"Co ci się przydarzyło? Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu", Oprah Winfrey, dr Bruce Perry

Mądra i niezwykle osobista książka napisana przez jedną z najpopularniejszych gwiazd telewizji w historii. Oprah Winfrey wraz z dr Brucem Perrym przyglądają się tematowi zdrowia psychicznego i dbania o nie. Wspólnie pochylają się nad tematem traumy z dzieciństwa i temu, jak tragiczne sytuacje wpływają na naszą wrażliwość, uczucia i decyzje podejmowane w dorosłym życiu. „Co ci się przydarzyło?” łączy w sobie akademickie spojrzenie poparte doświadczeniem klinicznym z otwartością i prawdziwymi historiami z życia. Inteligentna, pełna empatii lektura.

co ci się przydarzyło? Oprah Winfrey

„Mądry, że f*ck”, Gary John Bishop

Książki Bishopa – których cechą wspólną jest najpopularniejsze przekleństwo w tytule – to bezpardonowe spojrzenie na współczesne problemy i to, jak sobie z nimi radzić. Autor z charakterystycznym dla siebie stylem omawia cztery ważne tematy: miłość, stratę, strach i biznes. Pokazuje jak mierzyć się z największymi trudnościami i nie popełniać błędów, które mogą nas dużo kosztować. Bez górnolotnych frazesów czy pustosłowia, za to bezkompromisowo i prosto z mostu.

Gary John Bishop nowa książka

„Otoczeni przez narcyzów. Jak obchodzić się z tymi, którzy nie widzą świata poza sobą ” Thomas Erikson

Książka Thomasa Eriksona to z jednej strony zbiór porad dotyczących relacji społecznych, a z drugiej punkt wyjścia do zastanowienia się nad własną komunikacją z innymi. Autor wychodzi od tematu narcyzów: zakochanych w sobie, w komplementach i poczuciu bycia podziwianym. Opowiada o niebezpieczeństwach w relacjach z takimi osobami – zwodniczości, wykorzystaniu – oraz tym, jak bronić się przed byciem manipulowanym. „Otoczeni…”porusza ważne kwestie dbania o siebie i nieprzekraczania własnych granic. 

Otoczeni przez narcyzów

„Girl power. Nie odkładaj marzeń na jutro!”, Katarzyna Pisarek

Katarzyna Pisarek w swojej nowej książce dzieli się ważną myślą – marzenia naprawdę się spełniają, choć droga do nich bardzo rzadko bywa prosta. „Girl power” to manifest dotyczący pogoni za pragnieniami i tego, jak zadbać o to, by być szczęśliwą, spełnioną oraz osiągnąć postawione w sobie cele. Autorka dużo mówi o odkrywaniu swojego powołania, poszukiwaniu pasji, ale też determinacji i sile w nieustannej walce z hejtem, zazdrością czy niezrozumieniem. Czytanie „Girl power” daje potężną dawkę motywacji oraz wiary, że dla swoich marzeń warto ryzykować i walczyć o nie całym sercem.

Katarzyna Pisarek Girl power

„Bądź skuteczny. 50 narzędzi rozwijających efektywność osobistą i zawodową”, Mateusz Grzesiak

Nikomu, kto interesuje się rozwojem osobistym nie trzeba przedstawiać Mateusza Grzesiaka –jednego z najpopularniejszych polskich konsultantów i terapeutów. Jego najnowsza pozycja stanowi zestaw przemyślanych porad, które ułatwią wam budowanie dobrych nawyków – przydatnych, świadomie zaplanowanych i jednocześnie podnoszących jakość twojego życia. „Bądź skuteczny” to prawdziwa pigułka wiedzy dotycząca ludzkiego mózgu i kierujących nim mechanizmów – do tego łatwa do wykorzystania w praktyce.

Mateusz Grzesiak bądź skuteczny

„Sztuka obsługi życia. O fobiach, nadziejach i całym tym chaosie”, Dominika Dudek, Bogdan De Barbaro, Piotr Żak

Jak przestać bać się życia? Co zrobić, gdy odczuwamy brak sensu i nie wiemy, jak sobie z tym poradzić? Autorzy „Sztuki obsługi życia” szukają odpowiedzi na jedne z najtrudniejszych pytań, jakie można sobie zadać. Rozmawiają, dokopują się do źródeł problemów, pokazują, jakie zagrożenia czyhają na nas we współczesnym świecie i jak sobie z nimi radzić. Imponuje zakres tematów – od problemów w rodzinie, aż po kwestie intymności czy przemiany czekające nas w życiu. Ich rozmowę z Piotrem Żakiem czyta się świetnie – w wypowiedziach psychiatrów czuć dużo zrozumienia, empatii i wiedzy płynącej z doświadczenia. Wartościowa lektura, szczególnie gdy czujemy się nieco zagubieni w skomplikowanej rzeczywistości.

