Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu czy domu może powodować wiele problemów, z czego doskonale zdają sobie sprawę mieszkańcy terenów nadmorskich czy krajów ze strefy równikowej. Stale utrzymująca się wilgoć sprzyja zagrzybieniu mieszkań, utrudnia schnięcie ubrań i powoduje gromadzenie się zatęchłego zapachu. Warto jednak pamiętać, że nadmierna suchość powietrza również nie sprzyja dobrostanowi domowników. Tymczasem w Polsce problem ten pojawia się relatywnie często.

 

Miniland, Nawilżacz ozonizator Humitouch Pure

 

Przyczyny suchego powietrza 

Najczęstszą przyczyną suchości powietrza jest kombinacja czynników atmosferycznych i warunków panujących w domu. Powietrze w Polsce nie należy do najwilgotniejszych – opady deszczu są stosunkowo rzadkie, dostęp do morza ograniczony, a dodatkowo – temperatura w zimie spada poniżej zera, co skutkuje sporym spadkiem wilgotności. Największym winowajcą jest jednak ogrzewanie, które osusza powietrze wewnątrz domu. To właśnie w zimie domownicy najczęściej narzekają na problemy spowodowane suchym powietrzem.

Osuszająco na powietrze wewnątrz pomieszczeń działa klimatyzacja. Suche powietrze wywołane jej działaniem to równie uciążliwy problem. Rozwiązać może go nawilżacz powietrza – urządzenie, które niewielkim kosztem może poprawić komfort przebywania w mieszkaniu czy domu.

 

Nawilżacz powietrza PHILIPS Series 2000 HU2716/10

 

Wpływ suchego powietrza na organizm 

Przebywając w klimatyzowanym czy intensywnie ogrzewanym pomieszczeniu, pierwszym skutkiem, jaki odczuwa się zazwyczaj już po kilku godzinach, jest wysychanie błon śluzowych. Sucha śluzówka oka, uczucie zaschnięcia w gardle, spierzchnięte wargi – wszystko to może powodować spory dyskomfort. Ponadto, przy dłuższym przebywaniu w takich warunkach, skutki można również odczuć na skórze, która zaczyna swędzieć i wysychać.

 

Oczyszczacz powietrza XIAOMI Mi Air Purifier 3H

 

Oczywiście nie każdy dostrzega takie skutki na sobie bądź odczuwa je w ograniczonym natężeniu. Zazwyczaj na nadmierną suchość powietrza źle reagują osoby o suchej skórze czy zmagające się ze schorzeniami natury dermatologicznej, jak również alergicy i osoby o obniżonej odporności. W przypadku tych ostatnich problem stanowi nie tyle suche powietrze samo w sobie, ile skoki i spadki wilgotności i temperatury, które sprawiają, że organizm jest mniej skuteczny w walce z wirusami atakującymi sezonowo.

Nawilżacz powietrza – najwydajniejszy sposób na zwiększenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu 

Najprostszym rozwiązaniem w przypadku problemu suchego powietrza jest kupno nawilżacza powietrza. To urządzenie, które przefiltrowuje powietrze, nawilżając je na różne sposoby w zależności od modelu. Na rynku można znaleźć trzy rodzaje nawilżaczy:

  • ewaporacyjny – urządzenie odparowujące wodę do powietrza, oparte na prostym mechanizmie. Wraz z rosnącym poziomem wilgotności w pomieszczeniu wydajność nawilżacza tego typu spada. Dzięki temu nie ma potrzeby kontrolowania jego pracy – brak ryzyka, że wilgotność powietrza przekroczy pożądany poziom.
  • parowy – w przypadku tego urządzenia, woda ze zbiornika podgrzewana jest przez grzałkę, dzięki czemu odparowuje do pomieszczenia. W przeciwieństwie do modelu ewaporacyjnego zużywa on jednak sporą ilość energii.
  • ultradźwiękowy – urządzenie oparte na bardziej skomplikowanym mechanizmie, wykorzystującym membranę ultradźwiękową, która rozbija wodę na drobne cząsteczki i rozpyla w pomieszczeniu.

 

Nawilżacz powietrza BLAUPUNKT AHS601

 

Nawilżacz powietrza z higrometrem – czy warto w niego zainwestować? 

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy nawilżacz wyposażony jest w higrometr, który pozwala mierzyć poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nawet nawilżacz ewaporacyjny, którego moc spada wraz z rosnącą wilgotnością, warto kontrolować. Dzięki temu można nawilżyć pomieszczenie dokładnie do takiego poziomu, jaki jest pożądany dla użytkowników danego wnętrza.

Na rynku można znaleźć urządzenia wyposażone w higrometr mechaniczny lub elektroniczny. Ten drugi gwarantuje większą dokładność pomiarów.

 

Nawilżacz powietrza CAMRY CR 7952

 

Nawilżacz powietrza z jonizatorem – dlaczego warto? 

Dużą popularnością cieszą się nawilżacze powietrza z jonizatorem, które spełniają dodatkowe funkcje poza samym zwiększaniem poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Jonizacja powietrza, która zachodzi z ich wykorzystaniem, pozwala na przywrócenie równowagi jonowej w otoczeniu, co może mieć bezpośrednie przełożenie na samopoczucie domowników. Poprzez wytwarzanie jonów ujemnych, nawilżacz powietrza z jonizatorem równoważy duże stężenie jonów dodatnich we wnętrzu, których zwiększoną produkcję zawdzięczamy między innymi sprzętom elektronicznym.

 

Nawilżacz powietrza BLAUPUNKT AHS701

 

Do pozytywnych skutków jonizacji, jakie można zaobserwować przy dłuższym stosowaniu, należy:

  • zwiększenie poziomu energii
  • obniżenie ciśnienia tętniczego;
  • wzrost poziomu koncentracji;
  • ogólna poprawa samopoczucia.

Nawilżacz z jonizatorem jest więc urządzeniem, które może poprawić samopoczucie domowników na wielu poziomach, wpływając pozytywnie nie tylko na ich drogi oddechowe i stan skóry, ale również na ogólne samopoczucie i energię.


Zastanawiasz się nad zakupem nawilżacza? Zapoznaj się z naszymi poradnikami:

Dobrym pomysłem może okazać się wybór oczyszczacza, który ma wbudowaną funkcję nawilżania i jonizacji. Takie kompleksowe urządzenie sprawdzi się zwłaszcza w polskich miastach, w których stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest często dość duże. Nie sposób uniknąć ich przenikania do wewnątrz – choćby poprzez system wentylacyjny. Oczyszczanie w parze z nawilżaniem i jonizowaniem rozwiązuje trzy najczęstsze problemy mieszkańców polskich domów w zimie – zanieczyszczenie spowodowane sezonem grzewczym, suchość powietrza wynikająca ze zwiększonego używania ogrzewania, i naładowanie jonami dodatnimi.

 

Osuszacz powietrza z funkcją oczyszczania BLAUPUNKT ADH701

 

Odpowiednie urządzenie pomoże w walce z tymi problemami. Popraw jakość powietrza w swoim domu i przekonaj się, czy wpłynie to na twoje zdrowie i samopoczucie.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.