Wybór smartfona: jaki system operacyjny?

To jedno z pierwszych pytań, które powinieneś zadać sobie przed zakupem telefonu; jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowanym fanem Androida, albo zawsze wybierasz smartfony działające na iOS. Chcąc poszukiwać na forach odpowiedzi na pytanie, który system jest bardziej godny uwagi, można się pogubić – niewątpliwie trafisz bowiem na entuzjastów obu grup, a każdy z nich będzie przedstawiał mocne „za” lub „przeciw”.

Który system rzeczywiście jest lepszy? Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to zależy od osobistych preferencji. Aby nieco ułatwić wybór smartfona właśnie ze względu na system operacyjny, wskazujemy ich wady i zalety:

Wady i zalety systemu Android

Systemy operacyjne dzieli się między innymi na otwarte i zamknięte. Android należy do tej pierwszej grupy. Oznacza to, że system może zostać uruchomiony na większości urządzeń i podlega modyfikacji w konkretnym stopniu. Dla potencjalnego posiadacza Androida ma to dwojakie znaczenie:

  • możliwość personalizacji systemu, między innymi instalacji różnego rodzaju aplikacji, w tym darmowych, w Google Play,
  • obniżony poziom bezpieczeństwa systemu – im łatwiejsza ścieżka dodawania aplikacji do oficjalnego sklepu, tym mniejszy stopień weryfikacji ich bezpieczeństwa. W Google Play można znaleźć niestety programy podszywające się pod inne, popularne aplikacje, od tych oryginalnych różniąc się np. tylko jedną literą w nazwie, którą łatwo ominąć wzrokiem.

Inną kwestią jest zakres cenowy. W przypadku telefonów z Androidem można znaleźć bardzo tanie modele, w zasadzie na każdą kieszeń: od nawet 300 złotych do kilku tysięcy. System wykorzystywany jest bowiem przez wielu producentów.

XIAOMI Redmi 9, 4 GB RAM, 64 GB, Szary

Wady i zalety systemu iOS

W przypadku tego systemu wybór telefonów jest mocno ograniczony: to wyłącznie modele iPhone od firmy Apple. Co wpływa na popularność tego systemu? Przede wszystkim niski stopień awaryjności i wysoki poziom bezpieczeństwa. Cechy te związane są z wykorzystaniem systemu zamkniętego. Określenie to dotyczy konkretnie kodu źródłowego – nie podlega on „przejęciu” przez użytkowników i modyfikacji. Otwarty kod oznacza przede wszystkim, że na jego podstawie możliwe jest stworzenie nowego systemu operacyjnego, w postaci np. nakładki. W przypadku iOS takiej możliwości nie ma. Co więcej, zamknięcie kodu źródłowego wiąże się także z ogólnym zmniejszeniem możliwości ingerowania w wygląd systemu i jego personalizacji. Nie oznacza to jednak, że absolutnie nic nie zmienisz; oczywiście funkcje takie, jak ustawienie własnej tapety czy instalacji paczek ikon z Apple Store będą dostępne.

Co więcej, w przypadku iOS każda aplikacja dodawana do wspomnianego sklepu przechodzi weryfikację Apple. To niewątpliwa zaleta tego producenta; w Apple Store nie znajdziesz niebezpiecznego oprogramowania czy aplikacji podszywających się pod te, które planowałeś zainstalować. A warto mieć na uwadze, że atakom hakerskim padają przede wszystkim te najchętniej wybierane tytuły – ich ofiarą był np. Netflix, Skype czy Whatsapp. Jak nietrudno się domyślić, po zalogowaniu się do takiego oprogramowania szybko traci się dostęp do konta.

Apple iPhone 12 Pro Max, 128 GB, niebieski

Dobry smartfon: jaka wielkość wyświetlacza?

Możliwości jest wiele; dostępny dziś przedział to najczęściej od ok. 4 do prawie 7 cali. O tym, jaki smartfon wybrać, będzie decydowało jego planowane przeznaczenie i preferowany sposób obsługi. Jeśli użytkownik lubi trzymać telefon w kieszeni, przede wszystkim wykonuje telefony i zagra w grę o niskim zaawansowaniu graficznym, będzie zadowolony z mniejszego ekranu. Jeśli natomiast planuje oglądać seriale i filmy, grać w wymagające gry czy czytać ebooki, a najczęściej nosi smartfon w torbie, to można powiedzieć, że im większa wielkość wyświetlacza, tym takie korzystanie z telefonu będzie wygodniejsze.

