Dobry audiobook to nie tylko fabuła książki, ale też głos lektora, który najlepiej oddałby klimat powieści oraz charaktery bohaterów. Dlatego wybór osoby, która będzie towarzyszyć nam przez kolejne rozdziały jest bardzo ważny. A gdybyśmy tak mieli nieograniczone możliwości wśród aktorów i aktorek, użyczających swojego głosu i umiejętności, na kogo byśmy postawili?

„Westerplatte” Jacek Komuda

Uznany twórca fantasy wraca z nową książką „Westerplatte”, a my zastanawiamy się, kto mógłby nagrać audobooka do tej opowieści o gdańskim wybrzeżu, gdzie padły pierwsze strzały, rozpoczynające II wojnę światową? Powieść historyczną Komudy, ujawniającą najnowsze informacje dotyczące obrony Westerplatte podsunęlibyśmy Danielowi Olbrychskiemu, który jako aktor odgrywał już role najważniejszych przywódców, z marszałkiem Piłsudskim na czele. Z pewnością mógłby wczuć się w podniosły ton walki o wolność, wywołując ciarki na plecach słuchaczy.

 

Westerplatte (okładka miękka)

 

„Kandydatka. Czarny Mag. Tom 3” Rachel Carter

Najświeższa odsłona znanej serii dla młodzieży mogłaby zostać przeczytana przez Macieja Zakościelnego. Znakomita barwa głosu aktora z pewnością sprawdziłaby się w szkole magii „Kandydatki”. Skąd taka pewność? Otóż Zakościelny ma już na swoim koncie podkładanie głosu w świecie czarodziejów – dubbingował w jednym z filmów o Harrym Potterze, a także podkładał głos Newta Skamandera w filmie „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”.

 

Kandydatka. Czarny Mag. Tom 3 (okładka miękka)

 

„Andrea Anastasi. Licencja na trenowanie” Kamil Składowski, Andrea Anastasi

Trener, który zapisał się w historii polskiej siatkówki opowiada o swoim fachu, w którym należy uznać go specjalistę najwyższych lotów. W końcu niewielu trenerów, którzy zdobywali medal mistrzostw Europy z trzema różnymi reprezentacjami. Wraz z Kamilem Składowskim stworzył książkę „Andrea Anastasi. Licencja na trenowanie”. Anegdoty Włocha oraz kulisy pracy z reprezentacją Polski z pewnością chętnie przeczytałby zapalony sportowiec Sebastian Fabijański. Gwiazda „Kamerdynera” zna z doświadczenia sportowe emocje, więc potrafiłby wczuć się w rolę włoskiego selekcjonera.

 

Andrea Anastasi. Licencja na trenowanie (okładka miękka)

 

„W imię miłości” Katarzyna Michalak

Być może jedna z najbardziej poczytnych autorek powieści obyczajowych po napisaniu „W imię miłości” sama zastanawia się, kto byłby najlepszym lektorem audiobooka jej książki. My stawiamy na Agatę Kuleszę, która oprócz wielu znakomitych ról aktorskich, ma na swoim koncie również wyśmienite audiobooki. „W imię miłości” to historia rodzicielskiej miłości oraz trudnej relacji między dzieckiem, a zgorzkniałym dorosłym. Z głosem Agaty Kuleszy ta fabuła może wzbudzić w nas jeszcze silniejsze emocje.

 

W imię miłości (okładka miękka)

 

„W umyśle mordercy” Łukasz Wroński

W umyśle mordercy” to bardzo specyficzna książka, w której autor przedstawia psychikę zabójców i gehennę ich ofiar. Być może po lekturze tego tytułu będzie towarzyszył nam strach, a tylko wzmóc może go Marcin Dorociński w roli lektora. W jego głosie, który słyszeliśmy w różnorodnych rolach, można odnaleźć ból, gniew, ale też chłodną analizę, co idealnie pasuje do tej książki.

 

W umyśle mordercy (okładka miękka)

 

Zaprezentowana piątka to tylko kilka luźnych fantazji na temat tego, kto mógłby najlepiej uczcić Dzień Głośnego Czytania. A kogo wy obsadzilibyście w roli lektora swoich ulubionych książek?