Medycyna ajurwedyjska może być wspaniałym źródłem inspiracji w przypadku, gdy szukasz naturalnych sposobów na dbanie o zdrowie i ciało. Liczne rośliny, które są w niej wykorzystywane, mogą z powodzeniem służyć za składniki aktywne produktów kosmetycznych o dużym potencjale leczniczym. Przykładem może być wyciąg z liści neem, który ostatnimi czasy święci triumfy w kosmetyce. Co świadczy o jego wyjątkowości?

Jeszcze do niedawna na zachodniej półkuli neem był używany głównie przez… ogrodników, którzy radzili sobie za jego pośrednictwem z atakami mrówek oraz innych owadów, unikając środków inwazyjnych dla środowiska, jak choćby pestycydy. Ten niepozorny olejek świetnie sprawdza się więc w roli naturalnego środka owadobójczego.

Naszemu ciału, podobnie jak środowisku, również nie zagraża. Wręcz przeciwnie – działa zbawiennie na skórę, łagodząc stany zapalne. Co tak naprawdę kryje się pod tajemniczą nazwą neem? Jak można stosować wyciąg z tej rośliny, który pomógł już niejednej osobie w walce z trądzikiem?

Neem, czyli miodla indyjska – charakterystyka rośliny

Neem, inaczej miodla indyjska, jest drzewem z rodziny miodlowatych, występującym przede wszystkim w Indiach i Pakistanie oraz innych krajach azjatyckich. Można je spotkać również w północnej Australii. Neem nie jest rzadkim okazem – wręcz przeciwnie, w rejonach, w których rośnie jest gatunkiem bardzo powszechnym, z racji dużej odporności na skrajne warunki środowiskowe (szczególnie suszę).

Najczęściej wykorzystywaną częścią drzewa neem są liście, służące do wytwarzania wyciągu, a także nasiona, z których pozyskuje się olej o różnorodnych właściwościach. Można spotkać się również z wykorzystaniem owoców, kory oraz kwiatów, jednak to właśnie w liściach i nasionach tkwi największy potencjał leczniczy.

Jakie działanie wykazuje neem?

Jako roślina o całym pakiecie dobroczynnych właściwości, miodla indyjska wykorzystywana jest zarówno w kosmetykach służących do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Może być stosowana w postaci czystego oleju lub wyciągu z liści aplikowanego bezpośrednio na skórę, bądź wymieszana z kremem. Może być również składnikiem aktywnym kosmetyków. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, możesz liczyć na mnóstwo korzyści. Neem działa bowiem:

  • przeciwzapalnie,
  • przeciwpasożytniczo,
  • antybakteryjnie,
  • przeciwstarzeniowo – wspiera produkcję kolagenu,
  • wzmacniająco,
  • oczyszczająco,
  • łagodząco,
  • hamuje rozwój wolnych rodników,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • chroni skórę przed wysuszaniem.

Jak widać, lista korzyści jest naprawdę długa! Neem to przede wszystkim świetny wybór dla posiadaczy skóry trądzikowej, którzy wypróbowali już inne naturalne środki niewykazujące wyraźnych efektów. Często to dopiero miodla indyjska przynosi im upragnioną ulgę, łagodząc stany zapalne i swędzenie, dzięki czemu nie ma ryzyka roznoszenia bakterii poprzez drapanie. Z tego samego powodu olejek ten polecany jest również jako wsparcie w terapii AZS, łuszczycy i egzemy. Jego działanie docenią także osoby borykające się z problemem przebarwień słonecznych czy potrądzikowych – neem skutecznie je rozjaśnia.

Olej z miodli indyjskiej ma dość specyficzny zapach, jednak łatwo można się do niego przyzwyczaić. Warto szukać wariantu nierafinowanego. Znajdziesz go w wielu kosmetykach, jednak możesz również kupić czysty olejek i aplikować go bezpośrednio na skórę. Najlepiej używać go kilka razy w tygodniu na oczyszczoną skórę.

Neem można stosować również na włosy. Ten niezwykły olejek jest skuteczny w walce z łupieżem – zarówno suchym, jak i tłustym. Stymuluje także porost włosów, co sprawia, że warto dodawać go do domowych wcierek na skalp.

Neem na włosy – jak go stosować?

Korzystanie z olejku neem może stać się integralnym elementem twoich rytuałów związanych z pielęgnacją włosów. To świetny środek wzmacniający włosy i nadający im zdrowy blask. Neem możesz wykorzystać także do olejowania niezależnie od rodzaju fryzury. Olejek z miodli świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku włosów wysokoporowatych i średnioporowatych, czyli falowanych bądź kręconych, mających tendencje do puszenia się oraz matowienia. Zapewni im zdrowy blask i dociąży, co poskutkuje świetnym efektem wizualnym. Możesz również zdecydować się na kosmetyki do włosów wzbogacone o ekstrakt z liści neem czy olejek.

Naturalna pielęgnacja włosów z wykorzystaniem olejku neem to świetna alternatywa dla korzystania z odżywek, które często działają wyłącznie doraźnie. Skutki regularnego olejowania zauważysz już po kilku tego rodzaju terapiach. Włosy będą zdrowsze od nasady aż po końce, a ich skłonność do puszenia i plątania się zostanie znacznie zredukowana.

Naturalna pielęgnacja twarzy – jak stosować olejek neem?

Olejek neem świetnie sprawdzi się jako kosmetyk do pielęgnacji twarzy. Jego właściwości docenią zwłaszcza posiadacze skóry problematycznej ze skłonnością do wyprysków i nadprodukcji sebum.

Neem możesz wykorzystywać w dwuetapowym oczyszczaniu twarzy, stosując go do pierwszego kroku, czyli usuwania zanieczyszczeń – od kosmetyków kolorowych po sebum i brud, który gromadzi się na cerze w ciągu dnia. Jeśli zależy ci na głębszym działaniu, warto nałożyć go po oczyszczeniu twarzy, przed kremem. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością takiego zabiegu, zwłaszcza jeśli twoja skóra ma skłonność do nadprodukcji sebum. Może się bowiem zbuntować, reagując wysypem wyprysków ze względu na zatykanie porów olejem.

Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wykorzystanie produktów z wyciągiem z liści – kremów, żeli do mycia twarzy czy masek, które świetnie oczyszczają i odtykają pory. Aby miały większą skuteczność, warto uprzednio zastosować peeling, który zdejmie warstwę rogową naskórka, umożliwiając głębsze wnikanie kosmetyku do warstw skóry.

Wybierz dogodną formę tego dalekowschodniego preparatu i zadbaj o swoja skórę.

 

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock