Śliwki kojarzą się z deserami – powidłami, suszonymi owocami, śliwkami w czekoladzie i plackiem. Delikatnie usmażone na łyżce masła połówki trzech śliwek z odrobiną kardamonu lub cynamonu dodadzą każdej owsiance czy jaglance uroku (i smaku!). Śliwki świetnie smakują też w towarzystwie migdałów, orzechów włoskich, laskowych, cynamonu. Idealnie balansują delikatną kwasowość cytrusów. Lubią się z miodem, ale też pieprzem czy imbirem. Dobrze je wymieszać z owocami leśnymi, brzoskwiniami, nektarynkami. Są też dobrymi kompanami do wytrawnych dań z kurczakiem, wieprzowiną, kaczką. Świetnie smakują z dojrzewającymi wędlinami.

 

Śliwka Węgierka bez Dodatku Cukru

 

Jakie są najpopularniejsze odmiany śliwek?

Najbardziej znaną odmianą śliwek w Polsce są węgierki. Tak naprawdę, wszystkie śliwki w ciemnej skórce o nieco wrzecionowatym kształcie zwykliśmy nazywać węgierkami (chociaż jak dobrze przyciśnięcie właścicieli warzywniaka to okaże się, że sprzedają czeczenkę, lepotikę czy dianę). Węgierki są łatwe w obróbce –  pestka odchodzi sama, szybko się gotują, świetnie suszą. Można je dodać do placka i do mięsa.

Inną uwielbianą odmianą śliwek są mirabelki. Małe, złote i delikatnie kwaskowate śliwki świetnie nadają się do kompotów i dżemów – mają przepiękny kolor, który nie znika w gotowaniu. Placek z mirabelkami wygląda jak oda do lata.

Renklody to moje ulubione śliwki do jedzenia na surowo. Są pięknie okrągłe, dość spore. Mają mnóstwo soku, który cudownie spływa po dłoniach. Można z nich zrobić dżem, który bardzo szybko się gotuje. Owoce ze względu na soczystość nie będą najlepsze do ciast – bywa, że są odpowiedzialne za porządne zakalce.


Zainteresował cię temat? Przeczytaj nasz artykuł „Ciasto ze śliwkami - jak zrobić pyszny deser z sezonowymi owocami


Knedle ze śliwkami – przepis

Składniki:

  • 300 g śliwek
  • 500 g ziemniaków typu C
  • 1 jajko
  • 100 g mąki
  • szczypta soli, cukru i cynamonu
  • opcjonalnie: 200 g twarogu

 

Knedle ze śliwkami – przepis

 

Knedle to kluski na bazie ugotowanych ziemniaków. Niektórzy dodają do masy odrobinę twarogu – dzięki temu przypominają w smaku kluski leniwe i są delikatniejsze. Najlepiej do knedli nadają się dojrzałe i słodkie śliwki, które są delikatnie jędrne. Jak przygotować knedle ze śliwkami? 300 g śliwek myjemy, suszymy, przekrawamy na pół. Do środka wsypujemy odrobinę cukru i cynamonu.

500 g ziemniaków typu C (kluskowego) obieramy i gotujemy w lekko osolonej wodzie do miękkości. Odcedzamy i ubijamy tłuczkiem na jednolitą masę. Delikatnie studzimy. Dodajemy 1 jajko, 100 g mąki i szczyptę soli. Wszystko dokładnie mieszamy. Jeśli chcemy, to możemy dodać do masy 200 g twarogu (wtedy będziemy potrzebować 500 g śliwek). Dłonie oprószamy mąką. Nabieramy ciasto wielkości orzecha włoskiego. Delikatnie spłaszczamy, wkładamy do środka śliwkę i zawijamy ciasto tak, by była w nim ukryta. Odkładamy na talerz oprószony mąką. W garnku zagotowujemy wodę, wsypujemy 1/2 łyżeczki soli. Delikatnie wkładamy knedle. Doprowadzamy do wrzenia. Kiedy kluski będą pływały na powierzchni, pozwalamy się im gotować przez około 5 minut. Wyciągamy z wody. Podajemy ze śmietaną z cukrem i cukrem waniliowym lub masłem i cynamonem.

 

Zestaw garnków emaliowanych

 

Pierogi ze śliwkami – przepis

Składniki:

  • 500 g mąki
  • szczypta soli
  • 1 łyżka masła
  • 1 kg śliwek

 

Pierogi ze śliwkami – przepis

 

Przygotowanie pierogów ze śliwkami jest banalne, ale pracochłonne. Do pierogów śliwki najlepiej pokroić w ćwiartki i oprószyć cukrem i cynamonem.

Ciasto przygotowujemy z mąki pierogowej. 500 g mąki mieszamy ze szczyptą soli. Na wierzch kładziemy 1 łyżkę masła, wszystko zalewamy 300 ml wrzątku. Przy pomocy robota kuchennego lub drewnianej łyżki mieszamy ciasto. Zagniatamy je, aż będzie miękkie. Zajmie to około 5-7 minut. Ciasto przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na 20 minut.

Po tym czasie przystępujemy do wałkowania. Oprószamy blat mąką, z ciasta wałkujemy cienki placek o grubości około 3 mm. Wykrawamy z niego kółka. Na środku układamy kilka kawałków śliwek. Porządnie zlepiamy boki – możemy je przycisnąć widelcem, żeby powstał wzorek. Gotowe pierogi odkładamy na talerz lub stolnicę oprószone mąką. Gotujemy w lekko osolonym wrzątku przez 2 minuty po wypłynięciu pierogów. Podajemy ze słodką śmietaną lub masłem, cukrem i cynamonem.

 

Zestaw Wykrawacz + Foremka Do Pierogów

 

Racuchy ze śliwkami – przepis

Składniki:

  • 20 g drożdży świeżych
  • 1 łyżka cukru
  • 300 g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 300 ml mleka
  • 8-10 śliwek

 

Racuchy ze śliwkami – przepis

 

Racuchy z jabłkami, gruszkami i śliwkami to najlepsze, najbardziej rozgrzewające jesienne śniadania. Ponieważ przygotowuje się je nieco dłużej niż zwykłe placki, polecam je na brunch, który kiedyś nazywano późnym śniadaniem.

Do przygotowania racuchów potrzebujemy 20 g drożdży świeżych, 1 łyżki cukru, 300 g mąki pszennej (lub orkiszowej), 1 jajka i 300 ml mleka. Do miski wrzucamy drożdże i cukier. Zalewamy ciepłym mlekiem. Mieszamy. Dodajemy jajko, mąkę i 1 łyżkę cukru waniliowego, cynamonu lub kardamonu (albo wszystkiego na raz). Teraz też możecie do tej masy zetrzeć 1 łyżkę skórki z pomarańczy. Mieszamy łyżką masę – musi być gęsta jak śmietana. Odstawiamy pod przykryciem na 45 minut. Bierzemy 8-10 śliwek. Myjemy je porządnie i przekrawamy na 4 części.

Na patelni rozgrzewamy olej (hojnie!), łyżką wykładamy masę, tworząc placki. Na wierzchu układamy kilka kawałków śliwek. Smażymy na małym ogniu około 2 minuty z każdej strony – aż placek się usmaży i nie będzie surowy. Ściągamy z patelni na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Serwujemy oprószone cukrem pudrem. W wersji luksusowej oprószamy młotkowanym kardamonem.

Wersja dla zabieganych to zwyczajne placki ze śliwką. W misce mieszamy 300 g mąki, 1 łyżkę proszku do pieczenia, szczyptę sody, 1 łyżeczkę cynamonu. Dodajemy 2 jajka, 300 ml maślanki lub kefiru. Dodajemy śliwki. Mieszamy i smażymy.

 

Patelnia do placków i jajek

 

Schab ze śliwką – przepis

Składniki:

  • 1 kg schabu
  • 1 opakowanie suszonych śliwek
  • majeranek
  • sól
  • mielony pieprz

 

Schab ze śliwką – przepis

 

Najłatwiej schab ze śliwką przygotować rękami wprawionej mamy lub cioci. Jeśli jednak chcemy zrobić go samodzielnie, musimy kupić kawałek schabu (zwykle waży ponad kilogram), opakowanie suszonych śliwek, rękaw do pieczenia i opakowanie majeranku. Jak przygotować schab ze śliwką? 2 płaskimi łyżkami soli, 2 płaskimi łyżkami mielonego pieprzu i 4 łyżkami suszonego majeranku nacieramy schab. Kładziemy na talerz i wstawiamy do lodówki na noc. Następnego dnia zabieramy się do nadziewania. Długim i cienkim nożem robimy w środku schabu nacięcie (wbijamy nóż przez całą długość mięsa z obu stron). Końcówką drewnianej łyżki wciskamy suszone śliwki do środka tak, by wypełniły cały „kanał”. Schab wkładamy do rękawa do pieczenia. Dodajemy 1/2 szklanki wody, zamykamy rękaw i wkładamy go do naczynia do pieczenia. Pieczemy kwadrans w 200 stopniach, zmniejszamy temperaturę do 180 i pieczemy godzinę. Gotowy schab wyciągamy z pieca i pozwalamy mu odpocząć przez 15 minut. Kroimy w plastry i serwujemy na gorąco lub zimno.

 

Naczynie żaroodporne Termisil Grill

 

Śliwki w boczku – najprostsza przekąska

Najprostszą przekąską imprezową są suszone śliwki w boczku. Naprawdę nie ma niczego prostszego i szybciej znikającego. Wystarczy przygotować taką samą ilość śliwek suszonych, cienkich plasterków boczku i wykałaczek. Dla dobra wykałaczek warto je na 10 minut włożyć do miski z wodą. Następnie każdą śliwkę owijamy plasterkiem boczku, zabezpieczamy wykałaczką i smażymy lub pieczemy. Jeśli pieczemy to 10-15 minut w 200 stopniach – aż boczek będzie złoty i chrupki. Ze względu na cenę prądu radzę, żeby robić to przy okazji pieczenia jakiegoś mięsa czy warzyw. Można też wykorzystać ciepło po pieczeniu ciasta. Tańszą opcją będzie usmażenie koreczków na patelni na średnim ogniu. Trzeba je tylko raz po raz przewracać i sprawdzać jak ma się boczek.

 

Śliwki suszone

 

Nutella ze śliwek – przepis

Składniki:

  • 2 kg świeżych śliwek
  • 20 suszonych śliwek
  • 200 ml wody
  • 1 szklanka cukru
  • 1 tabliczka gorzkiej czekolady
  • 3 łyżki kakao

 

Nutella ze śliwek – przepis

 

Najłatwiej jest 2 kg umytych i wypestkowanych śliwek ugotować w garnku z 20 suszonymi śliwkami i 200 ml wody. Gotujemy na małym ogniu, mieszając raz po raz. Pod koniec gotowania, kiedy wszystko będzie gęste (zajmie to około 40 minut), dodajemy do śliwek około 1 szklanki cukru. Próbujemy. Jeśli jest wystarczająco słodkie, dodajemy 1 tabliczkę gorzkiej czekolady i 3 łyżki kakao. Dobrze wszystko mieszamy, aż czekolada się rozpuści. Można ją zblendować, żeby powstało jednolite masło śliwkowo-czekoladowe. Teraz możemy je przełożyć do wyparzonych słoików i trzymać w lodówce lub zamrozić.

 

Leifheit Automatyczna drylownica do śliwek

 

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock