Autor: Ewa Świerżewska

Nie tylko Łajka i Phil

Psa Łajkę – pierwszego zwierzaka w kosmosie, niedźwiedzia Wojtka – najbardziej kudłatego żołnierza II wojny światowej czy Paula – ośmiornicę wróżbitę, przepowiadającą wyniki meczów piłki nożnej, znają chyba wszyscy. Tak jak Phila – świstaka-pogodynkę. Ale zwierząt o podobnych, a nawet większych zasługach, są dziesiątki. I to właśnie one zostały bohaterami „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat”.

Na stronicach tej wyjątkowej książki znajdziemy ponad pięćdziesiąt stworzeń różnych gatunków, które w jakiś sposób zapisały się na kartach historii. Zdecydowanie dominują ssaki, choć nie brakuje również ptaków, a i mięczak się znajdzie – małż Ming, który żył ponad 500 lat!

Sprawdzony schemat

Tak jak we wspomnianych we wstępie książkach, tak i tu autorzy wykorzystali sprawdzony już schemat, wprowadzony przez twórczynie „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” – każdemu bohaterowi poświęcona została jedna rozkładówka, czyli dwie strony – po lewej – historia związana z danym zwierzakiem, po prawej – jego portret. Wyjątek stanowi ostatni rozdział, zawierający opisy i portrety bardzo dziwnych zwierząt, z których „Jedne są wytworami wyobraźni, a inne, choć wydaje się to niewiarygodne, są w stu procentach prawdziwe” – tutaj portret i krótki opis mieszczą się na jednej stronie.

Przyjemne z pożytecznym

Bohaterowie książki „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat” dobrani zostali w taki sposób, że lektura kolejnych historii nie nudzi, a często wprawia w zdumienie i zachwyt. Podczas lektury młody czytelnik piecze dwie pieczenie na jednym ogniu – nie dość, że zdobywa wiedzę, poszerza horyzonty, to na dodatek ma prawdziwą przyjemność z czytania i oglądania.

Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat

Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat. 51 superbohaterów z krwi i kości

Marcelo E. Mazzanti
il. Mar Guixé
przeł. Anna Jęczmyk
wyd. Znak emotikon, 2019
wiek: 8+