„Dzika książka o dzikach” Jola Richter-Magnuszewska

Joli Richter-Magnuszewskiej udało się coś naprawdę niezwykłego – napisała jedną z najciekawszych książek dla dzieci ostatnich lat, która w całości poświęcona jest… dzikom. Włochaci mieszkańcy naszych lasów na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niecodziennym tematem do lektury dla najmłodszych. Szybko jednak okazuje, że dzik wcale nie jest tylko „dziki i zły” – ale też mądry i interesujący.

Czy wiedzieliście, że dziki śpiewają swoim warchlakom kołysanki? Albo, że ścielą sobie „łóżka” o poranku? Autorka przytacza masę intrygujących anegdot dotyczących przyrody i terenów zielonych, które są przecież tak blisko nas. Idzie też o krok dalej – pokazuje m.in. jakie miejsce zajmował dzik w dawnych wierzeniach oraz jak korzystnie jego bytowanie wpływa na lokalny ekosystem. Nie obyło się też bez porównań naszego bohatera do jego popularnych kuzynów – świni domowej i guźca.

Z kolejnych stron książki Joli Richter-Magnuszewskiej wybrzmiewa ogromna miłość do przyrody i czułość nawet do najpospolitszych zwierząt. Dzik traci tutaj wizerunek męczącego szkodnika rozkopującego podmiejskie trawniki i staje się fascynującą, bliską nam istotą, która skrywa wiele tajemnic, a poznawanie go samo w sobie może być przygodą. „Dzika książka o dzikach” to nie tylko zbiór ciekawostek, ale też świetna nauka empatii i szacunku do natury.

Dzika książka o dzikach

„Wielkie przygody w świecie przyrody” Wojciech Mikołuszko

Wojciech Mikołuszko to postać doskonale znana wszystkim miłośnikom książek dla dzieci. Ten popularny polski dziennikarz i przyrodnik od lat tworzy publikacje, których celem jest propagowanie wśród najmłodszych miłości do nauki i natury oraz budowanie w nich ciekawości do świata.

„Wielkie przygody w świecie przyrody” to przede wszystkim książka o autorytetach – ludziach, którzy poświęcili swoje życie dla natury i sprawiają, że nasz świat staje się trochę lepszym miejscem. W trakcie czytania dzieci poznają m.in. Karola Darwina, przyrodnika i wieloletniego prezentera BBC Dawida Attenborougha, badaczkę szympansów Jane Goodall czy Iwę Momatiuk – fotografkę dzikiej przyrody.

 Autor na bazie niezwykłych życiorysów swoich bohaterów stworzył uniwersalną opowieść o miłości do natury, którą można okazywać na wiele sposobów. Bez sztucznego dydaktyzmu przekonuje, że przyroda jest czymś, o co warto dbać i inspiruje młodych czytelników do przeżywania własnych przygód – nawet tych najmniejszych, w okolicy domu.

Wielkie przygody w świecie przyrody

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński

Nie ma lepszego sposobu na rozpalenie w dzieciach miłości do przyrody, niż wycieczka w góry. A Tatry nadają się do tego doskonale – z jednej strony są nam bliskie i dobrze znane, a z drugiej okazują się być bardziej tajemnicze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W tej wyprawie naszym przewodnikiem będzie Piotr Skawiński – leśnik, taternik i człowiek, który spędził w górach całe życie.

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to wywiad-rzeka, w którym Skawińskiemu partneruje Barbara Gawryluk – dziennikarka i autorka książek dla dzieci. Podczas lektury trudno się nie uśmiechnąć – autor świetnie się odnajduję w roli gawędziarza, przytacza masę anegdot i rysuje przed czytelnikami obrazy strzelistych szczytów, leśnych bezdroży i ich mieszkańców oraz bezdennych jaskiń. I to wciąga.  

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” stanowi przy tym mądre i dobrze przemyślane kompendium wiedzy dla najmłodszych podróżników. Paweł Skawiński opowiada o wszystkim, co może nas spotkać podczas wyprawy w góry: podaje cenne porady i przestrogi, zwraca uwagę na ważne detale i przypomina o bezpieczeństwie. Zwraca też uwagę na różne aspekty górskich wycieczek: od nocowania w schronisku i lokalnych przysmaków, aż po zagrożenia, takie jak niespodziewana burza w trakcie zdobywania szczytu.

