W naszym tekście uwzględniliśmy TOP 10 propozycji najróżniejszego rodzaju: znajdziesz tutaj zarówno książki dla dzieci w wieku do 5 lat, jak i starszych czytelników w wieku szkolnym. Jaki był nasz klucz wyboru? Przede wszystkim dane tytuły zapewniają coś więcej, niż tylko zabawę na kilka godzin: mówią o ważnych tematach, zachęcają do poznawania rozmaitych dziedzin nauki czy też pobudzają wyobraźnię.  

Każda z tych książek może okazać się fantastycznym pomysłem na prezent dla dziecka. Pamiętajcie – kolejność jest losowa!

„Co robią uczucia?”, Tina Oziewicz, Aleksandra Zając

Książka obrazkowa Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając to wyjątkowa wyprawa do świata uczuć – autorki popuściły wodze wyobraźni i zaprosiły młodych czytelników do świata, w którym emocje są przedstawione jako urocze stworki. Spędzają ze sobą czas, mają swoje hobby i obowiązki, którym się poświęcają. Takie ujęcie tematu sprawia, że dzieciom łatwiej pojąć i dobrze zrozumieć, co kryje się za abstrakcyjnymi pojęciami, takimi jak „nadzieja”, „zaufanie” czy „smutek”.

„Co robią uczucia?” zachwyca uroczymi i przemyślanymi artystycznie ilustracjami Aleksandry Zając, które stanowią świetne uzupełnienie poetyckiego tekstu Tiny Oziewicz. Świetna lektura dla najmłodszych, która dobrze sprawdza się np. przy wspólnym czytaniu przed snem.

Co robią uczucia?

„Mapy”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Jedna z najciekawszych książek dla dzieci ostatnich kilku lat. Aleksandra i Daniel Mizielińscy stworzyli zbiór specjalnych map przeznaczonych dla najmłodszych. Skąd taki pomysł? Żeby rozwijać w przyszłych podróżnikach ciekawość świata. Każdy, kto choć raz w dzieciństwie podróżował palcem po mapie, wie, że tego typu „analogowa” zabawa świetnie działa na wyobraźnię maluchów. Do tego książka jest wypełniona rozmaitymi ciekawostkami z zakresu przyrody i geografii. Dzieci dowiedzą więcej np. o zorzy polarnej w Finlandii lub zwierzętach zamieszkujących Australię.

Autorzy przygotowali nam prawdziwą podróż dookoła świata – 52 mapy przedstawiają aż 42 kraje i 6 kontynentów. Do tego całość została zaprojektowana z wyjątkową dbałością o szczegóły. Mapy są wielkie, kolorowe, a liczne szczegóły i ilustracje sprawiają, że trudno od niej oderwać wzrok. Ta książka sprawi przyjemność zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Mapy Mizielińscy

„Nie bój się, dziadku!”, Paweł Pawlak

Małą króliczkę Stefcię czeka wielka przygoda – po raz pierwszy zostaje pod opieką babci i dziadka. Szybko okazuje się, że dziadek nie robi na naszej bohaterce najlepszego pierwszego wrażenia – ma bardzo wyraźne poglądy na temat tego, co wypada, a czego nie wypada robić młodym dziewczynkom. Stefcia postanawia stawić czoła tym wyobrażeniom.

Historia Stefci i jej dziadka to zaskakująco dojrzała, przemyślana i inteligentna opowiastka dotycząca stereotypów, równości, życia w zgodzie ze sobą i wzajemnego szacunku. Paweł Pawlak stworzył książkę, która mówi o rzeczach ważnych bez sztucznego dydaktyzmu, w naturalny, spokojny i miejscami dowcipny sposób. Całość została przyozdobiona barwnymi ilustracjami łączącymi w sobie kolaż i wyklejanki. Świetna lektura, nie tylko dla małych dziewczynek.

Nie bój się dziadku ksiązka dla dzieci

„Ta książka myśli, że jesteś matematycznym geniuszem”, Mike Goldsmith

Twoje dziecko ma problemy z matematyką w szkole? A może szczerze wierzy, że brakuje mu talentu lub królowa nauk się nań uwzięła? Książka Mike’a Goldsmitha nie tylko udowodni mu, że się myli, ale też pokaże, że rozwiązywanie zadań matematycznych może intrygować, a nawet (tak!) bawić!

„Ta książka myśli, że jesteś matematycznym geniuszem” wprowadza czytelnika w świat matematycznej zabawy, pokazuje jak ciekawe mogą być liczby oraz stawia przed dzieckiem łamigłówki i zagadki, których rozwiązanie przynosi masę satysfakcji. Całość szybko staje się niezapomnianą zabawą i udowadnia, że matematyczny talent może ujawnić się u każdego.

Ta książka myśli, że jesteś matematycznym geniuszem

„Wielkie przygody w świecie przyrody”, Wojciech Mikołuszko

Wojciech Mikołuszko zasłynął już w literaturze dziecięcej za sprawą „Wielkich Pytań” i „Wielkich Eksperymentów”. Autor powraca z kolejną książką z cyklu – tym razem dotyczącą otaczającej nas natury. „Wielkie przygody w świecie przyrody” wypełnione są historiami prawdziwych ludzi, którzy byli związani z pracą na rzecz zwierząt, roślin i ekologii. Znajdziemy tutaj m.in. sylwetki Dawida Attenborougha, Grety Thunberg oraz badaczki szympansów Jane Goodall, ale też Benedykta Dybowskiego (naukowca zajmującego się jeziorem Bajkał) oraz lekarki Katarzyny Simonienko, która pracuje nad terapią lasem.

„Wielkie przygody w świecie przyrody” nie tylko bawią, ale też inspirują – pokazują jak wielki i złożony jest świat przyrody oraz prawdziwych ludzi o fascynujących życiorysach, którzy dla wielu pozostają autorytetami w sprawach natury. To mądra, dobrze napisana i wciągająca lektura, która zostanie z młodymi czytelnikami na długo.\

Wielkie przygody w swiecie przyrody

„Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”, Urszula Kornaś-Młodnicka, Agnieszka Waligóra

Pinku, główny bohater książki, to mały stworek, który nie do końca lubi samego siebie. Ma obawy dotyczące swoich słabych stron, nie zawsze jest przekonany, że to co czuje jest w porządku, a do tego jeszcze rośnie. Jednak Pinku stara się przy tym zaprzyjaźnić ze sobą i obserwować, kim tak naprawdę jest. A czytelnicy wraz z nim.

„Jesteś ważny, Pinku!” to kolejna propozycja, która porusza ważny temat w inteligentny i dostosowany do potrzeb dzieci sposób. Opowieść snuta przez Urszulę Kornaś-Młodnicką i Agnieszkę Waligórę dotyczy samoakceptacji, odkrywania siebie i zrozumienia własnej wyjątkowości. Bo każdy jest unikalny, jedyny i niepowtarzalny – mówią autorki. Ta książka jest nie tylko przeznaczona dla dzieci, ale także rodziców, którzy chcą nauczyć się lepiej rozmawiać z dzieckiem o tego typu zagadnieniach i radzić sobie ze zmartwieniami ich pociech. Warto przeczytać – nawet jeżeli jesteśmy już dużo starsi od Pinka.

Jesteś ważny pinku książka

„Smakologia”, Aleksandra Woldańska-Płocinska

Aleksandra Woldańska-Płocińska powraca z kolejnym, ważnym tematem, który dotyczy każdego z nas. Po „Śmieciogrodzie” i „Zwierzokracji” przyszedł czas na „Smakologię” – książkę o jedzeniu dla dzieci. To wydawnictwo pozwoli młodym czytelnikom przyjrzeć się żywności i posiłkom we wszystkich aspektach: zdrowotnym, kulturowym, historycznym i środowiskowym. Dowiemy się m.in. czym zajadali się starożytni Rzymianie podczas swoich uczt oraz jak to się w zasadzie stało, że człowiek zaczął hodować rośliny.

Pomimo rozległej tematyki „Smakologia” pozostaje lekturą lekką i zajmującą, dobrze skrojoną pod potrzeby młodszych fanów literatury. Pozwala poznać ważne informacje w przyjemny sposób, poszerzyć ich wiedzę o świecie oraz rozpalić nowe zainteresowania. Dodatkową zaletą tej publikacji jest wysoka jakość wydania i śliczne ilustracje.

Smakologia

„Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”, Jola Richter-Magnuszewska

Czy da się napisać inspirującą książkę dla dzieci o… dzikach? Jola Richter-Magnuszewska udowadnia, że jak najbardziej tak, a ci włochaci mieszkańcy lasów mają wiele tajemnic, które mogą zainteresować młodych przyrodników. Wraz z autorką dzieciaki poznają zwyczaje dzików, ich sposoby na przetrwanie, ale też miejsce w naszej kulturze. Do tego pojawią się też ciekawostki o ich nieco bardziej egzotycznych kuzynach np. guźcach!

„Dzika książka o dzikach” zachwyca entuzjazmem wylewającym się z każdej strony oraz szczerą miłością autorki do lasu. To nie tylko mądra, ale też inspirująca lektura, która rozpala w czytelnikach miłość do przyrody, empatię oraz poczucie szacunku do środowiska naturalnego.

Dzika ksiazka o dzikach

„Nolens volens czyli chcąc nie chcąc”, Zuzanna Kisielewska

Sentencje łacińskie wydają się ostatnią rzeczą, jakiej moglibyśmy się spodziewać po książce dla dzieci. A jednak Zuzanna Kisielewska pokazuje, że przy odpowiednim podejściu mogą okazać się fantastyczną zabawą oraz pretekstem do twórczej rozmowy z najmłodszymi. „Nolens volens” to prawdziwa kopalnia ciekawostek podanych w taki sposób, że nie można się przy nich nudzić.

Zuzanna Kisielewska pokazuje na kolejnych stronach, że dziedzictwo łaciny wciąż pozostaje żywe, a przy tym serwuje porcje intrygujących faktów na temat naszego codziennego życia. To świetny punkt wyjścia do rozmowy z najmłodszymi o sztuce, historii czy współczesnym języku. Do tego całość zdobią stylizowane obrazki wykonane przez Agatę Dudek i Małgorzatę Nowak.

Nolens Violens

„Rok w Krainie Czarów”, Maciej Szymanowicz

Ostatnia propozycja na naszej liście nie jest literaturą dziecięcą w ścisłym tego słowa znaczeniu. „Rok w Krainie Czarów” Macieja Szymanowicza to przepiękny album wypełniony ilustracjami z magicznego królestwa, gdzie żyją wszystkie ulubione postacie z baśni i bajek. Każdy obrazek przedstawia inny miesiąc – w grudniu mieszkańcy zaczarowanej krainy obrzucają się śniegiem, a w kwietniu rozkoszują pierwszymi tygodniami ciepłej wiosny.

Tego typu książka dla dzieci to świetna okazja do wspólnej zabawy z rodzicami – możemy rozmawiać z dziećmi o tym, co widzą na obrazku, snuć historie dotyczące przedstawianych bohaterów albo zastanawiać się, co też przydarzy im się w następnym miesiącu. Do tego całość uczy spostrzegawczości oraz zachęca do twórczego myślenia. Krótkie posiedzenia nad „Rokiem w Krainie Czarów” szybko zamienią się w długie godziny pełne kreatywnej zabawy.

Rok w krainie czarów

Interesują cię książki dla dzieci? Sprawdź koniecznie konkurs Przecinek i Kropka – prawdziwe święto mądrej literatury dziecięcej. Znajdziesz tam rozmaite książkowe polecajki, warsztaty dla najmłodszych i masę innych niespodzianek. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com