sztuka obsługi życia

„Jak nie zostać moim pacjentem”, Zbigniew Lew-Starowicz, Krystyna Romanowska

Zbigniew Lew-Starowicz, jeden z najsłynniejszych polskich seksuologów, w rozmowie z Krystyną Romanowską pochyla się nad najważniejszymi problemami związanymi z seksem. Wychodzi od sfery emocji i pragnień, mówi o popędzie seksualnym oraz jego zaspokajaniu, ale też naszych obawach i nastawieniu wobec partnera czy partnerki. Balansuje pomiędzy naukową wiedzą a przyjemnym, klarownym stylem, dając przemyślane odpowiedzi na temat ludzkiej seksualności w każdym znaczeniu tego zwrotu. Bez sztucznego zadęcia, za to konkretnie, inteligentnie, skutecznie.

lew starowicz wywiad

„Happy Life. Sztuka odpuszczania”, Kasia Bem

Kasia Bem, znana z „Happy Jogi” i „Happy detoksu”, powraca z kolejną „happy” książką, której przesłanie jest tyle ważne, co mądre – by żyć pełnią życia, musimy czasami nauczyć się odpuszczać. Autorka dużo pisze o uldze jaką daje prawdziwy, mądry wypoczynek i o tym, że nie jesteśmy w stanie zawsze dawać z siebie stu procent. Podpowiada, jak sobie radzić ze złymi nawykami i jakie narzędzia wykorzystać, by zadbać o siebie. Całość inspiruje, daje poczucie wsparcia i pozwala na chwilkę zatrzymać się w coraz bardziej rozpędzonym świecie. Jeżeli czujesz, że brakuje ci wytchnienia – ta książka jest dla ciebie.

Happy life

„Chłopiec, kret, lis i koń” – Charlie Mackesy

Edycja limitowana wyjątkowo popularnej książki Charliego Mackesy’ego. To alegoryczna i motywująca opowiastka z pogranicza baśni – tytułowi bohaterowie wyruszają w niej w daleką podróż po nieznanym świecie. Taki punkt wyjścia pozwala Mackesy’emu omówić ważne tematy, z którymi wszyscy musimy czasami się zmierzyć – jak walka ze strachem, bólem czy odnajdywaniem nadziei w obliczu kolejnych problemów. „Chłopiec, kret lis i koń” zachwyca magiczną, ciepłą atmosferą wylewającą się z kart książki – świetna dawka motywacji i pozytywnej energii, którą warto przyjąć. Szczególnie w trudnym momencie życia.

Chłopiec kret lis i koń

„Moc rytuałów. Przewodnik po świecie self-care”. Emma Loewe, Lindsay Kellner

Autorki czerpią ze starożytnych tradycji duchowych, ajurwedy i medycyny chińskiej, pokazując nam rozmaite ćwiczenia oddechowe, elementy jogi i aromaterapii oraz medytacji. A wszystko w jednym celu – aby pomóc czytelnikom zadbać o siebie, pozwolić sobie na wytchnienie i poczuć się prawdziwie szczęśliwymi. „Mocy rytuałów” z pewnością zachwyci wszystkich, którzy chcą wesprzeć samych siebie dogłębnie i na wielu płaszczyznach.

Moc rytuałów self care

„Dar. 12 lekcji, dzięki którym odmienisz swoje życie”, Edith Eger

Doktor Edith Eger, terapeutka i osoba ocalała z Holokaustu, to jeden z tych autorytetów, którego warto słuchać. Jej nowa książka „Dar” to przewodnik po tym, jak zmienić swoje życie i czerpać z niego w pełni. Eger przygotowała zestaw inspirujących lekcji, gdzie z lekkością i typowym dla siebie humorem tłumaczy, jak zmienić swój sposób myślenia, radzić sobie z bolesną przeszłością i naprawdę cieszyć się z każdego dnia. Wiele tu empatii i wnikliwości, a całość niesamowicie podnosi na duchu. Warto!

Edith Eger Dar

A jakie poradniki wy najbardziej cenicie? Dajcie znać w komentarzach!

Po inne artykuły zajrzyjcie na Empik Pasje do działu Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com