Oznaczenie „recyklingowe”

Jeżeli zależy ci na dobru naszej planety, kompletując wyprawkę do szkoły dla dziecka, kieruj się nie tylko jakością i ceną produktów. Warto zwrócić uwagę na symbole umieszczone przez producenta na opakowaniu.

Standardowy trójkąt z zapętlających się strzałek (można zobaczyć go np. na opakowaniu długopisów Stabilo) to podstawowe oznaczenie informujące, że produkt powstał z surowców wtórnych. Oznaczeniu często towarzyszy procent wyjaśniający, jaka część artykułu jest ekologiczna.

 

długopisy eko

 

Mniej znanym, ale równie istotnym oznaczeniem jest certyfikat Recycology. Każdy produkt z tym zielonym napisem i symbolem liścia jest wykonany w min. 50% z materiałów przetworzonych (nie wliczając części zużywających się np. wkładów, tuszu itp.). Takie oznaczenie można spotkać na akcesoriach niezbędnych w wyprawce szkolnej.

 

Ołówek Greengraph z gumką, 3 sztuki

 

Produkty kreatywne z certyfikatem FSC

FSC, czyli Forest Stewardship Council, to kolejny certyfikat, na który warto zwrócić uwagę, kompletując wyprawkę do szkoły dla dziecka. Nadaje się go wyrobom z drewna i papieru. Gwarantuje on, że zarówno produkt, jak i etapy jego produkcji, są przyjazne środowisku. Logo FSC to zielone drzewko. Jeśli znajduje się na produkcie, oznacza, że jest on ekologiczny. Certyfikat FSC posiadają na przykład kredki ołówkowe Greencolors marki Stabilo wykonane z drewna pochodzącego z ekologicznych plantacji.

 

 ołówki eko

 

Produkty papiernicze z recyklingu i odpowiedzialnych źródeł

Trudno wyobrazić sobie wyprawkę do szkoły bez zeszytów. Kupując wyroby papierowe, również możesz zadbać o środowisko. W tym celu wystarczy wybrać na przykład zeszyty w kratkę Herlitz z serii EcoLine które są nie tylko eko, ale też wyróżniają się efektownym, nawiązującym do natury designem.

 

Zeszyty eko

 

Warto wiedzieć, że jest kilka rodzajów certyfikatów FSC. Wśród podgrup znajduje się między innymi certyfikat FSC Recycled, który oznacza, że papier użyty do produkcji danego produktu pochodzi w 100% z recyklingu.

Kolejnym oznaczeniem jest FSC Mieszany, które informuje, że użyty papier pochodzi z odpowiedzialnych źródeł.

 

Farby do szkoły eko

 

Niebieski Anioł ekologii

Kolejna eko-etykieta potwierdzająca, że artykuł jest przyjazny środowisku, to Der Blue Engel. Certyfikat niemieckiego Ministerstwa Środowiska przyznaje specjalne jury na podstawie następujących kryteriów: oszczędność surowca, oszczędność zanieczyszczeń, ograniczenie hałasu, eliminacja lub ograniczenie ilości odpadów oraz możliwość ponownego ich użycia. 

 

plastelina eko

 

EMAS, czyli certyfikat dla producentów przyjaznych środowisku

Inny warty uwagi certyfikat to EMAS ‒ skrót od Eco Management and Audit Scheme, czyli Systemu Ekozarządzania i Audytu. To narzędzie wprowadzone przez Parlament Europejski wyróżniające tych przedsiębiorców i producentów, którzy ograniczają negatywny wpływ na środowiska.

 

Klej w sztyfcie Eco

 

Certyfikat PEFC – produkty przyjazne lasom

Oznaczenie PEFC (skrót od The Programme for Endorsement of Forest Certification, czyli Program wsparcia certyfikacji lasów) gwarantuje, że powstanie danego produktu nie przyczyniło się do niszczenia drzew ani do łamania praw człowieka. Artykuły z tym certyfikatem oznaczone są zielonym symbolem z dwoma drzewami (liściastym oraz iglastym). Wybierając do wyprawki dla dziecka produkty posiadające certyfikat PEFC, wspierasz odpowiedzialną gospodarkę leśną.

 

zeszyt eko

 

Odznaczenie Komisji Europejskiej

Oznaczenie EU Ecolabel zostało ustanowione przez Komisję Europejską w 1992 roku. Etykieta składa się z zielonego kwiatka i dwunastu niebieskich gwiazdek. Ważnym kryterium, które spełnia każdy artykuł z tą ekoetykietą, to minimalny wpływ na środowisko na każdym etapie cyklu życia wyrobu, od wydobycia surowców po produkcję, pakowanie i transport, aż do sposobu wykorzystania i utylizacji. Najwięcej oznaczeń tego typu otrzymują produkty z Francji, Włoch oraz Niemiec.

 

segregator eko

 

Ekologiczne uzupełnienie wyprawki do szkoły

Kupując dziecku wyprawkę do szkoły, zadbajmy o to, by chociaż część szkolnego wyposażenia była ekologiczna. 

Pamiętajmy także, że innym ważnym krokiem, który świadczy o trosce o planetę, jest zrezygnowanie z folii aluminiowych i ograniczenie plastikowych butelek, w których dziecko przynosi do szkoły jedzenie oraz napoje. Warto kupić dziecku lekki termos lub bidon na wodę, a drugie śniadanie wkładać do lunchboxów czy wielorazowych opakowań na kanapki.
 

Pojemnik eko
 

Specjalne edycje ekologiczne od producentów znanych marek

Kompletując wyprawkę do szkoły, warto także zwracać na specjalne ekologiczne serie produkowane przez niektóre marki, na przykład przez Miquelrius. Firma stworzyła specjalną edycję ekologicznych plecaków. Są one wykonane z miękkiego, wytrzymałego poliestru, który powstał z recyklingu plastikowych butelek. Wygodny plecak to podstawowa część wyprawki dla dziecka. Zamiast co roku kupować nowe tornistry z licznymi plastikowymi elementami, warto zainwestować w trwały, przyjazny środowisku plecak szkolny, który posłuży dziecku przez lata, a ponadto nie będzie miał negatywnego wpływu na planetę.
 

Plecak eko
 

Skompletowanie ekologicznej wyprawki do szkoły wymaga odrobiny wysiłku, ale bez wątpienia warto zrobić to dla naszej planety. Powodzenia!

Więcej eko poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Empik Kocha Planetę

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
 

Wyprawka eko