Iskierka nadziei

„O choroba” została przygotowana w ramach projektu Fundacji Iskierka – organizacji, która już od lat działa na rzecz młodych pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja zajmuje się budowaniem szerokiego wsparcia dla dzieci i ich rodziców – na gruncie finansowym, psychologicznym i społecznym. Pod opieką Iskierki znajduje się obecnie ponad 700 dzieci leczonych w specjalistycznych ośrodkach. „O choroba” to nie tylko jeden ze sposobów zebrania funduszy na wsparcie chorych, ale też próba ułatwienia dzieciom zmierzenia się z tematem choroby, oswojenia go i podarowania im solidnej porcji wiedzy oraz nadziei.

O choroba

Specjaliści od wyjaśniania świata dzieciom

Twórcami książki są pisarz Boguś Janiszewski i grafik Max Skorwider. Miłośnikom literatury dziecięcej tego duetu nie trzeba przedstawiać – obaj współpracowali już ze sobą nad hitową serią książek popularnonaukowych dla dzieci „To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Panowie mają więc duże doświadczenie w mówieniu do najmłodszych o najtrudniejszych tematach. Pod kątem merytorycznym wsparli ich psychologowie i podopieczni Fundacji Iskierka – to ważna lektura nie tylko dla dzieci czy nastolatków, ale też rodziców, którzy chcą lepiej zgłębić temat tej choroby.

„Dziecko to światło, rak to ciemność. A ta książka jest jak latarnia, która oświetla najczarniejszą drogę. Z nią strach staje się jak malutki piesek, a nadzieja potężna niczym słońce.” – mówi Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka i promotorka literatury dla dzieci. 

o choroba książka

Empatycznie i merytorycznie

„O, choroba” od pierwszych stron przykuwa uwagę przede wszystkim swoim tonem – nie jest smutną opowieścią, która wyciska z czytelnika łzy i pozostawia go w poczuciu beznadziei. Wręcz przeciwnie – to w dużej mierze lekka, intrygująca, a miejscami nawet dowcipna lektura. Nie brakuje tutaj wyrazistych postaci, które zapadają w pamięć: od głównej bohaterki, dwunastoletniej Adeli, aż po dziwną panią o imieniu Choroba, która jest sprawczynią zdrowotnych kłopotów dziewczynki. „O, choroba” stanowi mądre i pełne empatii spojrzenie na tematykę dziecięcych nowotworów: pełne szacunku, ale bez sztucznego zadęcia, miejscami zabawne, ale też wypełnione ogromnymi pokładami empatii. Do tego imponuje bogaty zakres merytoryczny: bohaterki, niczym w kultowym serialu „Było sobie życie”, ruszają w podróż po ludzkim organizmie i sposobach jego działania w chorobie. Wszystko podane klarownie, inteligentnie i bez niepotrzebnego tabu.

Do tego istotnym elementem są ilustracje – niezwykle ekspresywne, utrzymane w bardzo młodzieżowym stylu. Skorwider udowodnił po raz kolejny, że świetnie odnajduje się w tworzeniu komiksów dla najmłodszych. Umiejętnie łączy czarno-białe elementy z kolorami, uwydatniając w ten sposób najważniejsze fragmenty danego kadru. Wrażenie robi też naturalna dynamiczność kolejnych rysunków – postacie cały czas są w ruchu, wręcz wyskakują z kolejnych paneli. I to świetnie działa, podkreślając przygodowy charakter opowieści.

„O, choroba” jest jedną z tych lektur dla dzieci, która zrobi wrażenie nawet na całkiem dorosłych czytelnikach. Stanowi także świetny przyczynek do rozmowy o chorobach nowotworowych z najmłodszymi – książka została przeznaczona dla czytelników w wieku od 8 do 12 lat.

o choroba fragment

Książka została wydana przez wydawnictwo Agora dla dzieci. Sponsorzy: Sordrew, Amgen, Anbud, Voxel, Exorigo UPOS, The Software House. Akcję charytatywną wspiera też Empik.

Więcej podobnych tekstów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcia i materiały w tekście: źródło: materiały wydawnictwa Agora i Fundacji Iskierka.