Ciasto drożdżowe ze śliwkami - przepis

Ciasto drożdżowe ze śliwkami to jeden z najprzyjemniejszych przysmaków o tej porze roku. Łączy gorące lato, ale jednocześnie zapowiada już jesień. Placek drożdżowy ze śliwkami może być wspaniałym podwieczorkiem albo rozkosznym i beztroskim śniadaniem w ostatnim tygodniu wakacji. Najlepszy jest taki z dużą ilością kruszonki i owoców, z których gęsty sok spływa po palcach. Ciasto ze śliwkami i kruszonką nie ma sobie równych!

Przed przystąpieniem do pieczenia warto przygotować wszystkie potrzebne sprzęty: prostokątną blaszkę do pieczenia o wymiarach około 30 cm x 40 cm, papier do pieczenia, miskę do wyrastania ciasta. Warto też wcześniej wyciągnąć masło (nie jest to niezbędne, ale może nam nieco ułatwić zadanie).

Smak placka drożdżowego ze śliwkami można wzbogacić, dodając do ciasta 2 łyżeczki kardamonu lub 2 łyżeczki cynamonu albo 1 łyżeczkę gałki muszkatołowej. Chcąc uzyskać ciasto o orzeźwiającym smaku, możemy do ciasta drożdżowego dodać skórkę otartą z 1/2 cytryny. Świetnie też smakuje kruszonka, w której część mąki zastąpiona jest mąką migdałową - w wersji prostszej na wierzch ciasta przed pieczeniem możemy dodać garść płatków migdałowych. Najlepszymi śliwkami do ciasta będą węgierki. Pamiętajmy, by śliwki nakładać na ciasto przekrojoną częścią do góry. Z podanych proporcji zamiast jednej blaszki placka drożdżowego ze śliwkami i kruszonką możemy upiec 8 okrągłych drożdżówek. Postępujemy tak jak z ciastem, tyle że czas pieczenia nieco skracamy i pieczemy bułeczki do zazłocenia około 20 minut.

Składniki:

  • 20 g świeżych drożdży
  • 250 ml ciepłego mleka
  • 100 g cukru
  • 50 g rozpuszczonego masła
  • 1 jajko
  • 1 łyżka cukru waniliowego (lub cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej)
  • 500 g mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 750 g węgierek

Kruszonka: 150 g rozpuszczonego masła, 150 g mąki pszennej, 100 g cukru, 1 łyżeczka cukru waniliowego

 

ciasto drożdżowe

 

W misce kruszymy drożdże, dodajemy ciepłe mleko i cukier. Mieszamy do rozpuszczenia drożdży i zostawiamy na 10 minut. Dodajemy rozpuszczone, ostudzone masło, jajko, cukier waniliowy lub inne przyprawy, mąkę i szczyptę soli. Wyrabiamy jednolite ciasto - ręką lub mikserem kuchennym, aż stanie się elastyczne i będzie odchodziło od ręki. Przykrywamy ściereczką, zostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości na około 80 minut.

W międzyczasie myjemy i suszymy śliwki. Każdą przekrawamy na pół. Blaszkę, w której będziemy piekli placek drożdżowy ze śliwkami, wykładamy papierem do pieczenia.

Gotowe ciasto przekładamy do blachy starając się, by równo ją wypełniało. Kładziemy śliwki przekrojoną stroną do góry. Odstawiamy do wyrośnięcia na 45 minut. Jeśli przygotowujemy bułeczki drożdżowe ze śliwkami, to ciasto dzielimy na 8 części. Z każdej z nich formujemy cienki placuszek, na środku którego kładziemy 4 połówki śliwek.

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza. Przygotowujemy kruszonkę mieszając ze sobą wszystkie składniki - powinniśmy otrzymać coś w strukturze przypominającego grudki ziemi. Kruszonką posypujemy placek lub bułeczki. Wstawiamy do piekarnika. Pieczemy około 45 minut (placek) lub 20 minut (bułeczki). Wyciągamy z pieca, studzimy i sprawdzamy jak nam wyszło ciasto ze śliwkami i kruszonką.


