Autorka: Ewa Świerżewska

Ginące gatunki

Zwierzęta zagrożone wyginięciem zamieszkują wszystkie kontynenty. Zmiany klimatyczne, spowodowane działaniem człowieka, a także bezpośrednie zachowania ludzi, jak wycinanie lasów czy polowania, prowadzą do tego, że niektóre gatunki już wyginęły, innym zaś grozi zagłada w najbliższym czasie.

Są jednak pasjonaci – naukowcy czy działacze społeczni, którzy poświęcają swój czas i pieniądze, by pomagać zwierzętom na różne sposoby. Tak jak Jess French, doktor weterynarii, obrończyni przyrody i prezenterka telewizyjna, która w książce „Ratujmy zwierzęta” zabiera młodszych i starszych czytelników w fascynującą podróż dookoła świata śladami ginących gatunków.

Małe i duże

Po bardzo poruszającym i skłaniającym do refleksji wstępie, czytelnik może przyjrzeć się mapie świata, na której zaznaczone zostały gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem. Są to zarówno potężne goryle górskie czy tygrysy, jak i niewielkich rozmiarów szynszyle czy kameleony małe.

Każdy z gatunków został przez autorkę opisany na tyle dokładnie, by czytelnik zdobył podstawową wiedzę na temat obszarów występowania, zwyczajów i warunków życia, a dzięki niezwykłym ilustracjom Jamesa Gillearda dzieci i rodzice mogą stanąć oko w oko z niedźwiedziem polarnym czy diabłem tasmańskim.

Każdy może coś zrobić

Upowszechnianie wiedzy o zagrożonych gatunkach jest bardzo ważne, gdyż często nie zdajemy sobie sprawy, że żyją one także w naszym sąsiedztwie i że to, jak postępujemy jako społeczeństwo, ale też indywidualnie każdy z nas, ma również wpływ na ich przyszłość. Warto więc wziąć sobie do serca postulaty zawarte w „Wezwaniu do działania”, zamieszczonym na końcu książki i włączyć się czynnie w ochronę ginących gatunków.

Ratujmy zwierzęta

Ratujmy zwierzęta

Jess French
Il. James Gilleard
przeł. Sylwia Chojnacka
wyd. Wilga, 2019
wiek: 6+