Szkodliwe działanie suchego powietrza - co powoduje w ludzkim organizmie?

Poziom wilgotności powietrza jest w dużej mierze uzależniony od pory roku. W okresie grzewczym, czyli późna jesień – zima – wczesna wiosna, dochodzi do znacznego zmniejszenia nawilżenia w dogrzewanych pomieszczeniach. Wówczas pojawia się suchość w ustach, nieprzyjemnie podrażnienie gardła, przesuszenie śluzówki oka, nosa, skóry, co prowadzić może do obrzęków i w późniejszym rozrachunku – do problemów z oddychaniem.

Tak podrażniony organizm, szczególnie delikatny u dzieci, gorzej będzie radził sobie w walce z patogenami, takimi jak bakterie, pleśnie, wirusy czy roztocza. Dochodzi do częstszych, nawracających infekcji, przede wszystkim górnych dróg oddechowych.

 

NAWILŻACZE POWIETRZA

 

Czy rzeczywiście w domu potrzebny jest nawilżacz powietrza?

Ważnym parametrem w każdym pomieszczeniu jest prawidłowa wilgotność powietrza w pokoju dziecka. Jest to wartość powyżej 40%, sięgająca do 60%. Jak ją określić? Sposoby dzielą się na profesjonalne i amatorskie, czyli te niewymagające wykorzystania specjalistycznych urządzeń.

Narzędziem pomiarowym wilgotności powietrza jest higrometr. Pobiera on informacje o zawartości pary wodnej w okolicy oraz temperaturze. Bardziej zaawansowane wilgotnościomierze są w stanie regulować podłączone pod nie nawilżacze powterza, dzięki czemu generują parę w momencie, gdy faktycznie jej potrzebujesz.

 

Higrometr Miernik wilgotności Benetech GM1362

 

Metody amatorskie, czyli bez konieczności zakupu sprzętów, opierać będą się przede wszystkim na potwierdzeniu standardowych objawów towarzyszących przesuszeniu powietrza. Jeżeli większość z wymienionych powyżej symptomów dotyczy również ciebie, to z dużym prawdopodobieństwem masz problem z suchością w mieszkaniu.

Dużo sprzętów ma już wbudowany higrometr, który w sposób precyzyjny jest w stanie określić poziom wilgotności powietrza w procentach. Jeśli zdecydujesz się na nawilżacz powietrza wraz z mini stacją diagnostyczną, będziesz mógł potwierdzić liczbowo swoje obawy dotyczące suchości powietrza.

 

Nawilżacz Powietrza z Higrometrem Jonizator z LCD ISO TRADE

 

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka? Najważniejsze cechy

Urządzenie nawilżające przeznaczone do pokoju maluchów powinno spełniać kilka warunków. Po pierwsze – poziom generowanego hałasu musi być bardzo niski. Głośny szum czy wycie silniczka to zanieczyszczenie hałasem, które może powodować dekoncentrację, rozdrażnienie i problemy z zasypianiem u dzieci. Cichy nawilżacz powietrza będzie niezbędny, jeżeli chcemy z niego korzystać również w nocy. Nawilżacz ultradźwiękowy odznacza się tym, że jego praca jest dla człowieka niesłyszalna. Poziom osiąganego przez niego hałasu to maksymalnie 40 dB, czyli tyle samo, ile szmery w domu.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy CAMRY CR 7964

 

Ważny jest też rodzaj wytwarzanej pary i wielkość cząsteczek wody. Zbyt duże krople mogą powodować niszczenie pobliskich mebli czy przedmiotów i powodować nieestetyczne zacieki. Zbyt duża wilgoć z kolei doprowadza do namnażania się szkodliwych dla zdrowia pleśni oraz skraplania się wody na oknach. Urządzenia tworzą tzw. zimną, ujemnie spolaryzowaną mgłę, która oczyszcza i nawilża powietrze w pomieszczeniu.

Sprzęt powinieneś także dobrać względem wielkości pomieszczenia, w którym ma skutecznie nawilżać. Niektóre urządzenia o wysokiej mocy są w stanie objąć swoim działaniem nawet całe mieszkania. Do przeciętnej wielkości sypialni dziecka w zupełności wystarczy oczyszczacz, którego powierzchnia obszaru roboczego wynosi około 30 m2.

Dodatkowe funkcje, takie jak czasowe wyłączanie, informowanie o kończącej się wodzie, higrometr czy regulacja ilości wydostającej się pary, to świetne, ułatwiające życie opcje, które nie są jednak niezbędne do skutecznej i satysfakcjonującej pracy nawilżacza.

 

Nawilżacz Powietrza z Higrometrem Jonizator z LCD

 

Czy nawilżacz powietrza dla niemowląt powinien posiadać jeszcze jakieś dodatkowe funkcje?

Nie, wystarczy zakup standardowego sprzętu spełniającego pewne warunki. Musi być cichy, tak by można było włączać go również podczas snu maluszka, dodatkowo powinien on rozpylać drobnocząsteczkową parę i być bezpieczny w użytkowaniu – tutaj świetnie sprawdzi się system zabezpieczeń w postaci automatycznego wyłączenia na wypadek braku wody w pojemniku.

Jakie modele nawilżaczy powietrza dostępne są na rynku?

