Autor: Ewa  Świerżewska

W teatrze

Dziwaki rok temu można było spotkać w Teatrze Niewielkim, gdzie gościły ku uciesze młodych widzów w wieku od 3 do 6 lat. Tyci Wieloryb, Łysy Jeż oraz Słoń z Trąbą w Miejscu Ogona zamieszkują wielką zagrodę „z innymi cud-dziwakami, w miejscu, gdzie wszyscy wcale nie muszą być tacy sami”. W Teatrze te przesympatyczne stwory ożywały dzięki aktorom, wykorzystującym scenografię zaprojektowaną przez Kacpra Dudka; w książce są z pozoru bardziej statyczne, jednak wielość nasyconych kolorów i emanujący z rysunków charakter postaci sprawiają, że ma się wrażenie, jakby przyłapało się je na psotach i codziennych czynnościach.

W książce

Wydawnictwo Bajka od samego początku przyzwyczajało czytelników do najwyższej jakości wydawanych książek. I tak nas przyzwyczaiło, iż każdy kolejny tytuł jest tylko potwierdzeniem, że jeśli działa się konsekwentnie i trzyma pewnych założeń, to efekty są doskonałe.

Nie inaczej jest w przypadku „Dziwaków” Marii Szajer z ilustracjami Kacpra Dudka. Kartonowa książka zbliżona kształtem do kwadratu, z zaokrąglonymi dla urody i bezpieczeństwa rogami; pogodny, przewrotny tekst i kipiące kolorami ilustracje – tak właśnie prezentuje się najnowsze „dziecko” Wydawnictwa. Prócz wymienionych powyżej cech, charakteryzujących „Dziwaki”, jest jeszcze jedna zaleta „fizyczna” tej książki – a mianowicie niewielki rozmiar, wygodny dla małych dłoni i łatwy do zmieszczenia nawet w torebce mamy czy kieszeni płaszcza taty.

Zachwycając się „Dziwakami” zdradzę, że już niedługo recenzja kolejnej „kartonówki” od Bajki, pt. „Leśne Ludki i mnóstwo szukania” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej.

Dziwaki

Dziwaki

Maria Szajer
il. Kacper Dudek
wyd. Bajka, 2019
wiek: 2+