Nie tylko sama jakość przesyłanego audio ulega stopniowemu polepszeniu. Dzieje się to również z pozaemisyjnymi właściwościami słuchawek. Należy do nich redukcja szumów, zwiększony zakres częstotliwości odtwarzanej muzyki, a także zasięg połączenia Bluetooth czy ładowanie indukcyjne (przede wszystkim w przypadku słuchawek dousznych). Do istotnych czynników należy także zwiększanie pojemności oraz efektywności akumulatorów litowo-jonowych, które umożliwiają długą pracę słuchawek na jednym ładowaniu.

 

Słuchawki XIAOMI Redmi Airdots 2 Mi True Wireless Earbuds Basic S TWS, Bluetooth

 

Słuchawki douszne - ranking 

Najczęściej kupowanymi słuchawkami dousznymi są dokanałowe. Pozwalają one na redukcję odgłosów otoczenia przy pomocy gumowych wkładek, co pozytywnie wpływa na jakość słuchania muzyki i częściowo eliminuje rozpraszanie hałasami. Wśród najchętniej kupowanych słuchawek dousznych znajdują się produkty takich firm, jak: Xiaomi, JBL, Samsung oraz Motorola.

Produkty Xiaomi zdecydowanie wybiegają naprzód w kategorii stosunku ceny do jakości. Są atrakcyjnie wycenione ze względu na chęć konkurencji Xiaomi z większymi firmami oraz dążenie do jak największej rozpoznawalności brandu. Modele Mi Basic Earbuds 2 czy Mi True Wireless Earphones służą milionom melomanów na całym świecie, oferując świetne akumulatory i zadowalającą jakość dźwięku przy niewysokiej cenie.

 

Słuchawki XIAOMI Redmi Airdots TWS BT5, Bluetooth

 

Kultowe, amerykańskie JBL, założone w 1946 roku, kontynuuje chlubne tradycje wytwarzania sprzętu audio o wysokiej jakości. Na uwagę zasługuje przede wszystkim model JBL Tune 115BT, czyli bezprzewodowe słuchawki dokanałowe połączone kablem oraz wbudowany mikrofon. Całościowe naładowanie akumulatora litowo-jonowego zajmuje niecałe dwie godziny, a czas pracy na baterii wynosi 8 godzin. Prawie jak dobry laptop.

 

Słuchawki JBL Tune 115BT, Bluetooth

 

Na wysokiej półce cenowej znajdują się Samsung Galaxy Buds, jedne z najbardziej interesujących dousznych słuchawek bezprzewodowych dostępnych na rynku. Charakteryzują się interesującym i wygodnym designem, możliwością bezprzewodowego ładowania oraz dopracowanym spektrum wydobywanych barw dźwięku za sprawą współpracy z renomowaną firmą AKG.

 

Słuchawki SAMSUNG Galaxy Buds+ SM-R175NZKAEUB, Bluetooth

 

Dłużna swej konkurencji nie pozostaje także Motorola, oferująca liczne wersje słuchawek bezprzewodowych VerveBuds (modele 300, 400, 200, 110) oraz VerveLoop. Na uwagę zasługują także designerskie JBL Free Tune Wireless. Oferują cztery godziny odtwarzania non stop oraz w sumie 20 godzin przy dodatkowym zasilaniu z poziomu etui.

 

Słuchawki MOTOROLA Vervebuds 200

 

Słuchawki nauszne – większe gabaryty, większy wolumen 

Nie wdając się w dyskusję na temat poszczególnych rodzajów słuchawek, można z łatwością stwierdzić, że bezprzewodowe słuchawki nauszne, czy też dowolne nauszne słuchawki, zwykle „grają” lepiej niż douszne. Podawane przyczyny są różne – od większej możliwości rozejścia się dźwięku przez większy rozmiar powierzchni emitującej dźwięk, na samym kształcie i materiale wkładek kończąc. Wydaje się jednak, że jest to kwestia indywidualnych preferencji.

 

https://www.empik.com/sluchawki-jbl-tune-500-bt-jbl,p1220210617,elektronika-p

 

Segment słuchawek nausznych również posiada swoich liderów w różnych kategoriach. Klasa budżetowa jest szeroko zagospodarowana przez firmę JBL – poprzez popularny model Tune 500BT. Warty uwagi jest także Kruger&Matz w postaci modelu PLAY. Oba te egzemplarze oferują dość głębokie i przestrzenne brzmienie, zwłaszcza w kontekście swojej półki cenowej.

 

Słuchawki bezprzewodowe BT Kruger&Matz PLAY

 

Często w tym segmencie sukces odnoszą nieco mniej znane firmy. Wystarczy wypuścić dobry produkt, aby przekonać do siebie szerokie rzesze melomanów. Do takich firm należy np. iFrogz Coda, która oferuje nauszne słuchawki bezprzewodowe o naturalnym brzmieniu czasie pracy na jednym ładowaniu do 7 godzin z możliwością bezproblemowego odbierania połączeń przychodzących.

 

Słuchawki IFROGZ Audio Coda, Bluetooth

 

Jedynym minusem słuchawek nausznych w porównaniu z dousznymi są ich rozmiary – niestety, nie da ich się zabrać ze sobą w dłuższą podróż bez odczuwania pewnego dyskomfortu, zwłaszcza gdy mamy dużo bagażu do przewiezienia. Swoją mniejszą mobilność rekompensują jednak większą i bogatszą paletą brzmienia.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / Castro Cicero