Urządzenia generujące parę wodną mogą znacznie się różnić między sobą. Nie chodzi tu o wygląd, choć ten w dużej mierze wpływa na naszą decyzję o zakupie, a o sposób działania. Z tego względu wyróżniamy trzy podstawowe grupy nawilżaczy:

  • parowy – to najtańsza, ale jednocześnie najgłośniejsza opcja. Para wodna wytwarzana jest tutaj za pomocą grzałki, która podgrzewa zawartą w pojemniku wodę, ta z kolei przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy. Dużą wadą tego produktu jest fakt, że wydostająca się para jest gorąca, powstaje więc ryzyko, że w pokoju dziecięcym takie rozwiązanie kompletnie się nie sprawdzi ze względów bezpieczeństwa, chyba że postawisz go w miejscu niedostępnym dla malutkich rączek. Wersja ta nie jest też zbyt energooszczędna. Sporą zaletą jest zasięg działania i fakt, że wytwarzane wewnątrz temperatury zabijają wszelkie drobnoustroje, oczyszczając przy okazji powietrze.
  • ewaporacyjny – inaczej zwany dyfuzyjnym. Działa na zasadzie naturalnego odparowywania wody w oparciu o specjalne maty ewaporacyjne. Dedykowane wkłady doskonale oczyszczają powietrze ze szkodliwych drobnoustrojów, a więc sprzęt ten, oprócz działania nawilżającego, ma też funkcję filtra. Można używać zwykłej wody kranowej, dzięki możliwości czyszczenia bądź wymiany dedykowanych mat. Działanie tego sprzętu jest też samoograniczające się w momencie przekroczenia pewnego poziomu wilgotności powietrza przez to, że traci ono możliwości absorbowania wody (dochodzi do wysycenia wilgotnością).
  • ultradźwiękowy – najcichszy i najbardziej polecany do pokojów dziecięcych sprzęt. Jego działanie opiera się na rozbijaniu cząsteczek wody falami ultradźwiękowymi. Jest to proces bezpieczny, nie wytwarzają się wówczas wysokie temperatury, ani nadmierny hałas wynikający z pracy grzałki czy zasysającego powietrze wentylatora. Jedyną wadą sprzętu jest wymaganie dotyczące używanej wody – musi być ona destylowana, by wydostająca się para pozbawiona była zanieczyszczeń obecnych w kranie czy nadmiernej ilości minerałów, które niekorzystnie wpłyną na stan zbiornika.

 

Nawilżacz powietrza SMARTMI Evaporative Humidifier 2

 

Przegląd cichych nawilżaczy powietrza dla dzieci 

Skoro wiesz już, czym kierować się przy zakupie nawilżaczy, to warto poznać modele, które najlepiej się nadadzą. Przygotowaliśmy dla ciebie 4 najlepsze produkty warte wypróbowania.

  • Nawilżacz ultradźwiękowy PROFI CARE PC-LB 3077 

Filtr węglowy działa antybakteryjnie, a niski poziom hałasu zwiększa oszczędność energii. Urządzenie pracuje w trzech trybach, dzięki czemu możesz dobrać dla siebie optymalny poziom nawilżenia. Oprócz tego możesz ustawić żądany poziom wilgotności od 45 do 80%, a sprzęt cały czas go utrzyma.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy PROFICARE PC-LB 3077

 

  • Nawilżacz Antybakteryjny Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier  

Nowoczesne urządzenie dzięki dedykowanej aplikacji może być sterowane przez smartfona. Połączenie przez wi-fi umożliwia ustawienie czasu, w jakim ma działać nawilżacz, a także wyregulować poziom pracy. Możliwe jest też oczywiście ustawienie żądanych konfiguracji z poziomu samego sprzętu dzięki dotykowemu panelowi.

 

Nawilżacz antybakteryjny XIAOMI Mi Smart Antibacterial Humidifier

 

  • Nawilżacz ultradźwiękowy DUUX 

Ten kompaktowy nawilżacz mieści 1 litr wody i rzecz jasna pracuje bardzo cicho. Ma też dodatkowe funkcje timera i kontroli prędkości, dzięki czemu umożliwia dostosowania pracy do własnych potrzeb. Dodatkowo zużycie energii jest tu wyjątkowo niskie, więc nie musisz obawiać się o wysokie rachunki.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy DUUX

 

  • Nawilżacz powietrza FLAEM NUOVA Olly 

Dzięki ponad 4-litrowemu pojemnikowi na wodę możliwa jest nieprzerwana praca nawet do 14 godzin. Oprócz tego urządzenie wyposażono w systemy bezpieczeństwa zapobiegające przeciw jego spaleniu. Do zbiornika oprócz wody możesz dodać także nieco olejków eterycznych rozpylających przyjemny zapach lub pomagających w leczeniu przeziębień.

 

Nawilżacz powietrza FLAEM NUOVA Olly

 

Odpowiedni nawilżacz powietrza dla dzieci to przede wszystkim cichy i wydajny sprzęt, który zapewni optymalną podaż pary wodnej, bez uszkadzania mebli dookoła. Może on przy okazji wyglądać ciekawie, np. przypominać grzybka czy misia, by dodatkowo posłużyć jako ozdoba na półce w dziecięcym pokoju. Wiesz już, jakie modele są dostępne na rynku i które z nich odpowiadają potrzebom maluchów. Zadbaj o jakość powietrza już dziś, decydując się na zakup urządzenia nawilżającego.

Więcej porad znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock