajemy w kolejnych rozdziałach powieści. Razem pozwalają czytelnikom zyskać pełniejszy ogląd zdarzeń.

Dublerka okładka

 

Pomysł na „Pacjentkę” Alexa Michaelidesa może przywodzić skojarzenia z „Precedensem” Remigiusza Mroza. Zrealizowany jest w odmiennej konwencji, a autor kładzie większy nacisk na psychikę tytułowej bohaterki. Znana i ceniona malarka-fotografka pewnego dnia dokonuje zbrodni z zimną krwią. Co nią kieruje? Śledczy nie wiedzą. Ona sama – milczy od chwili, gdy zastrzeliła męża. Zapada decyzja o umieszczeniu kobiety w ośrodku psychiatrycznym. Nowy psychoterapeuta próbuje dociec prawdy.

Pacjentka

Literatura non-fiction

Życie nieraz udowadnia, że potrafi dostarczyć równie wielu emocji jak fikcja, a prawdziwe wydarzenia – wstrząsnąć czy poruszyć bardziej niż te znane z kart znanych książek czy z wielkich ekranów kinowych. Literatura non-fiction od lat cieszy się ogromną popularnością. We wrześniu najchętniej czytane były „Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów”. To nowa książka Christophera Berry’ego-Dee, autora „Rozmów z seryjnymi mordercami” oraz „Rozmów z seryjnymi morderczyniami”, a także światowej sławy kryminologa, który odwiedzał więzienia na całym świecie i przeprowadzał wywiady z przestępcami. „Podróż w głąb umysłów potworów” stanowi kolejną odsłonę rezultatów jego reporterskiej pracy. Jak zaznacza autor, nie każdy psychopata przemienia się w bestię. Co sprawia, że psychopata staje się zbrodniarzem? Co ma na ten temat do powiedzenia współczesna nauka? Autor nie skupia się na konkretnych aktach zbrodni, ale na motywacji i czynnikach determinujących czyny oraz decyzje przestępców.

Rozmowy z psychopatami
 

Hitem literatury non-fiction, a konkretniej prozy wspomnieniowej, okazały się także znacznie optymistyczniejsze „Dyrdymarki”. Jest to autobiografia Marka Niedźwieckiego, kultowej postaci . „Jak przystało na porządną autobiografię, to nie tylko zbiór opowieści o radiu i gwiazdach. Sporo miejsca autor poświęca m.in. kuchni. Zamiłowanie do gotowania jest fanom Niedźwieckiego znane, jednak po raz pierwszy mogą oni spróbować przyrządzić mielone à la Niedźwiedź” – pisze nasz recenzent (zobacz cały tekst Daniela Zielaskiewicza).

Marek Niedźwiecki okładka książki

 

„Nareszcie w Dudapeszcie” to kolejny tytuł z kategorii non-fiction, który podbił gusta czytelników. Jako że jej głównym tematem jest krytyczne ujęcie polskiej sceny politycznej, z pewnością nie trafi w każdy gust. Ukazała się we wrześniu tego roku, ale część mieszkańców Warszawy miała już okazję zetknąć się z jej fragmentami – na scenie Teatru Kamienica oraz Och Teatru, gdzie satyryk-poeta-piosenkarz Krzysztof Daukszewicz realizował swój program satyryczny pod tym samym tytułem. Krzysztof Daukszewicz napisał książkę wspólnie z synem Aleksandrem, zatem pozycja prezentuje perspektywę młodszego i starszego pokolenia.

Daukszewicz Dudapeszt okładka

Fikcja z historycznym tłem

Rzeczywiste wydarzenia często stają się inspiracją dla autorów powieści. Wśród czytelników popularnością cieszą się książki, które obok ciekawej fabuły prezentują także minione wydarzenia historyczne. To stanowi między innymi przepis na sukces większości książek Szczepana Twardocha. Nie inaczej jest i w przypadku jego najnowszego dzieła zatytułowanego „Pokora”. To najchętniej czytana polska powieść zaliczana do literatury pięknej (a w kategorii najlepiej sprzedających się wszystkich polskich powieści w rekordach sprzedaży pobił ją tylko „Precedens”). Twardoch wie, jak przyciągnąć uwagę czytelnika. Pisarz przełamuje znane konwencje literatury popularnej, ale mimo tego, a może dzięki temu – podbija serca czytelników. Jak pisze nasza recenzentka, książka „zaczyna się trochę tak, jakbyśmy oglądali „Dunkierkę” i „Szeregowca Ryana” razem wziętych – od ataku wycofujących się oddziałów niemieckich na angielskie zasieki. Tyle że mamy rok 1918, koniec pierwszej wojny światowej. Chwilę potem trafiony w głowę Alois Pokora budzi się w berlińskim szpitalu i okazuje się, że ominął go nie tylko koniec świata, ale także nowe rozdanie” (zobacz całą recenzję Katarzyny Kazimierowskiej).

Twardoch Pokora okładka

Max Czornyj przez swoich czytelników nie jest raczej kojarzony z poruszaniem wydarzeń historycznych. „Córka nazisty” okazała się więc dla nich zaskoczeniem. Prawie osiemdziesięcioletnia Greta jest córką SS-mana. Całe życie żyje w poczuciu winy, współdzieląc odpowiedzialność za czyny ojca, których była świadkiem jako mała dziewczynka. Kobieta walczy ze wspomnieniami, ale te wciąż wracają, nawet mimo postępującej choroby Alzheimera. Greta regularnie uczęszcza na sesje terapeutyczne, które mają jej pomóc poradzić sobie w własnymi emocjami i obciążeniem zbrodniami ojca. Jak wiele dziedziczymy po naszych rodzicach? Czy istnieje cos takiego jak gen zła?

Max Czornyj
 

Poradniki i paraporadniki

Literatura to nie tylko wiedza o świecie, ale także o nas samych. Właśnie dlatego odbiorcy tak chętnie sięgają po poradniki oraz książki, które pomagają odnaleźć odpowiedź na pytanie: jak żyć i jak przezwyciężyć własne słabości. Jedną z ulubionych pozycji czytelników Empiku jest „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej. Piosenkarka dzieli się swoimi doświadczeniami oraz radzi, jak wydostać się z tytułowej niechcianej krainy, oprzeć się wywieranej na nas presji i odzyskać niezależność. Druga książka Katarzyny Nosowskiej zajmuje obecnie pierwsze miejsce na liście bestsellerów Empiku (przeczytaj także artykuł o literackich zmaganiach Nosowskiej).

Nosowska Bambuko
 

Inną popularną pozycję, napisaną z bardziej naukowej perspektywy przez psycholożkę kliniczną doktor Ellen Hendriksen, stanowi książka „Jak przestać się bać. Dla introwertyków, nieśmiałych i tych, którzy odczuwają lęki społeczne”. Autorka opisuje zjawisko lęków społecznych oraz radzi, jak je przezwyciężyć i zacząć prowadzić życie, na jakim nam zależy.

Jak przestać się bać okładka
 

Kolejny ulubiony poradnik czytelników o odzyskiwaniu siebie, pisany jeszcze z innej perspektywy, to „Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne”. Autorką książki jest niemiecka dziennikarka Alexandra Reinwarth. Opisuje swoje życie i opowiada o swoim podejściu do ludzi oraz radzeniu sobie z niespodziewanymi sytuacjami. Odpowiada także na nękające wielu pytanie: jak zachować dystans, by nie zostać oskarżonym o chłód i egoizm.

Pieprzyć to okładka
 

Ostatnia pozycja z kategorii poradnikowych bestsellerów Empiku to książka nietypowa i znacznie różniąca się od poradników, jakie znamy to „Typowy kot. Czyli jak wytrzymać z ludźmi”. Napisana jest bowiem z perspektywy… kota. Kot Nieteraz żyje w towarzystwie psa Nierusza oraz dwójki chaotycznych właścicieli: Adriana oraz Beaty. Dowcipnie komentuje wspólną codzienność. To lekka, przyjemna i zabawna lektura na wieczór z przesłaniem nie tylko na temat kociej natury, ale także – ludzkiej. Książka zawiera ilustracje i krótkie komiksowe wstawki.

Kot Nieteraz okładka
 

Książki dla dzieci i młodzieży

Zarwane noce z ulubionymi bohaterami, wojaże, miłosne wzloty, dreszcze emocji – młodzi czytelnicy często przeżywają opisane w książkach zdarzenia znacznie intensywniej niż w późniejszym życiu. Ważne tylko, by natrafili na właśnie „ten” porywający tytuł. Niesłabnąca popularność serii Rafała Kosika świadczy o tym, że Felix, Net i Nika mają w sobie to „coś”, co przyciąga kolejnych nastoletnich czytelników. Główni bohaterowie nie mają nadprzyrodzonych mocy – ich siłą jest wytrwałość, przyjaźń oraz lojalność wobec siebie. A także skłonność do przyciągania niezwykłych zdarzeń. W pierwszej części serii próbują rozwiązać tajemnicę Gangu Niewidzialnych ludzi.

Kosik okładka
 

Przez długi czas kultową młodzieżową (chociaż przyciągającą także dorosłych) był „Władca pierścieni”. Po filmowym sukcesie wyprzedziła go jednak wcześniejsza powieść Tolkiena, długo pozostająca w cieniu głównych części serii, mianowicie – „Hobbit”. Bilbo Baggins wyrusza na wielką wyprawę – do Królestwa pod Górą, w którym smok Smaug pilnuje krasnoludzkich skarbów. Jak się potoczą losy jego i pozostałych członków eskapady?

Hobbit okładka
 

W Empikowym wyborze top książek znajduje się także pozycja dla najmłodszych. „Idzie kominiarz i inne rymowanki” to rymowane bajki dla dzieci w wieku do 5 lat. Znajdziemy tu wybór kultowych wierszyków dla maluchów, między innymi „Idzie rak nieborak”, „Ene, due, rabe”, „Lata osa koło nosa”. Proste, dźwięczne, dowcipne teksty z pewnością wywołają nie tylko uśmiech dziecka, ale i nostalgię rodzica.

Rymowanki
 

A jakie są wasze ulubione tytuły z zestawienia? Jeśli jeszcze nie wiecie, sięgnijcie po którąś z wymienionych pozycji. Są one tak różnorodne, że miłośnicy różnych gatunków na pewno znajdą wśród nich coś dla siebie.