Motorola

Filtruj
Kategorie
Polecane
Kolor
Sprzedawca
  • więcej
Dostępność
Ocena
Cena

Marka Motorola

Historia marki Motorola

Motorola to amerykański koncern telekomunikacyjny utworzony w 1928 roku na przedmieściach Chicago przez braci Paula i Josepha Galvinów pod nazwą Galvin Manufacturing Corporation.

Pierwszym produktem marki był eliminator baterii, który umożliwiał podłączanie odbiorników radiowych na baterie do gniazd zasilania. W 1930 roku firma wypuściła na rynek nowoczesny model radia samochodowego, a w 1937 roku rozszerzyła swoją działalność o produkcję radioodbiorników domowych oraz wprowadziła pierwsze radio samochodowe z funkcją wybierania numeru za pomocą przycisku.

W 1940 roku firma zajęła się wytwórstwem urządzeń telekomunikacyjnych dla policji i wojska. Były to przenośne systemy radiowe nadające na paśmie AM, które szybko zostały zastąpione przez technologie FM.

Telewizor Motorola

W 1947 roku firma oficjalnie zmieniła nazwę na Motorola, Inc. i rok później wprowadziła na rynek swój pierwszy telewizor Motorola z 7-calowym okrągłym kineskopem. Dzięki temu wynalazkowi, Motorola zabezpieczyła swoją pozycję w na rynku telewizyjnym aż do 1954 roku. W 1953 roku marka stworzyła nawet własny program Motorola TV Hour, aby zwiększyć zainteresowanie konsumentów nowym medium.

W kolejnych latach marka eksperymentowała tworząc różnego rodzaju urządzenia i akcesoria do systemów komunikacji. Wśród nich znalazły się tranzystory, radiotelefony, zasilacze radiowe czy samochodowe odtwarzacze taśmowe.

W 1954 r. prezesem Motoroli został syn Paula Gavina - Robert Galvin, który całkowicie zmienił strategię firmy w kierunku sprzedaży urządzeń do sektora biznesowego i rządowego. Motorola zaczęła m.in. dostarczać rozwiązania radiokomunikacyjne do Marinera oraz programów kosmicznych Gemini. Sprzęt Motorola wykorzystano także do wykonania połączenia z Neilem Armstrongiem podczas misji Apollo 11 w 1969 roku.

W 1974 firma wypuściła na rynek pierwsze mikroprocesory, które były używane m.in we wszystkich ówczesnych komputerach Apple Macintosh. Motorola stała się wówczas wiodącym producentem mikroprocesorów na świecie.

Telefony komórkowe Motorola

W 1973 roku w Nowym Jorku zaprezentowano pierwszy telefon komórkowy Motorola DynaTAC 8000x, który trafił do obrotu dopiero 10 lat później. Urządzenie to sprzedało się w ilości 12 tys. egzemplarzy. W 1989 roku firma wprowadziła na rynek telefon komórkowy z klapką Motorola MicroTAC. Model ten szybko stał się międzynarodowym symbolem statusu, a także cenionym sprzętem służącym do komunikacji osobistej. Następcami modelu z klapką były kolejno urządzenia Motorola StarTAC i RAZR v3, które to przyniosły producentowi ogromne zyski. W 2009 roku Motorola wypuściła swoje pierwsze nowoczesne smartfony działające na systemie operacyjnym Android.

Motorola - podział na Mobility i Solution

W 2011 roku Motorola podzieliła się na dwie niezależne spółki: Motorola Mobility i Motorola Solutions. Motorola Mobility zajęła swoje miejsce w branży telefonów komórkowych, akcesoriów GSM oraz dekoderów cyfrowej telewizji kablowej. Motorola Solutions produkowała urządzenia do komunikacji na potrzeby biznesu i instytucji państwowych.

W 2012 roku amerykański koncern Google kupił spółkę Motorola Mobility za 12,5 miliarda dolarów, a 2 lata później sprzedał ją chińskiej firmie komputerowej Lenovo za 2,91 miliarda dolarów. Google pozostawiło sobie jednak znaczne portfolio patentowe Motoroli, na które licencje udostępnia firmie Lenovo.

więcej