Spis treści:

  1. Powerbank – kiedy się przydaje? Czy opłaca się go kupować?
  2. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze powerbanka? Pojemność
  3. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze? Natężenie prądu
  4. Jaki powerbank będzie najlepszy do ładowania telefonu i tabletu?
  5. Jaki powerbank będzie odpowiedni do laptopa?

 

Powerbank – kiedy się przydaje? Czy opłaca się go kupować?

Te niewielkie urządzenia umożliwiające doładowanie baterii smartfona, tabletu lub innego sprzętu elektronicznego bez dostępu do gniazdka, szybko stały się popularne. Na rynku dostępnych jest obecnie kilka tysięcy modeli powerbanków, począwszy od gadżetów mniej znanych marek, kuszących dużą (choć tylko deklarowaną przez producenta) pojemnością oraz niską ceną, po zaawansowane urządzenia za kilkaset złotych znanych firm. Czy warto jednak w nie zainwestować?

powerbank xiaomi redmi

Odpowiedź uzależniona jest od prowadzonego stylu życia. Jeśli sporo czasu spędza się na pieszych górskich czy leśnych wycieczkach, zwłaszcza w samotności, to warto być w stałym kontakcie ze światem. Choć nikt nie lubi o tym myśleć, to trzeba brać pod uwagę różne okoliczności, chociażby ewentualny wypadek i konieczność zadzwonienia po pomoc. W końcu zagubienie się na szlaku, szczególnie po zmroku, z rozładowanym telefonem, to ostatnie, o czym marzy każdy turysta. Dobry powerbank przyda się także miłośnikom kilkudniowych festiwali oraz biwaków, osobom, które w ciągu godzinnej jazdy autobusem do pracy potrafią stracić ¼ pojemności baterii, całonocnym imprezowiczom i dzieciom, które dużo korzystają ze smartfonów. Powerbanku z całą pewnością warto więc mieć. Ale… jakiego? Czym kierować się przy zakupie?

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze powerbanka? Pojemność

Podstawowym parametrem każdej baterii zewnętrznej jest jej pojemność liczona w miliamperogodzinach (mAh). To od niej zależy, jakiego rodzaju urządzenie mobilne jesteśmy w stanie naładować, ile razy i jak szybko. Najmniejsze powerbanki dysponują pojemnością od 2000 mAh i spokojnie wystarczą do podtrzymania pracy standardowego smartfona. Jednak zarówno wśród telefonów, jak i przenośnych baterii, wybór jest szeroki – mogą znacznie różnić się między sobą właśnie m.in. wielkością akumulatora. Powerbanku należy więc przede wszystkim dobrać do posiadanego sprzętu i sprawdzić przed zakupem w instrukcji telefonu czy tabletu, ile mAh ma wbudowana bateria.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze? Natężenie prądu

Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze, jest natężenie prądu mierzone w amperach (A). Od tego parametru zależy, jak szybko powerbank naładuje urządzenie mobilne. Tutaj mamy do dyspozycji przeważnie dwie opcje: 1 A oraz 2 A, choć zdarzają się modele o jeszcze wyższym natężeniu prądu – jak np. XIAOMI Mi 3 z prądem wyjściowym 3 A. Im więcej amperów, tym szybciej odbywa się ładowanie i tym większe urządzenie może zostać sprawnie nasycone energią.

xiaomi mi 3 powerbank

O ile większość telefonów i smartfonów naładujemy z natężeniem 1 A, o tyle dla niektórych tabletów może ono być niewystarczające. Należy także pamiętać, że im więcej amperów, tym krótsza żywotność baterii powerbanku, która przy większym natężeniu nagrzewa się o wiele bardziej i szybciej zużywa. Poza tym niektóre starsze modele telefonów o mniejszej pojemności wbudowanej baterii mogą reagować blokadą przy próbie podpięcia powerbanku o natężeniu 2A. Dlatego do podstawowego ładowania telefonu bezpieczniej wybrać model z natężeniem wyjściowym 1A (chyba że obsługuje technologię szybkiego ładowania typu QuickCharge).

Jaki powerbank będzie najlepszy do ładowania telefonu i tabletu?

W tej kategorii godnym polecenia rozwiązaniem jest kieszonkowy akumulator awaryjny Xiaomi o pojemności 5000 mAh, który pozwoli na jednokrotne ładowanie telefonu, iPoda czy aparatu fotograficznego.

Jeśli chcemy, aby powerbank ładował urządzenia błyskawicznie – niemal dwa razy szybciej niż przez standardową ładowarkę – możemy zaopatrzyć się w model FOREVER TB-100M, 10000 mAh ze złączem USB. 

Forever power bank 10 000 mah

Powerbanki o mniejszej pojemności – do 5000 mAh – dedykowane są smartfonom, aparatom fotograficznym oraz przenośnym odtwarzaczom muzyki. Jeśli zajdzie potrzeba, są w stanie podtrzymać funkcjonowanie tabletu, jednak z myślą o większych urządzeniach mobilnych lepiej zaopatrzyć się w mocny powerbank o nieco większej pojemności. Takim modelem jest np. Xiaomi 2 MI 20000 mAh, który oprócz dużej pojemności gwarantuje także ultraszybkie ładowanie dzięki natężeniu 3.6 A – jest zatem dobrym wyborem dla osób wymagających, które potrzebują błyskawicznego uzupełnienia poziomu baterii.

Jaki powerbank będzie odpowiedni do laptopa?

Ze względu na większe potrzeby akumulatora niż w przypadku smartfonów czy tabletów, do ładowania laptopa najlepsze są powerbanki o pojemności minimum 20000 mAh. Takimi parametrami dysponuje, np. mobilna ładowarka Powerbank BASEUS
 X30 Mini JA 30000 mAh, która ma wbudowane dwa nowoczesne standardy ładowania QuickCharge i PowerDelivery, a także 5 portów, w tym Lightning oraz USB-C.

Baseus powerbank 30 000 mah

Dodajmy jeszcze, że najlepsze powerbanki wyposażone są w bezpieczniki zapobiegające zwarciom i przeciążeniom, a dodatkowym atutem – prócz niewielkich rozmiarów i atrakcyjnego designu – będą niewątpliwie akcesoria dodatkowe i przejściówki pozwalające na dopasowanie akumulatora do ładowania najróżniejszych urządzeń mobilnych.

Wiedząc już, czym się warto kierować w przypadku wyboru przenośnej ładowarki, z pewnością wybierzesz coś odpowiedniego do swoich wymagań. Sprawdź naszą ofertę i dobierz powerbank do swoich urządzeń.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock