Remigiusz Mróz ma 33 lata i ponad 40 wydanych książek na swoim koncie, a w szufladzie zapewne dwa razy tyle. Chociaż jesteśmy jeszcze w pierwszej połowie roku, a świat ogarnięty jest pandemią, uwielbiany przez Polaków autor nie zwalnia tempa i w 2020 roku zdążył wydać już 4 nowe tytuły. Każdy z nich jest zdecydowanie warty uwagi.

Pakiet: Ekspozycja / Przewieszenie / Trawers / Deniwelacja / Zerwa - Mróz Remigiusz
Pakiet: Ekspozycja / Przewieszenie / Trawers / Deniwelacja / Zerwa

 

Najpopularniejszy pisarz w Polsce

Według badań czytelnictwa, przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową w 2019 roku, Remigiusz Mróz zajmuje pierwsze miejsce w rankingu popularności i jak widać w 2020 roku pracuje dalej, aby ten tytuł utrzymać.  Mimo napiętego grafiku zawsze znajduje też czas na kontakt z fanami, podrzucając im smaczki dotyczące kolejnych powieści i fundując wiele niespodzianek. Zaskakujące jest też tempo, w jakim pojawią się nowe tytuły. A co najważniejsze - ilość idzie tu na równi z jakością. Każda fabuła jest przemyślana, dopracowana w każdym calu i wciągająca już od pierwszych stron.

 

Jak on to robi?

Liczba napisanych przez niego książek wzbudza zachwyt. Jego dorobek pisarski jest zaprzeczeniem tezy, że aby napisać dobrą książkę potrzebne jest natchnienie, no chyba, że uznamy, że Remigiusz Mróz został nim nadzwyczajnie obdarzony. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że imponujący zbiór wydanych powieści to efekt ciężkiej, codziennej pracy autora. Jak sam przyznaje pisanie to jego największa życiowa pasja, dla której poświęcił prawniczką karierę. Ten niełatwy wybór pozwolił mu robić to, co kocha, dlatego robi to codziennie z wielkim zaangażowaniem. Nie jest typem pisarza czekającego na wenę, do klawiatury komputera zasiada codziennie rano o tej samej gorze i pisze przez większą część dnia.


O pisaniu. Na chłodno

 

Zaskakuje powieściami i stylem życia

Remigiusz Mróz potrafi zaskoczyć na różnych polach, co udowodnił już niejednokrotnie. Przede wszystkim w jego książkach nie ma miejsca na nudę, czego doskonałym przykładem jest chociażby cykl z Chyłką. Zazwyczaj przy wielotomowych seriach, w pewnym momencie działania bohaterów stają się dla czytelników przewidywalne. W przypadku mecenas Joanny jest zupełnie inaczej. Nowe sprawy, ukazują ją w coraz to innym świetle, a do tego ekranizacja „Chyłki”, z Magdaleną Cielecką w roli głównej, na nowo rozbudziła zainteresowanie pierwszymi tomami. Do tej pory widzowie mogli zobaczyć zekranizowaną „Kasację” i „Zaginięcie”, ale już wiadomo, że trzecia część serii – „Rewizja”, również doczeka się serialowego odpowiednika.


„Chyłka. Zaginięcie"

 

Remigiusz Mróz podtrzymuje zainteresowanie swoją twórczością nie tylko poprzez nieoczekiwane zwroty akcji w swoich książkach, ale także przez nieoczywiste prowadzenie swojej pisarskiej kariery. Chociaż fani pokochali go za doskonałe kryminały, nie bał się odważyć i spróbować sił w innych gatunkach. Na swoim koncie ma książki sci-fi, powieści historyczne i poradnik, w którym dzieli się z czytelnikami wskazówkami dotyczącymi pisania. Ponadto, aby sprawdzić, czy jego książki będą tak samo popularne, jeśli wyda je pod innym nazwiskiem, postanowił ukryć się pod pseudonimem. Jako Ove Løgmansbø wydał serię kryminałów rozgrywających się na Wyspach Owczych.

Mróz jako pisarz zaskakuje również stylem życia, które mało przypomina te, które kojarzymy z pisarzami – artystycznymi duszami z głową w chmurach. Remigiusz żyje według ściśle określonego planu, do reszty oddając się swoim największym życiowym pasjom – pisaniu, bieganiu i czytaniu, które są nieodłączną częścią jego codziennego harmonogramu dnia. A w wolnych chwilach lubi chodzić po górach. 

Enklawa. Vestmanna. Tom 1 - Logmansbo Ove (Remigiusz Mróz)
Enklawa. Vestmanna. Tom 1

 

Lubi swoich fanów

Jego najlepszą wizytówką jest sposób kontaktu ze swoim czytelnikami w mediach społecznościowych. Remigiusz Mróz chętnie prowadzi tam rozmowy i dzieli się najważniejszymi faktami ze swojego pisarskiego świata. Kilka dni temu zapowiedział swoją nową książkę na Facebooku tymi słowami:

Drodzy państwo, z tej strony Wasz kapitan. Witam na pokładzie boeinga 787 dreamliner linii PolAir. Startujemy 20 maja – proszę zapiąć pasy, bo turbulencje są przewidziane. 😏

A kilka dni później dumny ogłosił, że:

Formalnie jeszcze nie wystartował, ale już udało mu się wylądować na pierwszym miejscu bestsellerów empiku – dzięki! ;)Tego lotu nikt nie odwoła: pełne przyziemienie nastąpi już w środę, 20 maja.

Lot 202 - Mróz Remigiusz
„Lot 202”
 

„Lot 202”bestseller przed premierą

Tytuł bestsellera przed premierą wzbudza podziw, ale też jest potwierdzeniem, że fani pisarza po prostu są pewni, że i tym razem urzeknie ich porywającą historią, którą czyta się z zapartym tchem. Już sam opis zapowiada, że „Lot 202” gwarantuje wielkie emocje. Książka nie jest związana z żadną dotychczas wydaną serią, co może oznaczać, że będzie początkiem zupełnie nowego cyklu, bo jak wiedzą fani Mroza – pisarz uwielbia tworzyć charyzmatycznych bohaterów i rozbudowywać ich świat w kolejnych tomach. Najnowsza powieść opowiada o sprawie młodego chłopaka, mieszkańca Krakowa, który ginie w niewyjaśnionych okolicznościach w najbardziej niebezpiecznej dzielnicy tego miasta. Jego ciało odnajduje się po 6 latach od zagadkowej śmierci, a Agnieszka Oliwa – podkomisarz zajmująca się sprawą wstępnie ustala, że przyczyną zgonu było samobójstwo. Równolegle do tych wydarzeń rozgrywa się historia polskich oficerów, którzy wyruszają samolotem w podróż do Kanady. Ich lot okazuje się zagrożony, a wszystko może mieć związek z nieżyjącym chłopakiem z Krakowa.

 

Tym, którzy mają teraz więcej wolnego czasu, polecamy także 3 inne nowości Remigiusza Mroza, które zostały wydane w tym roku.
 

„Ekstradycja”


Premiera: 25 marca 2020 roku

„Ekstradycja” to kolejny, 11 już tom serii o nieokiełznanej pani prawnik – Joannie Chyłce, która po zeszłorocznej premierze serialu „Chyłka” w player.pl, zyskała twarz pięknej Magdaleny Cieleckiej. Chociaż to 11 książka cyklu, czytelnikom nie grozi znudzenie – Mróz zaskakuje od pierwszej do ostatniej kartki tomu. Akcja książki opowiada o losach Joanny, po tym jak kilka miesięcy wcześniej uciekła z Polski. Nad bohaterką wisi Europejski Nakaz Aresztowania, ale nikt nie jest w stanie określić kierunku jej ucieczki. Tymczasem, w kraju, tęskniący za ukochaną Kordian przejmuje sprawę Witalija Demczenko, Ukraińca oskarżonego o zabójstwo trzech osób, który po roku wybudza się ze śpiączki. W śledztwie niestety nic nie jest oczywiste – brakuje motywu, narzędzi zbrodni i świadków, a sam Witalij nic nie pamięta oprócz tego, że ma tajemniczą wiadomość od Chyłki.

 

„Głosy z zaświatów”

 

Głosy z zaświatów - Mróz Remigiusz

Premiera: 29 stycznia 2020 roku

Drugi tom zapoczątkowanej rok temu przez „Listy zza grobu” serii to dalsze losy patomorfologa Seweryna Zaorskiego. W drugiej części cyklu samotny ojciec dwóch kilkuletnich córek powraca do rodzinnego miasta – Żeromic, w których stara się ułożyć swoje życie na nowo. Niestety jego powrót nie jest mile widziany. W miasteczku Seweryn ma tylko jedną sprzyjającą mu osobę, która nie ucięła z nim kontaktu. Kaja Burzyńska, nazywana Burzą to lokalna policjantka, z którą Zaorski zaczyna współpracę z powodu tajemniczej serii morderstw dzieci.

 

„Echo z otchłani”

Premiera: 12 lutego 2020 roku

„Echo z otchłani” to propozycja dla wszystkich fanów science fiction. Na kontynuację „Chóru zapomnianych głosów” fani pisarza musieli czekać aż 6 lat, a w przypadku tempa w jakim wydaje książki Remigiusz Mróz – to cała wieczność. Z pewnością jednak wszyscy oczekujący nie byli zawiedzeni, a tym, którzy jeszcze nie zetknęli się z hipnotyzującym światem sci-fi w wersji Mroza naprawdę zazdrościmy. W tej części ISS Kennedy powraca na Ziemię, która w niczym nie przypomina tej sprzed kilku lat. Globalny kataklizm wyjałowił planetę, a na jej powierzchni przetrwali tylko nieliczni. Statki mogące pomóc w odbudowie ludzkości czekają na instrukcje, a powrót Kennedy’ego rozbudza nadzieję w ocalałych.

 

Jak myślicie, ile premier książek Remigiusza Mroza jeszcze przed nami w 2020 roku?

promo banner