Jo Nesbø

Jo Nesbo to pochodzący z Norwegii pisarz oraz muzyk w zespole poprockowym. Specjalizuje się w powieściach kryminalnych, ale pisze również literaturę dla dzieci. Seria o niepokornym policjancie i detektywie Harrym Hole, która przyniosła autorowi popularność, liczy obecnie 12 ksiąg. Książki Jo Nesbo został przetłumaczone na wiele języków - w tym m.in. na: szwedzki, polski, francuski, angielski, niemiecki, portugalski i niderlandzki.

Podstawowe dane:

Opis autora

Jo Nesbø urodził się 29 marca 1960 roku w Oslo w Norwegii. Wychowywał się w Molde. W dzieciństwie dużo grał w piłkę nożną. Był zawodnikiem klubu piłkarskiego Molde FK. Niestety, wskutek doznanej kontuzji, musiał przestać grać i wtedy zajął się czymś innym. Ukończył studia ekonomiczne w Norweskiej Wyższej Szkole Handlowej w Oslo. Pracował najpierw jako makler, a później jako dziennikarz. Porzucił jednak te profesje i zaczął pisać.

Kariera literacka - książki Jo Nesbø

Na całym świecie Jo Nesbø jest znany przede wszystkim jako pisarz specjalizujący się w poczytnych powieściach kryminalnych. Jednym z najbardziej znanych jego cykli jest seria z bohaterem Harrym Holem – policjantem. Książki z tej serii wydawane były od 1997 roku, a ostatnia pt. Nóż pojawiła się w 2019 roku. Debiutem literackim Jo Nesbo była powieść Człowiek nietoperz.

Jo Nesbø był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz. Obie nagrody przyznawane są zwykle za najlepsze powieści w gatunku szeroko pojętego kryminału.

W 2000 roku za powieść Czerwone gardło Jo Nesbø otrzymał Nagrodę Księgarzy Norweskich. Ta sama pozycja cztery lata później została wybrana najlepszą norweską książką kryminalną wszech czasów. W 2007 roku nominowano ją do nagrody Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalną, która została przetłumaczona na język angielski.

Co ciekawe, w dorobku literackim Jo Nesbø są też powieści dla dzieci – głównie cykl z Doktorem Proktorem, wydawany od 2007 roku. Ostatnia pozycja z tej serii wydana została w 2016 roku – to książka pod tytułem Doktor Proktor i niemal ostatnie święta.

Kariera muzyczna Jo Nesbø

Jo Nesbo, oprócz pisania znakomitych kryminałów, zajmuje się również muzyką. W 2001 roku wydał album Karuzellmusikk, który był interesującym połączeniem światów rocka i popu. Od 1993 roku jest także autorem tekstów, wokalistą i muzykiem w zespole Di Derre.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena