Zróżnicowane oferty dostępne na rynku

Produkcja słuchawek to walka o każdego klienta — prowadzona nawet przez takich gigantów branży jak Philips, Sony czy Apple. Zarówno firmy tak wielkich rozmiarów, jak i zdecydowana większość ich konkurencji, posiada w swojej ofercie słuchawki douszne oraz dokanałowe. Jednak ta prosta, dwuczęściowa klasyfikacja, tylko częściowo oddaje zróżnicowanie dostępnego na rynku sprzętu — klient może wybrać słuchawki bezprzewodowe, częściowo bezprzewodowe oraz tradycyjne, korzystać z szerokiego spektrum technologii korekcji dźwięku (podbicia basów czy zaawansowanej technologii redukcji szumów otoczenia), a także zdecydować się na modele „interaktywne”, posiadające np. fizyczne lub dotykowe przyciski funkcyjne. Kombinacji tych możliwości jest bardzo wiele, a co za tym idzie, dostępnych towarów również.

Słuchawki Xiaomi Mi In-Ear Earphone

Jakie słuchawki kupić? Douszne czy dokanałowe?

Warto wiedzieć czym różnią się od siebie te dwa rodzaje słuchawek. Pierwszy z nich jest odrobinę większy, a przy umieszczeniu go w uchu nie sięga zbyt daleko w głąb przewodu słuchowego. Ze względu na ten fakt jest odrobinę bezpieczniejszy dla zdrowia niż jego dokanałowy konkurent, ponieważ źródło dźwięku znajduje się w jego przypadku nieco dalej od błony bębenkowej ucha. Słuchawki kanałowe funkcjonują zaś nieco inaczej: są mniejsze niż douszne, bardziej ryzykowne przy wysokiej głośności oraz należy je umieszczać bezpośrednio w kanale słuchowym. W tym celu są wyposażone w gumki, które pozwalają im na utrzymanie się we wnętrzu ucha.

Słuchawki XIAOMI Redmi Airdots 2 Mi True Wireless Earbuds Basic S TWS, Bluetooth

Ranking słuchawek dousznych i dokanałowych

Jak można się łatwo domyślić, od mnogości ofert łatwo dostać zawrotu głowy. Warto rozpocząć od jednej z najpopularniejszych w ostatnich latach firm, czyli hongkońskiego Xiaomi. Pod względem atrakcyjności wizualnego designu oraz jakości dźwięku, firmie tej nie ustępują tacy producenci jak Samsung, Huawei czy Motorola. Produkty wszystkich tych firm posiadają swoje mocne i słabsze strony — a o popularności Xiaomi decyduje głównie stosunek ceny do jakości.

Xiaomi — kompromis pomiędzy funkcjonalnością a ceną

Agresywna polityka cenowa firmy w celu „podgryzania” konkurencji sprawdziła się na rynku smartfonów — podobnie jak w przypadku sprzętu audio. Najbardziej budżetowe dokanałowe słuchawki od Xiaomi kosztują niewiele ponad 20 złotych (Xiaomi Mi In-Ear) i oferują znacznie lepszą jakość dźwięku niż sprzęt mniej znanych marek nabywany w podobnych cenach.

Xiaomi posiada w ofercie również znaczną ilość słuchawek dousznych, takich jak Mi Dual Driver Earphones, których korpus wykonany jest z polerowanego, wysokojakościowego plastiku. Hitem sprzedaży stały się także dokanałowe i bezprzewodowe Mi True Wireless Earbuds Basic S, które podbiły serca wielbicieli muzyki i podcastów.

Słuchawki SAMSUNG Galaxy Buds M-R180NZKAEUE

Samsung — renoma mówi sama za siebie

Samsunga nikomu nie trzeba przedstawiać — ani jako producenta smartfonów, ani jako wytwórcę sprzętu audio. Sygnowane nazwą kultowej serii smartfonów bezprzewodowe słuchawki dokanałowe Samsung Galaxy Buds, choć potrafią obciążyć portfel, są gwarancją wysokiej jakości dźwięku, delikatnego podbicia basów oraz ogólnego uczucia naturalności odsłuchiwanej treści. Jedną z najistotniejszych cech tego sprzętu jest posiadanie dwóch mikrofonów zewnętrznych, co zwiększa dokładność prowadzonych rozmów.

Samsung proponuje także bardziej budżetowe, douszne modele — takie jak Samsung AKG czy GS6 Hybrid. Są one całkowicie zadowalające do codziennego użytkowania i choć nie tłumią odgłosów otoczenia tak wydajnie jak Galaxy Buds, ich dwucyfrowa cena jest istotnym czynnikiem zakupu.

Słuchawki SAMSUNG GS6 Hybrid EO-EG920B

Huawei — drugi chiński gigant

Pochodzący z Chin kontynentalnych Huawei, mimo silnych zawirowań wokół jego pozycji na rynku, wciąż pozostaje mocnym graczem w segmencie smartfonów i urządzeń audio. Dowodem tego są dokanałowe, bezprzewodowe słuchawki FreeBuds 3 z wyższej półki cenowej i o minimalistycznym designie. Dokonały one małego przełomu technologicznego w postaci korzystania z najnowszego standardu Bluetooth 5.1 w przenośnym urządzeniu audio. Zapewniają aktywną redukcję szumów, wydajne podbicie basów oraz możliwość ładowania indukcyjnego. Za sporą i odpowiadającą jakości cenę. Nieco bardziej okrojoną i tańszą wersją jest model FreeBuds 3i. W przeciwieństwie do swojego droższego brata nie posiadają możliwości ładowania indukcyjnego.

Słuchawki HUAWEI FreeBuds 3, Bluetooth

Motorola — jakość i design prosto ze Stanów Zjednoczonych

Ciekawą ofertę tej amerykańskiej firmy Motorola stanowi model Vervebuds 200, czyli bezprzewodowych słuchawek dokanałowych. Zostały zaprojektowane z myślą nie tylko o codziennym, konsumenckim wykorzystaniu do podcastów czy muzyki, ale również o aktywności fizycznej. Posiadają specjalnie zaprojektowane „mikropączki”, które umożliwiają szybką i dotykową regulację głośności. Ważny jest także ich zasięg Bluetooth — potrafią grać w odległości nawet do 10 metrów od smartfona, komputera czy tabletu. Nieco tańszą alternatywą dla tego modelu jest produkt tej samej firmy o nazwie Vervebuds 100 (również bezprzewodowe i dokanałowe). Firma prowadzi też produkcję przystępnych cenowo i przewodowych słuchawek dousznych.

Słuchawki MOTOROLA Vervebuds 200

Podsumowanie

Istnieje mnóstwo wartych uwagi firm, które produkują sprzęt audio. Oprócz wyżej wymienionych są to m.in. Apple, Sony czy JBL. Ich oferty mogą się wydawać bardzo podobne, jednak diabeł tkwi w szczegółach — warto uważnie poczytać specyfikację techniczną, aby dokonać takiego zakupu, który jak najbardziej upiększy dowolne treści, jakie wpadną do ucha za pośrednictwem słuchawek.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com