Olej a olejek do włosów – czym się różnią? 

Pierwszym punktem na drodze do olejowania jest ustalenie, czy powinno odbywać się ono z pomocą olejków – czy oleju. Choć pierwsza nazwa zdaje się bowiem być wyłącznie zdrobnieniem drugiej, to w świecie włosingu dotyczy zupełnie innego produktu. Olej to jeden naturalny tłoczony produkt roślinny, a olejek to mieszanka oleju (albo kilku) z innymi składnikami. Olejki są komponowane w taki sposób, by jak najlepiej wzmacniać działanie głównego oleju i dodawać mu ekstra składników odżywczych. Biorąc pod lupę na przykład serię Oil Wonders marki Matrix i ich olejek wygładzający Amazonian Murumuru, zauważymy że składa się on między innymi z połączenia oliwy z oliwek z masłem z palmy Murumuru.

 

Matrix, Oil Wonders, wygładzający olejek do włosów, 150 ml

 

Jak dobrać olejek do włosów? 

Każdy olej i każdy inny składnik aktywny (np. emolienty, proteiny czy humektanty) odpowiadają na określone potrzeby włosów.


Wszystko opiera się na określeniu porowatości kosmyków, co możesz zrobić z pomocą naszego artykułu Jak określić porowatość włosów? Wykonaj test nie wychodząc z domu”.


 

Kosmetyki naturalne do ciała

 

Przedstawiamy najpopularniejsze oleje podzielone na grupy pod względem przeznaczenia – przy okazji wskazując przykładowe produkty, zdecydowanie warte uwagi:

Jaki olej do włosów niskoporowatych? 

  • Olej kokosowy – będący jednym z 5 tłuszczy zawartych w olejku nawilżającym marki Sesa.
  • Masło shea – dostępne np. w nabłyszczającym olejku Vegan Hair Oil Serum marki Joanna.

Jaki olej do włosów średnioporowatych? 

  • Olej ze słodkich migdałów – znajdujący się np. w naturalnym serum na końcówki Almond Oil Serum marki Nacomi.
  • Olej arganowy – np. wygładzający i dający ochronę przed promieniowaniem UV Pro Oils Intensive Repair marki Vollare.
  • Olej z awokado – będący jednym z 7 olejów w Vollare Pro Oils Perfect Curls.

 

Vollare, Pro Oils Perfect Curls, serum do włosów kręconych Coconut Oil, 30 ml

 

Jaki olej do włosów wysokoporowatych? 

  • Olej z nasion wiesiołka – dostępny np. w oleju do włosów o wysokiej porowatości marki Anwen.
  • Olej z nasion chia – np. wzmacniający i zwiększający objętość włosów olejek Chia Seed Oil marki Natural World.
  • Olej z czarnuszki – np. regenerujący i nabłyszczający olejek Black Seed Oil marki Bioelixire.

 

Anwen - Olej z nasion wiesiołka do włosów o wysokiej porowatości - 30 ml

 

W teorii więc włosy o niskiej porowatości potrzebują olejów nasyconych, o średniej – jednonienasyconych, a wysokoporowate – wielonienasyconych. Warto jednak pamiętać, że to zasada ogólna. Twoje włosy mogą bardzo dobrze reagować na olej, który teoretycznie nie jest im przeznaczony. Jeżeli tak jest, to z niego nie rezygnuj!

Jak prawidłowo olejować włosy? 

Dobór odpowiedniego produktu to połowa sukcesu – równie istotne jest oczywiście prawidłowe wykonywanie zabiegu. Możliwości są dwie: na sucho albo na mokro. Obie metody są dobre i przy doborze ulubionej nie ma znaczenia typ twój włosa – liczy się wygoda i wprawa.

Olejowanie na sucho polega na nałożeniu niewielkiej ilości olejku (zwykle wystarcza jedna pompka lub pipetka roztarta w dłoniach) bezpośrednio na włosy i rozprowadzeniu kosmetyku na całej długości albo aplikacji wyłącznie na końcówki.

W wersji na mokro masz kilka opcji. Możesz nałożyć olejek jak w metodzie suchej, tylko na umyte i mokre włosy albo wymieszać 1 łyżkę olejku z wodą lub ulubionym hydrolatem w atomizerze i taką miksturą spryskiwać włosy. Innym sposobem będzie przygotowanie mikstury w misce i zanurzenie w niej włosów do preferowanej długości. Każda z metod jest równie skuteczna!

Wiesz już, jak dobrać olej do włosów i jak go nakładać. A jak często to robić? Częstotliwość uzależniona będzie oczywiście od potrzeb twoich włosów i tego, jak często je myjesz. Na początek spróbuj wykonywać taką pielęgnację 1-2 razy w tygodniu i w razie potrzeby zmieniaj metody lub kosmetyki.

Olejowanie jest bardzo proste i nie wymaga ogromnego zaangażowania. Zdecydowanie warto przetestować tę naturalną formę dbania o włosy. Dobierz olejek odpowiedni dla twoich potrzeb – i zacznij testowanie! A po więcej porad dotyczących pielęgnacji zajrzyj do działu Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock