W naszym zestawieniu znajdziecie propozycje skierowane zarówno dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawówki, jak i nastolatków. Wiele z nich świetnie sprawdzi się także w przypadku rodziców – mogą okazać się dobrym punktem wyjścia do mądrej rozmowy dzieckiem o jego lękach, pragnieniach i potrzebach. No i jest to po prostu bardzo dobra literatura dziecięca – a tej nigdy za wiele!

1. „Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem”, Przemek Staroń

Wszyscy fani książek dla dzieci z pewnością kojarzą Przemka Staronia. Nauczyciel Roku 2018, nominowany do prestiżowej nagrody „Global Teacher Prize” oraz ambasador naszych warsztatów #Wiemikropka – Przemek Staroń dał się poznać jako specjalista, który rozumie dzieciaki jak nikt inny i potrafi z nimi poruszać nawet najtrudniejsze tematy. Druga część jego „Szkoły bohaterek i bohaterów” to świetny poradnik dla nastolatków, który do rąk powinni wziąć także rodzice. 

„Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem” to naturalna kontynuacja tematów poruszanych w pierwszej części (choć obie książki można czytać całkowicie oddzielnie). Tym razem autor dotyka niezwykle trudnych tematów dla nas wszystkich jak zazdrość, wstyd czy poczucie własnej wartości. Książka Przemka Staronia w założeniach może być poradnikiem dla młodzieży, ale daleko mu od sztucznego dydaktyzmu, prawienia morałów czy innych wad spotykanych czasami w książkach tego gatunku. Staroń umie w komunikację z nastolatkami i to widać: oprócz wiedzy psychologicznej nie zabraknie tu żartów oraz masy odniesień do popkultury. Klimatu całości dopełniają fantastyczne ilustracje. Warto!

Przemek Staroń książka

2. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek”, Sylwia Chutnik

Wyjątkowy zbiór bajek na dobranoc, z których każda wydarzyła się naprawdę. Najnowsza książka Sylwii Chutnik (której fanom literatury polskiej raczej przedstawiać nie trzeba) to polska wersja niezwykle popularnej serii zapoczątkowanej przez Elenę Favilli i Fransceskę Cavallo. W książce znajdziemy historie i dokonania stu wyjątkowych kobiet z naszego kraju - a wszystko opowiedziane w formie zwięzłych, lekkich i świetnie napisanych opowiastek.

„Opowieści na dobranoc…” nie tylko uczą historii, ale  przede wszystkim inspirują młode czytelniczki do tego, by nie dały się stłamsić, działały odważnie i walczyły o to, by zmieniać świat na lepsze. Udało się stworzyć książkę piękną (fantastyczne ilustracje!), mądrą i niezwykle potrzebną. Taką, która ułatwia szukanie autorytetów i odkrywanie własnej wewnętrznej siły. Punkt obowiązkowy na liście lektur każdej dziewczynki.

Opowieści na dobranoc Sylwia Chutnik

3. „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”, Urszula Młodnicka-Kornaś, Agnieszka Waligóra

Główny bohater książki, mały stworek Pink, nie do końca wierzy w samego siebie. Bywa nieśmiały i zamknięty, obawia się swoich słabych stron, nie wie, czy jego uczucia i myśli zawsze są w porządku i czasami nie czuje się ważny. Jak każdy z nas.

Książka Urszuli Młodnickiej-Kornaś i Agnieszki Waligóry porusza temat poczucia własnej wartości. Przekaz wynikający z jej treści jest prosty i jasny: „masz swoje wady i zalety, jak każdy, nie musisz być idealny. Ale jednocześnie jesteś unikalny i wartościowy, liczysz się. Podobnie jak Pink i każdy z nas”. „Jesteś ważny, Pinku!” będzie prawdziwym wsparciem dla młodych czytelników w chwilach zwątpienia w samego siebie – mądra i ciepła lektura, którą warto przeczytać wspólnie z dziećmi. 

Jesteś ważny Pinku

4. „O, choroba", Boguś Janiszewski, Max Skorwider

Charytatywna książka-cegiełka stworzona przez Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera udowadnia, że przy odpowiednim wyczuciu i talencie można rozmawiać o chorobach nowotworowych w sposób lekki, inteligentny i świetnie dobrany do potrzeb młodego odbiorcy. „O, choroba" robi ogromne wrażęnie wartkim, ale i pełnym empatii scenariuszem (bazującym na prawdziwych historiach małoletnich pacjentów) oraz charakterystyczną dynamiczną kreską. Może stanowić doskonały pretekst do rozmowy z najmłodszymi o trudnych tematach, oswaja lęk i pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

„O, choroba" wydana przez Wydawnictwo Agora powstała we współpracy z Fundacją Iskierka. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie leczenia dzieci z chorobą nowotworową. Akcję charytatywną wspiera również Empik. 

O choroba

5. „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości”, Alex Rovira, Francesc Miralles

Zbiór krótkich, dowcipnych opowiadań dla najmłodszych, które wciągają, bawią i inspirują – „Opowieści dla dzieci, które chcę uwierzyć w siebie” Alexa Robiry i Francesca Mirallesa to bez wątpienia jedna z najciekawszych propozycji wśród współczesnej literatury dziecięcej.

„Opowieści dla dzieci…” mają za zadanie pomóc dziecku znaleźć sposoby na pielęgnowanie wiary we własne możliwości. Autorzy dostarczają różne wskazówki, pokazują jak dbać o swoje potrzeby i zachować pewność siebie przy jednoczesnym szacunku dla innych. Znajdziemy tu masę cennych rad, uniwersalnych prawd, a wszystko to podlane sporą dawką humoru. Pomimo dydaktycznego charakteru, książka została napisana lekkim stylem, a każda historyjka sprawia masę radości.

opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie

6. „Wszystkie kolory świata”, opracowanie zbiorowe

Równość, otwartość i walka z dyskryminacją – takie cele przyświecały autorom i autorkom zaangażowanym się w stworzenie „Wszystkich kolorów świata”. Charytatywny projekt obejmuje 20 utworów poruszających temat inności i wykluczenia wśród dzieci. Znajdziemy tutaj historyjki m.in. o białej wiewiórce chcącej wyglądać jak jej koleżanki, szkolnej drużynie sportowej wspierającej kolegę w różowych trampkach oraz żabie-indywidualistce, która nie potrafi być jak wszystkie inne żaby. Zbiór zachwyca mądrym spojrzeniem na trudne zagadnienia, wysoką jakością samych opowiastek oraz ogromną dozą zrozumienia i empatii, którą znajdujemy na każdej kolejnej stronie.

Wśród ponad 40 twórców zaangażowanych we „Wszystkie kolory świata” występują jedne z najgłośniejszych nazwisk polskiej literatury dziecięcej. Dochód z książki przeznaczony jest na wsparcie 116 111, czyli telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Partnerami książki są: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Empik.

Wszystkie kolory świata

7. „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”, Justyna Suchecka

W „Young Power!” Justyna Suchecka zebrała 30 opowieści o wyjątkowych dzieciach, które własnymi siłami dokonały fantastycznych odkryć. Podczas lektury poznamy między innymi Piotrka, który od rysowania robota w szkolnym zeszycie przeszedł do stworzenia projektu marsjańskiego łazika oraz Kirę, która sama zaprojektowała latający plecak. A to dopiero początek – historie zebrane w „Young Power” świadczą o tym, że dziecięca wyobraźnia potrafi tworzyć rozwiązania, jakie nie śniły się dorosłym.

Przy tym książka Justyny Sucheckiej nie jest zbiorem historii o młodych geniuszach, do których czytelnik ma na siłę aspirować i zamartwiać się, że nie jest tacy jak oni. Wręcz przeciwnie – autorka pokazuje, że wyobraźnia i rozwój zainteresowań są niesamowicie ważne, a przy tym mogą prowadzić do nieprawdopodobnych efektów. „Young Power!” inspiruje do działania oraz odkrywania swoich pasji – idealna propozycja dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej.
Warto też zajrzeć do innej książki autorki „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” to zbiór rozmów o największych i najtrudniejszych wyzwaniach, jakie stają przed młodymi ludźmi.  

young power justyna suchecka


Szukasz kolejnych książkowych polecajek? Sprawdź nasze inne artkuły:


8. „Wielka księga supermocy”, Susanna Isern, Rocio Bonilla

Każde dziecko – szczególnie w okresie szkolnym – może czuć się przytłoczone nawałem obowiązków oraz zacząć wątpić we własne kompetencje i umiejętności. W takim przypadku świetnie sprawdzi się „Wielka księga supermocy”, w której autorki udowadniają, że każdy z młodych czytelników ma jakąś zdolność godną superbohatera – nawet jeżeli nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Może to być np. kreatywność, znajomość matematyki, ale też zwinność czy poczucie humoru.

Susanna Isern i Rocio Bonilla, wychodząc od „superbohaterskiej” tematyki, przypominają dzieciom, że każdy z nas ma jakieś talenty, które powinniśmy pielęgnować i być z nich dumni. Nawet jeżeli czasami powątpiewamy w nasze siły – ale który z superherosów tak nie miał? „Wielka księga supermocy” stanowi cenną lekcję wiary w siebie i sposób na odkrywanie swoich mocnych stron. Dodatkowym atutem książki są przepiękne, szczegółowe ilustracje.

Wielka księga supermocy

9. „Uczuciometr inspektora Krokodyla”, Susanna Isern

Wraz z dziećmi wyruszcie w podróż po świecie ludzkich emocji – towarzyszyć wam będzie wesoły inspektor Krokodyl. Gadzi przewodnik zabrał na wyprawę uczuciometr – sprzęt własnej produkcji, za pomocą którego wyjaśni wszystkim, dlaczego czasami czujemy się świetnie, a innym razem zupełnie inaczej. Nie zabraknie intrygujących pytań, pożytecznych rad i całej masy śmiechu.

„Uczuciometr inspektora Krokodyla” Susanny Isern to wyjątkowa pozycja kierowana do czytelników od 6. roku życia. Autorka zachęca do szczerej rozmowy o uczuciach, przeprowadza dzieciaki przez dziesięć podstawowych emocji, a także uczy rozpoznawania i radzenia sobie w trudnych chwilach. Świetna propozycja dla wszystkich szukających nowych pomysłów na spędzanie czasu razem.

uczuciometr inspektora krokodyla

10. „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe. 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność”, Ben Brooks

Ben Brooks powraca z kolejną książką dla dzieci wypełnioną historiami o nieprzeciętnych osobistościach. Od Jana Christiana Andersena i Joanny D’arc, aż po Bjork, Andy’ego Warhola czy Irenę Sendlerową – czytelnicy będą mieli szansę poznać życia wyjątkowych bohaterów z różnych dziedzin i znaleźć w nich inspiracje do realizacji własnych planów. Bo to jest w gruncie rzeczy głównym celem autora – udowodnienie dzieciom, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi, a o marzenia warto walczyć.

Ogromnym atutem „Opowieści dla dzieci…” jest pozytywna narracja. Ben Brooks nie namawia dzieci, by starały się za wszelką cenę naśladować przedstawiane postaci – zamiast tego zachęca do szukania własnej drogi, wytyczania nowych ścieżek i ścigania marzeń. Niezależnie od tego, czy chodzi o sporty walki, czy o balet. „Opowieści dla dzieci….” to pochwała wiary w siebie, wrażliwości i kreatywności, która inspiruje do działania.

opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe

A wy jakie książki najchętniej wybieracie dla najmłodszych? A może wspominacie jakieś tytuły, które dla was stanowiły wsparcie w czasach dzieciństwa? Dajcie znać w komentarzach! Więcej artykułów dotyczących literatury dziecięcej znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com

 

BTS