Nie jest łatwą sztuką napisać kompetentny przewodnik, który pozostawałby interesujący dla młodego czytelnika. Skawińskiemu i Gawryluk ta sztuka udała się w stu procentach, a entuzjazm autora sprawia, że trudno nie zakochać się w jego wizji Tatr. Może ta książka okaże się idealnym pretekstem do rodzinnej wycieczki?

Tatry przewodnik dla dużych i małych


Szukasz inspiracji czytelniczych dla najmłodszych? Sprawdź nasze pozostałe artykuły: 


„Afryka Kazika” Łukasz Wierzbicki

Jakie przygody najbardziej fascynują młodych czytelników? Oczywiście te, które wydarzyły się naprawdę! Łukasz Wierzbicki przygotował swój najnowszy tytuł w oparciu o reportaże i listy Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 30. ubiegłego wieku przemierzał Afrykę na rowerze. Przenoszenie prawdziwego reportażu podróżniczego do formy książki dla dzieci może wydawać się karkołomnym zadaniem – jednak autor wyszedł z tego obronną ręką. „Afryka Kazika” to inteligentna, zabawna i emocjonująca opowieść o odkrywaniu nieznanego i niezaspokojonej ciekawości świata.

Nowa książka Wierzbickego to w gruncie rzeczy świetnie przemyślana literatura przygodowa dla najmłodszych. Głównego bohatera nie sposób nie polubić, a każda kolejna trudna sytuacja wywołuje szybsze bicie serca. Ogromnym atutem „Afryki Kazika” są ilustracje – kolorowe i idealnie oddające ducha wielkiej przygody.

Starsi czytelnicy, którzy chcą poznać te historie, mogą sięgnąć po wersję tradycyjną – listy z podróży Kazimierza Nowaka zostały zebrane i wydane jako zbiór „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”.   

Afryka Kazika Łukasz Wierzbicki

„Tarmosia” Tomasz Samojlik

Tomasz Samojlik to kolejny w naszym zestawieniu weteran rodzimej literatury dziecięcej. W swoich książkach i komiksach od zawsze chętnie porusza tematy związane z przyrodą i zwierzętami – chociażby w serii o Żubrze Pompiku. Przy okazji „Tarmosi” autor sięga po schemat znany z wcześniejszego „Ambarasu”. Zabiera swoich czytelników na wycieczkę do Puszczy Białowieskiej, gdzie poznają historię pewnej rodziny borsuków. Bohaterowie mają niemałe kłopoty – do ich nory wprowadzają się właśnie nowi zwierzęcy lokatorzy.

Ogromną zaletą wszystkich książek Tomasza Samojlika jest ich styl – autor łączy lekkość i nienachalny humor z naprawdę wartościowymi informacjami dotyczącymi zwyczajów zwierząt. Puszcza Białowieska w „Tarmosi” staje się fascynującą, tajemniczą krainą, która rozpala wyobraźnię i zachęca do spojrzenia na naturę z nieco innej perspektywy. Do tego dochodzą bohaterowie – wyraziści, zabawni i tacy, którym dzieci będą kibicować aż do ostatniej strony.  

„Tarmosia” jest książką dla dzieci, która naprawdę  – korzystając z nieco już wyświechtanego frazesu – „bawiąc uczy, ucząc bawi”. Autor wprowadza czytelników w fascynujący świat zwierząt, rozbawia oraz prowadzi mądrą opowieść o empatii, zrozumieniu i przyjaźni. Świetny wybór na wspólne czytanie z dzieckiem np. przed snem.   

Tarmosia Tomasz Samojlik

A już 29 maja - podczas Wirtualnych Targów Książki (19.05-01.06) - zapraszamy na spotkanie online z Tomaszem Samojlikiem w ramach strefy literatury dziecięcej Przecinek i Kropka. Podczas streamu autor będzie mówić m.in. o jego najnowszej książki pt. „Tarmosia". Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, a całość będzie tłumaczona na język migowy. Wydarzenie będzie dostępne na oficjalnym facebookowym profilu empiku, znajdziecie je klikając w poniższe zdjęcie. 

Samojlik Tarmosia

Więcej książkowych polecajek dla dzieci (i nie tylko!) znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com