Jaki smartfon wybrać: 4, 6, 8 czy więcej GB RAM?

Najnowsze modele oferują dziś zwykle od 4 do 12 GB RAM. O wyborze telefonu ponownie decydować będzie jego przeznaczenie. Im więcej aplikacji planujesz wykorzystywać na co dzień, tym większej pamięci wewnętrznej potrzebujesz. To od niej zależy bowiem, ile będziesz mógł otworzyć ich jednocześnie bez zacinania się smartfona. Biorąc jednak pod uwagę dzisiejsze wymagania aplikacji, 4 GB to absolutne minimum w przypadku intensywnego korzystania np. z social mediów, oglądania filmów czy słuchania muzyki online i grania w lekkie gry. Z kolei wspomniane 12 GB RAM-u daje zapas nawet w przypadku grania w najnowsze gry; w tym przypadku może się sprawdzić również 8 GB.

SAMSUNG Galaxy A71 SM-A715FZBUXEO, 6 GB RAM, 128 GB, Niebieski

Jak wybrać smartfon: technologia i rozdzielczość ekranu

To parametry, od których uzależniona będzie jakość wyświetlanego obrazu. Wśród typów ekranów wyróżnia się technologie:

  • LCD – spotykany w najtańszych modelach smartfonów. Należy spodziewać się relatywnie niskiej wyrazistości barw i wąskich kątów widzenia (utrudnionej widoczności podczas przechylenia ekranu pod kątem).
  • OLED – czyli AMOLED i Super AMOLED. Charakteryzuje się wysokim kontrastem barw i dużą głębokością czerni. Oferuje bardzo dobrą jakość obrazu. Nie najlepiej radzi sobie jednak na słońcu.
  • IPS – oferuje bardzo dobre odwzorowanie barw i szerokie kąty widzenia. Wymaga jednak mocnego podświetlenia, co wpływa na zwiększone zużycie baterii.

Jaki telefon wybrać? Oczekując dobrej jakości obrazu, warto wybierać między OLED oraz IPS. W przypadku tego drugiego rozwiązania należy mieć jednak na uwadze, że wykorzystywane jest ono zarówno w przypadku telefonów z niższej, jak i wyższej półki cenowej. Tańsze modele niewątpliwie będą się różniły jakością obrazu od droższych. Wynika to z tego, że niska cena oznacza przeważnie gorszej jakości podzespoły, które nie pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości dawanych przez daną technologię.

Nie mniej istotna jest rozdzielczość obrazu. Zdecydowana większość smartfonów oferuje dziś minimum HD; oczekując jednak więcej niż po prostu wysokiej jakości, warto postawić na Ultra HD – albo najlepiej 4K.

XIAOMI Poco X3 Pro, 8 GB RAM, 256 GB, Niebieski

Jaki telefon kupić do zdjęć: wybór aparatu

Ostatni z najbardziej podstawowych kryteriów wyboru. Oczekując naprawdę wysokiej jakości zdjęć, należy zwrócić uwagę na liczbę megapikseli. Im wyższa, tym bardziej dokładny będzie obraz, a tym samym zdjęcie bardziej realne i szczegółowe. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w kilka aparatów. Każdy z nich może odpowiadać za inne parametry; dla przykładu jeden skupi się na odzwierciedleniu barw, inny na zachowaniu szczegółów obrazu – a razem stworzą zdjęcie o znacznie podwyższonej jakości. Dotyczy to zarówno przednich, jak i tylnych kamer.

Wskazaliśmy 5 najbardziej podstawowych kryteriów tego, jak wybrać dobry telefon. Po ich określeniu liczba pasujących modeli znacznie się zmniejszy, dzięki będziesz mógł przejść do porównania dodatkowego wyposażenia, w tym np. dostępności czytnika linii papilarnych przy odblokowywaniu czy technologii NFC. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić specyfikacje co najmniej kilku różnych smartfonów!

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com