Bardzo lubię piknik. Do dużej torby pakujemy kubeczki, talerzyki i sztućce. Mamy nawet w domu specjalny zestaw plastikowych naczyń, które się nie łamią. Każdy z nas ma swój ulubiony kolor kubeczka. Zabieramy je też na wakacje. W torbie ląduje butelka domowej lemoniady i przkąski na piknik: pudełko z pokrojonymi w kawałki warzywami, owocami, coś bardziej sycącego.

Bardzo lubię zabierać wszędzie quesadillę z serem, bo dobrze smakuje nawet, jak jest zimna. Uwielbiam też naleśniki z serkiem, koperkiem i łososiem. Ja i moi bracia najbardziej jednak lubimy świeżą bagietkę. Łamiemy ją na kawałki, a potem każdy smaruje tym, co mu smakuje. Ja lubię pastę tuńczykową, oni wolą pastę jajeczną. Taka bagietka jedzona na kocyku jest pyszna! Nie da się jej niestety zabrać na plażę, bo piasek wpada do pojemników z pastami. Kanapki chrupiące od piasku nie są najlepsze.

Na każdy piknik, wyprawę czy wizytę kolegów przygotowuję talerz z owocami i warzywami. Myję je, czasem obieram, kroję w mniejsze kawałki i ładnie układam. Zauważyłam, że każdy lubi trochę inne owoce i warzywa. Dlatego wolę talerzyki, na których jest większy wybór. Ja nie lubię ogórków, ale moja przyjaciółka kocha zielone ogórki ze skórką pokrojone na kształt ołówka. Mnie za to smakuje kalarepka, bo bardzo chrupie. Latem lubię też młode marchewki, bo nie trzeba ich obierać i są słodkie. Na talerzu ładnie wyglądają zawsze małe papryki. Dobrze mieć na takim talerzu kilka warzyw i owoców, bo wtedy każdy znajdzie coś dla siebie. Ostatnio położyłam też oliwki, bo lubi je jedna z moich koleżanek. Potem wzięłyśmy wykałaczki i każda z nas nadziewała sobie na nie to, co chciała. Okazało się, że bardzo fajnie smakują pomidorki koktajlowe i maliny.

 

Zestaw piknikowy talerze, kubki, sztućce Praktyczna

 

Jak zrobić domową lemoniadę?

Składniki:

  • 3 duże cytryny
  • 3 łyżki miodu
  • szklana butelka

 

Lemoniada

 

Zrobienie lemoniady z cytryn to nic trudnego. Bierzemy 3 duże cytryny i porządnie myjemy. Potem rolujemy je na blacie. Po prostu kładziemy każdą na blacie i delikatnie przyciskając, robimy 10 ruchów „tam i z powrotem”. Dzięki temu łatwiej wyleci z nich sok. Potem każdą z cytryn kroimy na pół, tak jak się kroi je na plasterki. Potem w wyciskarce do cytrusów wyciskamy sok. Do butelki wkładamy lejek. Wlewamy sok z cytryny. Do kubeczka nalewamy ciepłą wodę tak, by wypełniła go do połowy. Dodajemy 3 łyżki miodu i mieszamy wszystko, żeby miód się rozpuścił. Do butelki znowu wkładamy lejek i wlewamy wodę. Teraz dolewamy zimną wodę tak, by butelka była pełna. Zakręcamy ją dobrze. Lekko potrząsamy. My robimy lemoniadę w szklanej butelce po soku o pojemności 1 litra.

 

Orion Słój szklany z kranikiem

 

Jak zrobić quesadillę z serem?

Składniki:

  • 2 placki tortilli
  • 1 opakowanie startego żółtego sera (najlepiej cheddar)
  • ketchup
  • 1 awokado

 

quesadilla

 

To moje ulubione danie i szybka przekąska! Robię je zawsze kiedy, jestem głodna, zapraszam koleżanki albo wypada mój dzień robienia śniadaniówki do szkoły. Wystarczy na suchej patelni położyć 1 placek tortilli, posypać serem tak, by go przykrył (najbardziej lubię czerwony cheddar, ale jak go nie ma w lodówce, to zwykły żółty ser też jest ok). Wszystko przykrywam drugim plackiem. Włączam patelnię i smażę to na małym ogniu. Po 2 minutach biorę łopatkę i przewracam placek, żeby się zapiekł też z drugiej strony. Potem zdejmuję quesadillę z patelni i kładę na talerz. Po 3 minutach tnę ją nożyczkami na trójkąty tak jak pizzę. Lubię ją jeść z ketchupem albo awokado (rozgniatam go widelcem). Jeśli chce zabrać quesadillę na piknik, to robię ich więcej. Przed włożeniem do pojemnika upewniam się, że jest zimna, bo jak się włoży ciepłą, to jest potem strasznie miękka.

 

Nóż Kuchenprofi Parma do pizzy

 

Jak zrobić naleśniki?