Talerz kamionka kropki

 

Kruche ciasto ze śliwkami - przepis

Składniki:

  • 2,5 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki mielonych orzechów
  • 250 g zimnego masła
  • 1 szklanka cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1 jajko
  • 1 kg śliwek

 

kruche ciasto

 

Jeśli ktoś nie lubi placków drożdżowych, może spróbować swoich sił w przygotowaniu kruchego ciasta ze śliwkami. Można je upiec w tortownicy, na blaszce jak drożdżówkę lub w formie na tartę. Podobnie jak w przypadku kruszonki, tutaj także część mąki pszennej (najlepiej 1/2 szklanki) można zastąpić mielonymi migdałami lub orzechami włoskimi - te ostatnie świetnie smakują ze śliwkami, nadając im prawdziwie jesiennego oblicza. Kruche ciasto ze śliwkami może mieć aromat waniliowy lub jesienno-cynamonowy.

2,5 szklanki mąki pszennej mieszamy z 1/2 szklanki mielonych orzechów (lub przygotowujemy 3 szklanki mąki), dodajemy 250 g zimnego masła pokrojonego w kostkę, 1 szklankę cukru i 1 łyżkę cukru waniliowego lub 1 1/2 łyżeczki cynamonu i 1 żółtko (białko zachowujemy). Jak najszybciej wyrabiamy ciasto, formujemy kulę i wstawiamy do lodówki na 30 minut. 1 kg śliwek myjemy i przekrawamy na pół.

Blaszkę o wymiarach 30 cm x 40 cm lub tortownicę lub blaszkę na tartę wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni Celsjusza.

Ciasto wyciągamy z lodówki, 1/4 ciasta zostawiamy w misce i wkładamy do lodówki. Pozostałą porcję ciasta wałkujemy i przekładamy na dno formy. Smarujemy białkiem. Ciasto wstawiamy do pieca i pieczemy 7 minut. Wyciągamy i ostrożnie układamy śliwki przeciętą stroną ku górze. Oprószamy pozostałym ciastem (możemy również posypać płatkami migdałowymi). Pieczemy około 25 minut - do zezłocenia. Wyciągamy z pieca, delikatnie studzimy i podajemy pyszne kruche ciasto ze śliwkami (jeśli ktoś lubi to ciepły kruchy placek ze śliwkami, można podać z gałką lodów czekoladowych lub cynamonowych).

 

Widelczyk do ciast GERLACH

 

Tarta ze śliwkami - przepis

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 100 g zimnego masła
  • 1 jajko
  • 1/4 szklanki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego lub 1 1/2 łyżeczki cynamonu

 

tarta

 

Tartę ze śliwkami możemy zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to upieczenie kruchego ciasta ze śliwkami z przepisu z poprzedniego akapitu w formie do tarty. Najpiękniej tarty wyglądają w formie okrągłej, ale również w blaszce prostokątnej świetnie się prezentują. Jeśli potrzebujemy nowej formy do tarty i zastanawiamy się, jaką formę do tarty kupić, to najbardziej polecam te z wyjmowanym dnem, dzięki którym wypieki będą dobrze się prezentowały i łatwo kroiły.

Drugim sposobem jest przygotowanie ciasta ze śliwkami z budyniem. Tarta z budyniem jest bardzo prosta w przygotowaniu, dobrze smakuje i pięknie wygląda. Najlepiej wykorzystać budyń śmietankowy lub waniliowy. Nie polecam innych smaków, ponieważ dominują nad śliwkami i trudno nam wtedy poczuć smak owoców.

2 szklanki mąki pszennej mieszamy z 100 g zimnego masła pokrojonego w małą kostkę, 1 jajkiem, 1/4 szklanki cukru i 1 łyżką cukru waniliowego lub 1 1/2 łyżeczki cynamonu. Jak najszybciej wyrabiamy ciasto, formujemy kulę i wstawiamy do lodówki na 30 minut. Ruchome dno blaszki wykładamy papierem do pieczenia tak, by wierzch był cały nim przykryty - papier albo docinamy do wymiarów blaszki albo odkrawamy większy arkusz i zawijamy go pod spód. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni Celsjusza. Boki blaszki smarujemy masłem. Ciastem wykładamy blaszkę tak, by równo pokryła cały spód i boki (w wersji dla profesjonalistów ciasto wałkujemy na okrąg, wkładamy do blaszki, dociskamy brzegi i odkrawamy resztki ciasta). Podpiekamy w piekarniku około 7 minut.

W międzyczasie przygotowujemy budyń. 1 opakowanie budyniu rozpuszczamy w połowie porcji mleka sugerowanej na opakowaniu i ewentualnie słodzimy (jeśli budyń nie zawiera cukru). Spód ciasta wyciągamy z piekarnika, wylewamy budyń, układamy śliwki przekrojoną stroną do góry i wstawiamy do piekarnika na 25 minut.

Jeśli nie chcemy korzystać z gotowego budyniu, możemy przygotować własną masę: 1/4 szklanki cukru mieszamy z 1 łyżką skrobii, 2 jajkami i 3/4 szklanki śmietanki. Gotową masę wylewamy na podpieczony spód, układamy owoce i pieczemy do zezłocenia.


Szukasz więcej przepisów na tartę? Przeczytaj nasz artykuł „Tarta na słodko i słono – przepisy na tartę w różnych odsłonach".


 

Patera z kloszem

 

Szybkie ucierane ciasto ze śliwkami - przepis

Składniki:

  • 250 g masła
  • 120 g cukru
  • 5 jajek
  • 230 g mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego lub cynamonu
  • 850 g śliwek

Kruszonka: 150 g rozpuszczonego masła, 150 g mąki pszennej, 100 g cukru, 1 łyżeczka cukru waniliowego

 

ciasto ucierane

 

Ciasta ucierane cieszą się wielką popularnością, ponieważ są proste w przygotowaniu. Wystarczy mikser, blaszka, piekarnik i odrobina chęci. Przygotowując ciasto ucierane trzeba pamiętać, by wszystkie składniki miały temperaturę pokojową. Nie warto też przejmować się warzącymi się jajkami w maśle - po połączeniu składników wszystko będzie idealnie. Przed przystąpieniem do przygotowania szybkiego ucieranego ciasta ze śliwkami należy nagrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza, umyć śliwki i pozbyć się pestek.

250 g miękkiego masła ucieramy mikserem z 120 g cukru do powstania puszystej masy. Dodajemy 5 jajek jedno po drugim tak, by dobrze się wmieszały w masę. Dosypujemy 230 g mąki, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia i 2 łyżeczki cukru waniliowego lub cynamonu. Dokładnie miksujemy. Ciasto przelewamy do blaszki. Układamy 850 g śliwek przekrojoną stroną do góry. Przygotowujemy kruszonkę mieszając 150 g rozpuszczonego masła, 150 g mąki pszennej, 100 g cukru, 1 łyżeczka cukru waniliowego. Kruszonką oprószamy ciasto. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy do zazłocenia około 45-50 minut.

 

Mikser ręczny AURORA AU4094

 

Ciasto jogurtowe ze śliwkami - przepis

Składniki:

  • 4 jajka
  • 250 ml jogurtu naturalnego
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 400 g mąki
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 750 g śliwek

 

ciasto jogurtowe

 

Dla tych, co są na diecie i dla tych, którzy poszukują prostego przepisu na ciasto. Wystarczy 4 jajka utrzeć z 250 ml jogurtu naturalnego i 1/2 szklanki oleju. Dodajemy 1/2 szklanki cukru, 1 łyżkę cukru waniliowego, 400 g mąki i 1 łyżkę proszku do pieczenia. Miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Ciasto wylewamy do formy. Układamy na nim 750 g śliwek przekrojonych na pół. Pieczemy w 180 stopniach około 45 minut - do „suchego patyczka”.

 

Tortownica kwadratowa TADAR, 24x24 cm

 

A gdybyście wy musieli odpowiedzieć na pytanie: „co zrobić ze śliwek?”, to jakie ciasto śliwkowe byście polecili, upiekli? 

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz w pasji Gotuję

Zdjęcia w tekście: Shutterstock