Autor: Ewa Świerżewska

Co każdy z nas, nawet ten najmłodszy, może zrobić dla Ziemi? Zdawałoby się, że to oczywiste i nie wymaga podpowiedzi, ale skoro tak mądrą i piękną podpowiedź dostarczyło nam wydawnictwo Bajka, pod postacią książki George’aPatricka, to grzechem byłoby nie skorzystać.

Czytaj i wprowadzaj w życie

Sprzątanie i segregacja śmieci, gaszenie światła  czy oszczędzanie wody to czynności najprostsze, z którymi każdy kilkulatek świetnie sobie poradzi, jeśli tylko uświadomimy mu, jakie to istotne. Oczywiście tłumaczenie przedszkolakowi, dlaczego tak trzeba postępować, jest ważne, jednak gdy zobaczy to na interesujących, przemyślanych ilustracjach, wykorzystujących magię transparentnych przekładek, prawdopodobieństwo, że wcieli zdobytą wiedzę w życie, znacząco rośnie.

Oczywiście w książce znajdziemy znacznie więcej sposobów dbania o Ziemię i ochrony środowiska. Zastępowanie samochodu rowerem, sadzenie drzew czy niezabieranie zwierząt z ich naturalnego środowiska to już zadania dla dorosłych, jednak jeśli nauczymy tego dzieci, w przyszłości podobne zachowania będą im przychodziły w sposób naturalny.

Nie tylko treść, ale i sposób podania

Jak już wspomniałam, książka „Uratuj Ziemię!” stworzona została tak, by zainteresować nawet najmłodszych czytelników. Całostronicowe, kolorowe ilustracje kryją w sobie tajemnice, które ujawniają się po przełożeniu częściowo zadrukowanej przeźroczystej folii. Ta edukacyjna zabawa wciąga nie tylko kilkulatków, czego jestem najlepszym przykładem.

A jak już ratowanie Ziemi zostanie opanowane przez wszystkich członków rodziny, można sięgnąć po drugą (a w zasadzie pierwszą) książkę z serii, zatytułowaną „Uratuj mnie!” – naprawdę warto!

Uratuj Ziemię!

Uratuj Ziemię!

George Patrick
wyd. Bajka, 2019
wiek: 3+