Składniki:

  • 1,5 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 1 jajko
  • 1 i 1/4 szklanki mleka
  • 1/4 szklanki oleju  

 

naleśniki

 

Wszyscy dorośli myślą, że naleśniki to najprostsze danie. Może dla nich to żaden kłopot przewracać te placki. Moje często się łamią i robią brzydkie. Dlatego naleśniki smażą rodzice, a ja smażę słone placki. Lubię je zabierać jako przekąskę na piknik, robiąc z nich mini kanapeczki. Zwykle smaruję jeden placek kremowym serkiem naturalnym, daję kawałek wędzonego łososia, trochę koperku i przykrywam drugim plackiem. Czasem zamiast łososia kładę plasterki rzodkiewki i posypuję je solą. Najlepsze placki są jednak z masłem orzechowym i plasterkami banana.

Placki robię tak. Do dużej miski wsypuję 1,5 szklanki mąki pszennej. Dodaję 1 płaską łyżkę proszku do pieczenia i 1 płaską łyżeczkę sody oczyszczonej. Dosypuję też szczyptę soli (wkładam do pojemnika z solą kciuk i palec wskazujący i biorę soli tyle, ile zdołam między palcami). Wszystko dokładnie mieszam. W drugiej misce wbijam 1 jajko (nie bój się rozbijania jajek – jak ci wpadnie do miski skorupka, to się nie przejmuj. Weź kawałek skorupki i wyjmij nią to, co ci wpadło). Dodaję 1 i 1/4 szklanki mleka i 1/4 szklanki oleju. Olej nie wymiesza się z mlekiem, tylko zrobią się takie duże żółte oczka. Tak ma być! Teraz do dużej miski z mąką wlewam mleko z olejem i jajkiem. Wszystko mieszam, aż powstanie jednolita masa. Łyżką do zupy układam na patelni placki tak, żeby było między nimi miejsce. Smażę na małym ogniu. Jak na wierzchu zobaczę pierwsze bąbelki, to przewracam placki i smażę dalej przez jakieś 2 minuty. Zdejmuję z patelni, studzę, a potem smaruję tym, co lubię.

Jak chcecie zrobić takie placki na słodkie śniadanie, to możecie do mąki dosypać np. 1 łyżkę cynamonu albo 1 łyżkę cukru waniliowego. Będą wtedy miały ładny zapach.

 

Chochla silikonowa

 


Szukasz więcej inspiracji? Przeczytaj nasze artykuły


Jak zrobić pastę tuńczykową?

Składniki:

  • 1 puszka tuńczyka w wodzie
  • 1 zielony ogórek
  • 2 łyżki majonezu

 

pasta z tuńczyka

 

To jest przepis na pastę tuńczykową, którego nauczyła mnie moja ciocia. Najpierw kupujemy puszkę tuńczyka w zalewie z wody. Potem otwieramy ją tylko trochę i wyciskamy z niej całą wodę. Jak dobrze go odcedzimy, to otwieramy puszkę do końca i wyciąga widelcem rybę do miski. Kawałek zielonego ogórka (taki długości góry od łyżki do zupy) myjemy. Kroimy go na małe kawałeczki. Wrzucamy je do miski z tuńczykiem. Dodajemy 2 łyżki majonezu i wszystko mieszamy. Ciocia posypuje pastę odrobiną pieprzu, ale ja go nie lubię. Taką pastę wkładam do pojemnika, a potem jem z bagietką albo suchymi smażonymi placuszkami. Idealna szybka przekąska na plażę i piknik.

 

Zestaw kolorowych desek do krojenia

 

Jak zrobić pastę jajeczną?

Składniki:

  • 3 jajka
  • 3 łyżki majonezu
  • szczypiorek
  • opcjonalnie: awokado lub ogórek kiszony

 

pasta jajeczna

 

Przepis na pastę jajeczną jest bardzo prosty! Wystarczy wziąć jajka, włożyć je do rondelka, zalać wodą i ugotować na twardo. My używamy takiego plastikowego jajka, które pokazuje nam czy są już ugotowane. Jak się ugotują, to wyciągamy je z rondelka i polewamy zimną wodą. Potem jest najfajniejsza część – rozbijanie skorupek. Rozbijam skorupki i obieram jajka. Wkładam je do miseczki i widelcem robię z nich papkę. Dodaję do niej majonez, żeby to była pasta. U nas w domu robimy pastę z 3 jajek i 3 łyżek majonezu, ale możecie zrobić ją tylko dla siebie z 1 jajka. Ja lubię do mojej pasty dodać kawałek awokado zmiażdżonego widelcem. Mój brat do swojej pasty dodaje pokrojonego w małe kawałki ogórka kiszonego. Mama zawsze dosypuje mnóstwo szczypiorku. Najważniejsze są jajka i majonez. Resztę każdy może sobie zrobić sam na swoim talerzyku.

 

Rondelek z pokrywą KINGHOFF

 

Szukasz kolejnych pomysłów? Zajrzyj na Empik Pasje do działu Gotuję.

Zdjęcie w tekście: Shutterstock