Rodzaje olejów do twarzy – czym się różnią?

Nie od dziś mówi się o pielęgnacyjnej mocy oleju kokosowego, oleju arganowego (nazywanego złotem Maroka) czy olejku jojoba. Od lat były dodawane do formuł lubianych balsamów do ciałaszamponów do włosów czy odżywek. No właśnie – dodawane. Były więc tylko jednym z wielu składników, a ich procentowy udział w formule był niewielki. Zważywszy jednak na efektywne właściwości odżywcze, ich użytkowniczkom ciągle było mało.

Problem ze stosunkiem olejów do innych składników rozwiązują kosmetyki naturalne w postaci olejków do twarzy. Zazwyczaj stanowią one albo mieszankę czystych olejów roślinnych z ewentualnymi dodatkami, które wspomagają ich działanie, albo występują całkowicie „samodzielnie”, czyli bez innych składników.

 

nacomi natural oil

 

Pielęgnacja olejkami do twarzy, czyli olejowanie, to nakładanie naturalnych tłuszczy na skórę. Na czym polega skuteczność tego zabiegu? Na połączeniu delikatnych dla skóry, nieinwazyjnych zdolności oczyszczających oleju ze znajdującymi się w nim naturalnymi kwasami, witaminami i innymi składnikami odżywczymi – które na dodatek nie naruszają pH cery.

Oleje do twarzy oczyszczają i odżywiają skórę w sposób „bezpieczny” dla jej naturalnej warstwy ochronnej, regulując jednocześnie poziom sebum. Dzięki temu można bez kłopotu znaleźć zarówno produkty odpowiednie do skóry suchej, jak i oleje do cery tłustej, zmagającej się ze stanami zapalnymi. Wystarczy, by był to lekki, szybko wchłaniający się olej, niepozostawiający na skórze tłustego filmu.

Co więcej, taki naturalny olejek nie tylko nie narusza naturalnej warstwy ochronnej naskórka, ale odbudowuje ją, nie podrażniając przy tym skóry i dostarczając jej skoncentrowanych składników odżywczych. Efekt? Zdrowa, olśniewająco piękna i gładka cera. Formuła zaś sprzyja łatwej aplikacji i pozwala w trakcie wykonać masaż.

Jak olejować twarz?

Na samym początku warto zdać sobie sprawę z tego, że olejowanie to zabieg, który wymaga cierpliwości i regularnego stosowania. Rzeczywistych efektów odżywczych i poprawiających ogólną kondycję cery możesz spodziewać się jednak już po upływie miesiąca. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz pamiętać o prawidłowym i systematycznym wykonywaniu tego zabiegu.

Wobec tego – jak olejować twarz, by odżywić swoją cerę?

  1. Wykonaj kąpiel parową twarzy – spędź kilka minut, pochylając się nad miską z gorącą wodą, pod ręcznikiem. Gorąca para otworzy pory, dzięki czemu skóra łatwiej wchłonie składniki aktywne zawarte w olejach. Możesz także wykonać tę czynność, trzymając na twarzy przez kilka minut ręcznik namoczony w gorącej wodzie, albo biorąc dłuższy, bardzo ciepły prysznic.
  2. Zaaplikuj ok. 1 kroplę olejku w zagłębienie w dłoni i odczekaj chwilę, by się rozgrzał.
  3. Opuszkami palców drugiej dłoni nakładaj go na różne strefy twarzy, po czym delikatnie rozmasuj na powierzchni całej skóry.
  4. Po rozprowadzeniu oleju wykonaj delikatny masaż – kolistymi ruchami opuszków palców masuj twarzy od jej środka ku zewnętrznej stronie, lekko do góry: od ust i nosa w stronę linii żuchwy, od brwi w stronę skroni i linii włosów, od brody w stronę uszu.
  5. Zetrzyj olejek przy pomocy bawełnianego ręcznika lub t-shirtu (bawełna jest zdecydowanie delikatniejsza, niż frotte) namoczonego w chłodnej wodzie – zimno domknie z powrotem pory.
  6. W razie potrzeby możesz umyć twarz przy pomocy żelu myjącego, np. gdy czujesz, że na skórze pozostał nieprzyjemny tłusty film (w przypadku bardziej bogatych formuł).
  7. Pod koniec zaaplikuj tonik lub hydrolat, by przywrócić skórze jej naturalne pH – oraz swój ulubiony krem i serum.

Równie istotna jest ogólna zasada dotycząca nakładania produktów przeznaczonych do olejowania twarzy. Proces ten nazywany jest metodą OCM – od angielskiego Oil Cleasing Metod (metoda oczyszczania olejami). Podczas jego wykonywania łączy się olej rycynowy z innym, bazowym, właściwym dla danego typu skóry.

 

mohani olej

 

Dlaczego akurat ten olej powtarza się podczas olejowania różnych typów skóry twarzy? Ze względu na to, że ma konsystencję oraz strukturę zbliżoną do naturalnego sebum ludzkiego, przez co nie zaburza jego właściwej produkcji. I tak przyjmuje się, że proporocje przy OCM powinny być następujące:

  • dla cery suchej 10% oleju rycynowego i 90% bazowego,
  • dla cery normalnej 20% rycynowego i 80% bazowego,
  • a dla cery tłustej 30% rycynowego i 70% bazowego.

Jak wybrać olej do typu cery?

Może się wydawać, że tłuszcze przeznaczone są przede wszystkim do skóry suchej, a tej tłustej wyłącznie zaszkodzą. W rzeczywistości jest jednak inaczej! Odpowiednio dobrany olejek może zredukować poziom wydzielanego sebum. To będzie wiązało się ze zmniejszeniem kłopotów związanych z trądzikiem czy świeceniem się cery.

 

olej z avocado

 

Z czego to wynika? Przetłuszczająca się skóra to sygnał, że brakuje jej wody. Wówczas próbuje przywracać odpowiednie nawilżenie samodzielnie. To także efekt gwałtownego ścierania produkowanego przez gruczoły łojowe sebum za sprawą silniejszych detergentów w kosmetykach, szczególnie myjących. Cera, wykrywając jego niedomiar, uruchamia tryb samoobrony i rozpoczyna nadprodukcję łoju, przez co twarz przetłuszcza się i świeci się jeszcze bardziej.

W przypadku poszczególnych typów cery ważna będzie jedna kwestia: olej powinien być tłoczony na zimno i nierafinowany. Wówczas zachowuje najwięcej składników odżywczych, zatem doskonale sprawdza się w pielęgnacji twarzy olejami.

Oleje do cery dojrzałej i suchej

W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na oleje nieschnące. Nawilżają one poprzez pozostawienie na skórze tłustego filmu ochronnego. Zapewni on odpowiedni poziom nawilżenia.

Odpowiedni olej dla dojrzałej i suchej skóry to między innymi:

 

Your Natural Side Olej

Olejek do cery tłustej i trądzikowej

Twoja skóra wykazuje tendencję do świecenia się, nawrotu wyprysków, ciągłego pojawiania się zaskórników i nadprodukcji łoju? Wówczas wybierz oleje schnące, które szybko się wchłoną i pozostawią cerę przyjemnie aksamitną, ale nie tłustą.

W pielęgnacji cery trądzikowej oraz tłustej sprawdzą się na przykład:

Olejek do cery mieszanej (normalnej)

To skóra, która łączy cechy suchej z tłustą. Najczęściej przetłuszcza się w strefie T, nie mając tego problemu w pozostałych częściach twarzy. Będąc „czymś pomiędzy”, najbardziej lubi się z olejami półschnącymi, takimi jak:

 

olej z pestek winogron

Oleje do cery wrażliwej i naczynkowej

W przypadku cery wrażliwej i naczynkowej najważniejsze będzie działanie łagodzące podrażnienia skórne, uspokajające rozszerzone naczynka i wzmacniające.

Wykazują je między innymi następujące naturalne oleje:

Olejowanie twarzy – efekty codziennej pielęgnacji

Olejki do twarzy nie tylko wygładzają skórę, ale również ją rozświetlają, ujędrniają i pozwalają pozbyć się niedoskonałości. Ich działanie jest bardziej skoncentrowane niż to oferowane przez zwykłe balsamy. Bogata formuła odżywcza sprawia, że oleje do twarzy powoli stają się nieodłączną częścią codziennej pielęgnacji zarówno kobiet, jak i mężczyzn – i to w różnym wieku oraz o innych potrzebach.

Spisują się dobrze jako środek do demakijażu (tłuszcz dobrze radzi sobie z tłustą formułą makijażu, pozwalając pozbyć się nawet kosmetyków wodoodpornych), mycia twarzy oraz pielęgnacji. Po olejku nie musisz się obawiać np. nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Ponadto wybierając olej, możesz postawić na różne formuły dostosowane zarówno do cery młodej, wymagającej nawilżenia, tej mieszanej i problematycznej, naczynkowej, jak i dojrzałej.

Efekty olejowania twarzy będą jednak inne w przypadku poszczególnych typów skóry. W każdym przypadku można jednak spodziewać się, że na samym początku stan cery zauważalnie się pogorszy (choć oczywiście nie jest to zasadą). Dlaczego? Ze względu na działanie dogłębnie oczyszczające. Składniki aktywne „wypychają” zanieczyszczenia z głębokich warstw skóry, w związku z czym na twarzy mogą pojawić się wypryski.

 

olej z orzechów laskowych

 

Nie należy z tego powodu rezygnować z kuracji. To poniekąd oczekiwany efekt – świadczy o tym, że skóra zaczyna być „uzdrawiana”. Takiego działania można spodziewać się szczególnie w przypadku cery trądzikowej. Przy poważniejszych problemach skórnych i nieuważnym dawkowaniu nadmiar oleju może wręcz zapychać pory.

A kiedy etap oczyszczenia się zakończy, jakie rezultaty może przynieść OCM?

  • redukcja nadprodukcji łoju, a tym samym odetkanie porów i zmniejszenie liczby wyprysków, wągrów, zaskórników,
  • dodanie skórze jędrności i sprężystości: zauważalne odmłodzenie,
  • nawilżenie skóry,
  • wyrównanie kolorytu cery (w tym redukcja plam starczych),
  • zmniejszenie poziomu występowania stanów zapalnych, reakcji alergicznych,
  • wzmocnienie naczynek,
  • nadanie skórze aksamitnej gładkości i miękkości.

Najlepsze olejki do twarzy – polecane TOP 5

Wiesz już, że szukając olejku do twarzy, musisz zwrócić szczególną uwagę na rodzaj swojej skóry lub jej przeważający problem. A które mieszanki tłuszczy dostępne na rynku zasługują na szczególną uwagę?

Wyróżniliśmy kilka chętnie wybieranych produktów o dobrym składzie:

1. Alepia, olej arganowy bio spray, 100 ml

Oczekujesz intensywnej regeneracji, nawilżenia i wygodnej formuły aplikacji? Skoncentrowany olej arganowy w wygodnej formule sprayu, oferowany na przykład przez Alepia, spełni te oczekiwania. Działa przeciwzapalnie i łagodząco. Można go stosować również jako odżywkę do paznokci (i skórek), czy włosów (w tym przypadku szczególnie warto stosować na noc).

2. Nacomi, olej kokosowy, 100 ml

Twoja skóra jest podrażniona i wysuszona, np. po długiej ekspozycji na słońce? Oczekujesz intensywnego nawilżenia? Olej kokosowy może być odpowiedzią na twoje potrzeby. W czystej formie znajdziesz go np. w ofercie marki Nacomi. Olej ten nadaje się zarówno do olejowania twarzy, jak i aplikacji na całe ciało, w tym również włosy.

3. Dr. T&J, Avocado Oil naturalny olej awokado BIO, 50ml

Chcesz szybko zregenerować naskórek, nawilżyć go, jednocześnie naturalnie odmładzając cerę? Takie efekty może przynieść moc BIO oleju z awokado Avocado Oil marki Dr. T&J. Zawiera między innymi takie składniki aktywne, jak witaminy A, E, H, K oraz D, wielonienasycone kwasy tłuszczowe czy proteiny, które odbudowują strukturę skóry.

4. Mokosh, Argan Oil, olejek arganowy, 100 ml

Olejek arganowy marki Mokosh intensywnie nawilży skórę, oferując dodatkowo właściwości antybakteryjne oraz łagodzące zaczerwienienia, czy podrażnienia. To nie tylko dobry wybór w przypadku skóry trądzikowej, ale także zmagającej się z problemem atopowego zapalenia.

5. Your Natural Side, nierafinowany olej różany, 50 ml

Na problemy cery naczynkowej najlepszy będzie olejek różany, który zniweluje zaczerwienienie skóry. Koniecznie sprawdź propozycję marki Your Natural Side.

 

olej nierafinowany rożany

 

Pielęgnując olejami cerę, należy pamiętać o systematyczności dotyczącej wszelkich innych działań pielęgnacyjnych. Tylko dzięki codziennej pielęgnacji twarzy możliwe jest zauważenie oczekiwanych efektów. Oprócz tego istotny jest także sposób przechowywania olejków. Najlepiej trzymać je w zaciemnionym i chłodnym miejscu (niektóre z nich muszą być trzymane w lodówce). Znaczenie ma również ich data ważności. Z racji, że produkty te nie zawierają konserwantów, powinny być szybko zużyte.

Więcej porad znajdziesz w pasji Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.