Wśród listopadowych premier dominują uznane nazwiska. Świeże kryminały z dobrze znanymi bohaterami serwują nam Katarzyna Bonda oraz Jo Nesbø. Jest też nietypowa propozycja od Remigiusza Mroza, który w swoim stylu wydał książkę, znacząco odbiegającą od klasyki gatunku.

„Fałszywe tropy” Katarzyna Wolwowicz

Na początek jednak proponujemy powrót do innej bohaterki. „Fałszywe tropy” to drugi tom poświęcony komisarz wydziału kryminalnego w Jeleniej Górze, Oldze Balickiej. Zastajemy ją w skomplikowanej sytuacji życiowej, dzięki czemu w fabule sprawnie poruszamy się między kryminalną zagadką a życiem osobistym bohaterki. Niemniej nie jest to z pewnością powieść obyczajowa. Wolwowicz zadbała o rozbudowaną intrygę, którą krok po kroku odkrywamy w kolejnych rozdziałach. A tym, którzy jeszcze nie znają Olgi Balickiej, polecamy pierwszy tom zatytułowany „Niewinne ofiary”.

 

Książka Fałszywe tropy

 

Robert Galbraith „Serce jak smoła”

Część fanów książek o Harrym Potterze może nie wiedzieć, że J. K. Rowling z powodzeniem realizuje się również jako autorka kryminałów. Pisze je jednak pod pseudonimem jako Robert Galbraith. Seria „Cormoran Strike” ma już prawie dziesięć lat, a „Serce jak smoła” to szósty tom, opowiadający o działaniach agencji detektywistycznej Cormorana Strike’a i Robin Ellacott. Tym razem pisarka poruszyła aktualny, ale jednocześnie trudny do przedstawienia na łamach książki temat przestępstw w wirtualnym świecie. Niebawem dochodzi również do morderstwa, przez co sprawa przestaje być już tylko śledztwem w sprawie nękania w internecie. Autorka umiejętnie łączy oba zjawiska, czego efektem jest wartka akcja i kilka nieoczywistych zdarzeń.

 

Książka Serce jak smoła

 

Remigiusz Mróz „Z pierwszej piłki”

„Z pierwszej piłki” to bez wątpienia najbardziej nietypowa z naszych propozycji, ponieważ w głównej mierze jest to historia piłkarska. Przez zdecydowaną większość fabuły śledzimy losy Adama Benhardta – ogromnego talentu, który imponuje umiejętnościami na opolskich boiskach. Fani klasycznych kryminałów autorstwa Remigiusza Mroza mogą być mocno zaskoczeni, ponieważ zamiast skrupulatnych opisów morderstwa, znajdziemy w tej książce co najwyżej dokładną historię gierki treningowej, którą wymyślono przed laty w hiszpańskiej Barcelonie. Autor nie byłby jednak sobą, gdyby w powieści zabrakło zbrodni. Jej motyw przeplata się przez całą fabułę, uchylając nam z każdym rozdziałem nieco więcej rąbka tajemnicy. Piłkarska kariera i morderstwo splatają się ze sobą, ale najpierw poznajemy wszystkie motywy, które do tego doprowadziły. Bez wątpienia to ciekawa propozycja dla fanów futbolu, którzy lubią powieści obyczajowe z wątkiem kryminalnym.

 

Z pierwszej piłki

 

Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek „Niech to usłyszą”

Kryminał będący efektem połączenia sił dwóch poczytnych polskich autorów? Tego się nie spodziewaliśmy, ale z pewnością przyjmiemy z otwartymi rękami. Jakuba Ćwieka większość czytelników kojarzy z fantastyką, jednak nie zapominajmy o takich tytułach jak np. „Drelich”. Panowie mieli już za sobą udaną współpracę, jaką było stworzenie serialu audio „Skowyt”. W takiej samej formie powstał również projekt „Niech to usłyszą”, w którym możemy posłuchać m.in. Margaret, Andrzeja Grabowskiego, Mateusza Damięckiego, Karoliny Gorczycy, Jarosława Boberka, Roberta Makłowicza czy Dody. Serialu audio posłuchacie w aplikacji Empik Go, natomiast dziś prezentujemy książkowe wydanie powieści o dziennikarskim śledztwie, które nieoczekiwanie prowadzi do największych celebrytów.

 

Niech to usłyszą

 

Jo Nesbø „Krwawy księżyc”

W 2019 roku rozstaliśmy się z Harrym Hole w dramatycznych okolicznościach. Czytelnicy musieli jednak uzbroić się w cierpliwość, aby poznać dalsze perypetie jednego z najsłynniejszych norweskich policjantów. „Krwawy księżyc” to już trzynasty tom serii, po którą wciąż sięgają miliony fanów na całym świecie. Co ciekawe, fabuła najnowszej powieści Jo Nesbø nie rozpoczyna się w Oslo, a w Los Angeles, gdzie Hole popada w coraz gorszy stan. Jest tylko jedna rzecz, która może wyrwać bohatera ze szponów nałogu, a okoliczności szybko sprawiają, że kryminalna zagadka pozwala oderwać się Harry’emu od butelki.

 

Krwawy księżyc

 

Katarzyna Bonda „Kobieta w walizce”

Znacznie krócej od Nesbø kazała czekać na spotkanie z ulubionym bohaterem Katarzyna Bonda. Kiedy w maju ukazała się „Zimna sprawa”, nie sądziliśmy, że jeszcze w tym roku będziemy pisać o kolejnej książce z cyklu o Hubercie Meyerze. Pisarka jednak zaskoczyła nas powieścią „Kobieta w walizce”. W najnowszym dziele królowej polskich kryminałów nasz ulubiony psycholog śledczy pozostaje początkowo poza sprawą makabrycznego odkrycia w okolicach Ełku, gdyż czeka w areszcie na własną rozprawę. Jak poradzą sobie bez Meyera śledczy? O co chodzi w tytułowym znalezisku? Bonda jak zwykle raczy nas soczystą intrygą i całą serią tajemniczych zagadek, osadzonych w malowniczych krajobrazach Warmii i Mazur.

 

Kobieta w walizce

 

Jesienne kryminały zapowiadają się naprawdę ciekawie. Świetnie sprawdzą się również jako świąteczny prezent. A jeszcze więcej wartych przeczytania tytułów przedstawiamy w sekcji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock